3 odpovede

COVID-19: Vláda nereaguje na krízové opatrenia v jadrových elektrárňach

Nový minister zdravotníctva ČR Roman Prymula (nom. ANO) na svojej prvej tlačovej konferencii po vymenovaní informoval verejnosť aj o tom, ako hygienici pripravujú krízový manažment najdôležitejších odborností v krajine. Nepatria medzi také len lekári a zdravotníci, ale napríklad aj odborníci z jadrových elektrární.

Pre českých hygienikov je najdôležitejším číslom pri epidémii to, koľko zdravotníkov a kde je nakazených COVID-19. Denne sledujú aj šírenie koronavírusu v najstrategickejších podnikoch, medzi ktoré patria aj české jadrové elektrárne.

Nový minister zdravotníctva ČR upozornil, že nielen lekárov, ale aj odborníkov na jadrovú energiu nemajú v krajine tak veľa, aby si mohli dovoliť poslať ich do karantény, len pre to, že boli  v kontakte k pozitívnym na COVID-19.


Jaslovské Bohunice/foto: JAVYS

Českí hygienici už vypracovali krízový plán, čo v prípade, ak vysoko špecializovaných odborníkov aj na jadrovú energiu nebude dosť. Prijali plán, podľa ktorého taký odborník ostane v izolácii rovno na pracovisku a nie doma.

„Vzhľadom na to, že aj v Českej republike je nedostatok lekárov aj bez COVID-19, pripravujeme krízový plán nástupu do práce aj tých odborníkov, na ktorých sa bude vzťahovať nejaký COVID režim, ktorý inak pre nich znamená nejaké obmedzenie, že by mal byť napríklad v karanténe. V prípade, že by tento človek mal dvojku respirátor, tak bude môcť vykonávať niektoré aktivity. To sa týka celej kritickej infraštruktúry krajiny. Pokiaľ by ten problém nastal, však my tu máme iba niekoľko osôb, ktoré sú napríklad schopné riešiť aj jadrové elektrárne, tak takýto ľudia by karanténu mali rovno na pracovisku, nie niekde z domu, lebo ich jednoducho potrebujeme. Tieto opatrenia bezpochyby v prípade nutnosti prijmeme, ak si systém bude vyžadovať väčšie nároky. Je úplne jasné, že sa do toho systému budú postupne zapájať ďalšie odbornosti, ktoré by mohli pomôcť. Zaškolených už máme medikov, ak by nestíhali lekári, ak nebudú stačiť medici, samozrejme preškolíme aj laikov. Takže našou snahou je samozrejme celý systém udržať  pri akomkoľvek katastrofickom scenári. Pevne ale verím, že taký nenastane,“ povedal počas tlačovej konferencie nový minister zdravotníctva ČR Roman Prymula.

Ohľadom krízového manažmentu jadrových elektrární sa Dalito.sk obrátilo s otázkami na zodpovedných aj na Slovensku. Na styčný štátny úrad pandémie na Slovensku, Úrad verejného zdravotníctva SR, Ministerstvo hospodárstva SR aj Ministerstvo životného prostredia SR s otázkami, ako sa na podobnú situáciu pripravila slovenská vláda aj jej epidemiológovia, keďže ide o naozaj závažné strategické podniky nielen pre Slovensko.

Jaslovské Bohunice- foto JAVIS

Ani jeden zo zodpovedných na otázky ohľadom krízového manažmentu  najdôležitejších oblastí v krajine nereagoval napriek tomu, ako upozornil český minister zdravotníctva, ide o mimoriadne zásadný a dôležitý sektor, ktorý nemôže ostať bez vysokošpecializovaných odborných pracovníkov.

1, Vzhľadom na to, že počas pandémie môžu byť nakazení aj dôležití pracovníci jadrových elektrárni, ktorých asi ani v SR nie je dostatok, aké opatrenia prijali jadrové elektrárne?

Zatiaľ bez reakcie zodpovedných


2, V ČR zamestnanec (odborník) jadrovej elektrárne, ktorý môže byť aj pozitívny, ale bez príznakov, teda schopný vykonávať svoje špecifické zamestnanie, bude v prípade potreby v izolácii priamo na pracovisku. Ako to bude na Slovensku?

Zatiaľ bez reakcie zodpovedných

3, Aký je reálny stav pozitívnych na COVID-19 v slovenských jadrových elektrárňach v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach, aké percento zo zamestnancov má pozitívny test na COVID-19 a máte ich kým zatiaľ nahradiť?

Zatiaľ bez reakcie zodpovedných

ZOZNAM NEZODPOVEDANÝCH OTÁZOK ÚV SR OD NÁSTUPU VLÁDY IGORA MATOVIČA


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *