Stĺpčeky

Čudný OTO 2017 pre Leonu, ako to dopadne dnes?

Dnes nás čaká opäť OTO. Áno pozriem si ho aj ja, ale už od doby, keď sa na nás začala valiť reklama OTO 2019 myslím na Leonu Kočkovičovú Fučíkovú. Moju bývalú kolegyňu zo spravodajstva RTVS, maminu dvoch malých detí, ktorá náhle zomrela 31. decembra 2016.

Vtedy som pri príležitosti práve OTO 2017 a jej úmrtia napísala:

„Už takmer týždeň ma sociálne siete či chcem alebo nie zásobujú fotografiami z galavečera ankety OTO  – Osobnosť Televíznej Obrazovky. Ľudí, ktorí svoje minúty slávy pred kamerou prežívajú sotva rok až po tých, ktorí životu pred kamerami obetovali desaťročia, či dokonca zdravie.  Ľudí, samozrejme mnoho z nich dnes už skutočné osobnosti, ktorí na galavečer dostali pozvánku ako uznanie za ich televíznu prácu, ale aj mnoho takých, ktorí sa tam dostali napríklad len vďaka tomu, že im minulý rok napríklad úplnou náhodou niekde na káve vykukla spod blúzky bradavka a úplnou náhodou to zachytil  fotograf z bulváru, ktorý tam samozrejme bol tiež úplnou náhodou.


Osobností, ktoré v živote vďaka svojmu talentu, pracovitosti ale aj čestnosti skutočne niečo dokázali, ale aj mnoho takých, ktorí ešte nedokázali vôbec nič, len sa nejakým zázrakom stali témou pre bulvár aspoň na dva dni. V diskusiách sa predbiehajú tí, ktorí sa chválili tým, že takýmto programom opovrhujú a nepozerajú a tí, ktorí ho kritizovali.  Opakuje sa to každý rok.

Tohto roku, nech už bol OTO 2017 akýkoľvek, bol predsa len niečím výnimočný.

Leona Kočkovičová Fučíková ešte počas spravodajskej výroby pre RTVS 11.10. 2016/foto: FB Leona Kočkovičová Fučíková RTVS

Ukázal, že aj ľudia z médií sa dokážu občas spojiť a zabudnúť na rivalitu. Myslím na ocenenie pre Leonu Kočkovičovú Fučíkovú, víťazku in memoriam kategórie redaktor-redaktorka spravodajstva.  Nesmierne ma však mrzelo, že takýto šikovný, dobrý , férový a pracovitý človek a profesionálka v rozkvete musí  u nás najprv nečakane, priam šokujúco umrieť, aby si ho a jeho prácu vôbec niekto všimol, zapamätal si jeho meno a dostal sa medzi nominované osobnosti televíznej obrazovky, na ktorej profesionalitu dokazovala dlhé roky takmer každý deň.

Priateľka Marika mi napísala. „ Presne toto som si povedala aj ja. Typicky slovenské, aby ťa na Slovensku tvoji rodní ocenili, musíš najprv uspieť v zahraničí alebo umrieť. Isteže, je to nadsadené, ale tak to zväčša je. Potom tieto gestá sú také čudno zvláštne, že si až takto niekto všimol prácu profesionálov.“

Ocenenia a to v ktorejkoľvek oblasti, by sme  pracovitým profesionálom nemali rozdávať in memoriam.  Mali by sme to stihnúť tak, aby si ten pocit víťazstva  naozaj užili.  A Leona by si to určite zaslúžila.

Myslíte si, že dnes to počas galavečra OTO 2019 bude inak? Že sme sa predsa len ako spoločnosť niekde po 2,5 roka posunuli?


Budem aj dnes myslieť na Leonu…

P.S. Áno, viem o posledných informáciách ohľadom jej úmrtia v súvislosti so zločineckou bandou, ktorá sedí vo väzení pre vraždu dvoch mladých ľudí, novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušníkorej. Informácie o údajnej otrave Leony muchotrávkou zelenou mi však mozog zatiaľ nevie prijať a spracovať.

Pozn. redakcie: Ak ste našli v texte chybu alebo preklep, upozornite nás na to na redakcia@dalito.sk. Ďakujeme.

Mika a budúci ďalší… Keď ma zo smotany napínaKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *