COVID-19 vyhnal ľudí do lesa, kde ubližujú zvieratám aj prírode

Dalito.sk/Prales_Drastvica/foto: @WWFSlovensko Pavol Polák
DALITO -

Agrorezot žiada ľudí aby boli v prírode ohľaduplnejší. Vo výzve doslova prosí, aby sa ľudia začali správať ako ľudia.

·         V dôsledku pandémie koronavírusu sa výrazne zvýšil pohyb ľudí v prírode

·         Narastajú prípady útokov psov na zver, poškodzovania plodín, prírody a porušovania zákonov

·         Agrorezort vyzýva ľudí k väčšej ohľaduplnosti k prírode

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vyzýva ľudí, aby sa v prírode správali ohľaduplnejšie. Príroda je domovom voľne žijúcej zveri, kde sme len hostia a mali by sme sa tak aj správať. Na poliach a lúkach sa na jar rodia mláďaťa, hniezdi vtáctvo a rastie úroda.

Zvýšený počet neohľaduplných ľudí v prírode však spôsobuje značné škody a smrť voľne žijúcej zveri.

„Príroda je dar, ktorý by mal mať pre nás tu najvyššiu cenu. To ako sa k nej správame, je zrkadlom našich hodnôt k životu a pobyt v nej by mal byť tým najkrajším, ale aj najpokojnejším relaxom. Prosím preto obyvateľov, aby sa k prírode správali s láskou a rešpektom tak, aby ostala krásna a čistá aj pre ďalšie generácie,“ uviedol Ján Mičovský, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (OĽANO).

V posledných dňoch sa výrazne zvýšil pohyb ľudí v prírode. Je to pochopiteľné, príroda je krásna, je skvelé počasie a vzhľadom na opatrenia v súvislosti s koronavírusom, v prírode hľadajú mnohí útočisko a bezpečie.

Ľudia v lese ako zvieratá

Agrorezrot však registruje viaceré prípady útokov psov na voľné žijúcu zver, ktoré skončili pre zver tragicky. Beh zo strachu o svoj život môže v týchto dňoch stáť srnu, ktorá je aktuálne v poslednom štádiu gravidity život, prinajmenšom predčasný pôrod, ktorý jej potomstvo nemá šancu prežiť.

Ak napríklad samica vtáctva zo strachu na dlhší čas opustí svoje hniezdo, vajíčka môžu ochladnúť až tak, že z jej potomstva už nič nebude. Zvyšuje sa aj porušovanie vjazdu motorových vozidiel do prírody a vidieť aj väčšie množstvo vyhodených odpadkov v prírode. Aj poľnohospodári evidujú poškodenú úrodu v dôsledku prechodu turistov a motorových prostriedkov priamo cez plodiny.

Rezort ľudí doslova prosí

„MPRV SR preto prosí ľudí, aby sa k prírode správali dôstojne a nepoškodzovali ju svojim správaním. V prírode po sebe nenechávajte odpadky, ak môžete, pozbierajte aj odpadky po nezodpovedných návštevníkoch. Do lesa a na polia nechodievajte autom, štvorkolkou, ani motorkou. Nedovoľte svojim psom naháňať a štvať divú zver a buďte v lese potichu. Agrorezot upozorňuje, aby sa ľudia v žiadnom prípade nedotýkali nájdených mláďat, nie sú opustené, ich mama buď zháňa potravu, alebo pred ľuďmi utiekla a vráti sa keď odídu. Ak na nich ucíti ľudský pach, mláďa pravdepodobne opustí a samé nemá šancu prežiť,” uviedol Daniel Hrežík z kancelárie ministra a hovorca ministerstva.

Bezohľadnosťou niektorých návštevníkov prírody dochádza podľa neho k porušovaniu zákona o ochrane prírody a krajiny, zákona o poľovníctve, zákona o lesoch a zákona o veterinárnej starostlivosti.