Dali sme to na Matoviča, lebo dovolenka na Slovensku – zatiaľ zlý nápad

Dalito.sk/ilustračné foto: Dalito.sk

Slovensko je krásne. Destinácia nielen na letnú dovolenku ako vyšitá. Komu nechýba more, ten sa do sýtosti môže vydovolenkovať v prírode, o ktorej mnohé krajiny iba snívajú. Až na to, že dovolenku na Slovensku si nemôže dovoliť každý, a keď aj môže, vlastne aj tak nemôže. Lebo služby, lebo personál, lebo majitelia…

Chudobní, ale drahí

Za posledné dva roky sme sa pri štátnych dlhoch stali čiernou ovcou Európy. Okrem toho sa prepadávame aj v iných rebríčkoch. Máme druhú najnižšiu priemernú mzdu v Únii, za nami je už len Bulharsko a naopak máme najvyššie zdanenie práce vo V4. Takže nie celkom rozumiem, kde na tú dovolenku doma Slováci vlastne berú a ešte im aj kvalita služieb asi za tie obrovské peniaze postačuje. A dokedy si majitelia budú myslieť, že im toto všetko bude vychádzať?

Doma sme dali tomu ešte poslednú šancu. Amaterizmus za veľké peniaze odmietame podporovať, ale teda skúsili sme to ešte raz. Opäť nevyšlo. Prežili by sme aj to, že dovolenka na Slovensku nás vždy vyjde drahšie, ako za podobné služby platíme v zahraničí, ale naozaj sa počas dovolenky odmietam prispôsobovať miestnym pomerom, ktoré od profesionálneho servisu majú ďalej ako voda na Sahare.

Keby som aj opomenula neprofesionalitu a arogantnosť mnohých personálov, ktoré fungujú podľa „Ja som tu pán, kto je viac!“ a nie „Náš zákazník, náš pán!“, bola to pre nás aj tak dovolenková katastrofa. Ešte sme totiž nikde na svete nezažili, že sme boli pripravení minúť naozaj veľa peňazí, ale nemohli sme!

Keš pre nevestu bez nevesty

Hotel v Bojniciach bol krásny, ešte aj personál sa v rámci možností snažil, ale po celodennom výlete nás zabilo oznámenie čašníčky, že bar aj jedlo sa podáva len do 20,00 hod. Takže sme s hosťami zo zahraničia ostali hladní aj smädní bez ohľadu na to, že by sme im na letnej terase urobili väčší účet ako mali za celý deň. Ani nám nenapadlo, že na dovolenke sa v hoteli musíme prispôsobovať personálu a majiteľom, nie oni nám. Bolo nás viac, nikto z nás nikdy nepozerá na to, koľko míňa keď si užíva, naozaj sme si chceli užiť výnimočnosť dňa, no nemohli sme.

Okrem toho, kým v zahraničí nás počas dovoleniek „oberú aj o posledné“ z bankových kariet, na Slovensku odchádzate síce s takmer nepoužitou kartou, ale s prázdnymi vreckami. Len nechcite na toaletu!

Alebo sa ubytujete v hoteli a pri odhlasovaní potrebujete keš. Platba kartou je možná iba za konzumáciu v bare, za ubytovanie iba hotovosť. „Za ubytovanie sa nedá platiť kartou, máme pokazený terminál.“ Na otázku ako dlho odpoveď už neprichádza.

Dali sme to na Matoviča

Človek, ktorý je zvyknutý, že hotovosť už pri sebe nenosí roky, môže ostať na Slovensku v nemom úžase. Reklamný slogan: Dovolenka na Slovensku –  dobrý nápad je totiž silno zavádzajúci a klamlivý. Férový by bol: Dovolenka v krajine kešu na Slovensku – dobrý nápad? 

Inak sa vám aj v Bratislave pri Dunaji môže stať, že ak aj niekoho pozvete na príjemný letný obed či večeru, nakoniec ju bez upozornenia dopredu musí zaplatiť domáci pozvaný, lebo „pokazený terminál“. Platiť sa môže len v hotovosti. Som prekvapená, koľkí Slováci ešte aj dnes považujú hotovosť za normálnu. A vlastne už ani nie som. Veď aj minister financií Matovič (OĽaNO) pred mesiacom povedal, že nikdy nezaplatil platobnou kartou ani si nikdy nevybral peniaze z bankomatu.

Tak, tak, i tak še dá, i tak še dá na Matoviča. Aj na svadbe, kde z nejakého dôvodu dôjde víno. A vy chcete objednať naozaj veľa a naozaj kvalitné. Peniaze nehrajú žiadnu rolu. „Ale víno nemôžete platiť kartou, iba v hotovosti, máme pokazený terminál,“ a tak miniete iba to, čo ste si nechali pre prípad, že by za tanec s nevestou pýtali peniaze (trápny to slovenský zvyk, na ktorý si nikdy nezvyknem). Alebo na taxík, keby ste sa potrebovali dostať do hotela, lebo začínate tušiť, že na Slovensku je len minimum taxíkov s terminálom. A tak z 30 fliaš drahého vína ostane len zopár a na tanec s nevestou môžete zabudnúť. Čo už, ušetrili sme minimálne tisíc eur a tak sme sa mohli „rozbiť“ až za hranicami.  

Nepomôže vám ani presun do Tatier. Akurát sa vystavíte ešte aj proruskej, protiukrajinskej a antivaxerskej rétorike majiteľov i personálu a to môže byť už problém aj pre silné domáce žalúdky. Najmä však tie tolerantné z vyspelého sveta.  

Slovensko zatiaľ nie je dobrý nápad

Nie, Slovensko zatiaľ nie je dobrý nápad, lebo je to predražená krajina kešu a nekvalitných služieb bez jazykového vybavenia. Je to krajina, ktorá sa turizmu stále len priúča a ja naozaj nemusím byť pritom hneď na začiatku. Radšej si počkám aspoň na dobu, kedy môj intelekt nebude personál neustále podceňovať vetou: „Pokazil sa nám terminál.“

Ale ak poznáte na Slovensku dovolenkové miesto s kvalitnými službami, kde vás personál nevystavuje aj proruskej a antivaxerskej rétorike, potravinová intolerancia nie je problémom, kde nepotrebujete keš a vystačíte si s bankovou kartou, personál je vysoko profesionálny a ešte ovláda aspoň jeden cudzí jazyk (zoberieme aj priateľov), dajte mi prosím vedieť. Ďakujem.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)