Čo už. Zlatá vakcína

Dalito.sk/ilustračné foto: pixabay.com - Ulleo

Mám nové lieky. Najmodernejšie, lepšie už vo svete nenájdete. Vyvíjali ich naozaj dlho, aby eliminovali nežiadúce účinky. Napriek tomu, keď som si prečítala príbalový leták, ich užívanie som odložila o týždeň, nech si ešte požijem. Smrti sa nebojím, ale umierania na rakovinu áno.

No a už ich užívam pár týždňov. Vždy sa im predtým prihovorím so slovami: „Vojdite do môjho tela milé moje a nerobte blbosti!“ Inú možnosť nemám a ani mať nebudem. Jednoducho ochorenie je nezvratné, iné liečivo nie je. Možno raz bude, ale ja tu už vtedy nebudem.

Leták beznádeje

V príbalovom letáku som aj hľadala výhody, nikde som však nič výrazné nenašla. Snažila sa niečoho chytiť, aspoň malej nádeje. Nič. Čo už, inú možnosť nemám, povedala som si. Len veriť lekárom, že nič lepšie pre mňa ešte nikde na svete vedci nevyvinuli.

A tak sa musím vyrovnať s tým, že pri liečbe mojim novým liekom sa u mňa zvyšuje riziko rakoviny podľa dĺžky užívania. Podľa odhadov sú nádory vo veku 50 až 64 u tých, ktorí túto liečbu nepodstupujú približne u 32 z 1000. U tých, ktorí ju podstupujú sa prípady nádorov navyšujú o šesť prípadov po piatich rokov a 19 po 10 rokoch liečby na tisíc. Na pôvodné riziká sa hodnoty vracajú až po niekoľkých  rokoch od skončenia liečby.

Čo mám ale robiť ja, keďže ich mám užívať doživotne nikde nepísali. Len pravidelné kontroly, prísne zákazy užívania v prípade ďalších operácií a tak.

Celý čas ma vraj bude ohrozovať aj zvýšené riziko trombózy. Liečba musí byť okamžite ukončená aj pri zhoršených pečeňových testoch. V prvom roku užívania je vyššie riziko ochorenia srdcových ciev. Leták uvádza aj to, že posledné vedecké zistenia dokazujú, že sa u mňa môže zvýšiť aj riziko cievnej mozgovej príhody aj priechodnosť ciev dolných končatín a iných častí tela. Bolo dokázané aj riziko žilovej tromboembólie, že je 2-3x  vyššie ako pri pacientoch, ktorí sa týmto prípravkom neliečia. A tak ďalej…. no čítaníčko. Jedna mňamka. Čo už, aj tak mám len dve možnosti: dám to/nedám to. Nič medzitým.

Zlatá covid vakcína

No čo vám poviem, zlatá covid vakcína. S mojimi novými liekmi má jedno spoločné. Inú možnosť nemám. Len prijať fakt, že čo bude o pár rokov, ukáže až čas. Vede ale dôverujem ďalej.

A inak, od začiatku vpichovania vakcíny si ako amatérka myslím, že sa budem proti covid očkovať rovnako každý rok ako proti chrípke. A možno aj 2x. Nikdy som o tom neuvažovala ako o jednorazovej dávke. A zasa, ja sa tak o ten svoj život nebojím. Mala som ho doteraz taký krásny, že to mnohí nezažijú ani keby sa 2x znova narodili. A ak mi tú krásu má vakcína predĺžiť ešte o pár rokov, tak super. A s tým sa už žije naozaj lepšie. Však uvidím, aj tak o všetkom môžu nakoniec rozhodnúť moje nové lieky. Smrti sa nebojím, ale  umierania na rakovinu áno. No čo už. Inú možnosť aj tak nemám.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)