Danka a Jarka s Ficom

Dalito.sk/Po rokovaní premiérov Česka (Andrej Babiš), Rakúska (Sebastian Kurz) a Slovenska (Igor Matovič) 9.9. 2020. /foto: ÚV SR

Dana je antivakcinačná, ja vakcinačná. Dana má strednú školu, ja vyššie vzdelanie. Danka nečíta len mainstream ale aj iné weby, dokonca aj ruské, ja nie. Napriek tomu celú pandémiu spolu komunikujeme na úrovni, bez jediného napádania sa, naozaj diskutujeme a hlavne sa smejeme. Danka sa drží zdravého rozumu a volila vládnu koalíciu rovnako ako ja. Poznáme sa dvadsať rokov.

Jarka je antivakcinačná, ja vakcinačná.  Jarka má vysokoškolské vzdelanie a číta len mainstream ako ja. Jarka tiež volila vládnu koalíciu ako ja. Napriek tomu dnes už nediskutujme. Už vlastne nekomunikujeme. Jarku som poznala 26 rokov.

Rozdelil nás koronavírus. Stačilo jediné moje upozornenie, že to čo zdieľa zo sociálnych sietí premiéra Matoviča a jeho verných podporovateľov nie je pravda. Že v Rakúsku nebude celoplošné testovanie podľa vzoru Slovenska ako tvrdí slovenský premiér. Že šíri jeho nepravdy. Nech si jeho „fakty“ overuje, že často zavádza. Že Rakúsko bude testovať iba cielene a konkrétne skupiny, aj to niekoľko dní a najmä pôjde o masívne testovanie dobrovoľné bez obmedzovania slobody systémom „ak sa ho nezúčastníš, musíš ostať doma“. Dozvedela som sa, že je zo mňa zhrozená, ako môžem chcieť návrat Fica. Ohúrilo ma to. Okamžite ma zaradila, označkovala a odsúdila. Akoby existovalo len buď alebo. Nič medzi tým. Len preto, že sa odmietam vzdať faktov.

Myslela som si, že ju za tie dlhé roky poznám a najmä, že ona pozná mňa. Nepomohol ani argument, že keď si už moje faktické argumenty vysvetľuje po svojom, kde na to prišla, veď ústavné právo hovorí jasne. Vládna koalícia môže fungovať ďalej aj s novým premiérom, ktorý sa nebude k obyvateľom správať tak ako sa správa Matovič a rozdeľovať spoločnosť, susedov, priateľov a rodiny po celej krajine.

Neviem kedy a prečo sa to stalo. Viem len, že sa to stalo pre Covid, ktorý nás mal vraj viac naučiť milovať nielen seba, ale aj druhých. Viem však aj to, že Jarka zďaleka nie je jediná, ktorej myseľ nespoznávam. Bola taká vždy alebo len tento rok? Mám sa na to povzniesť a zabudnúť alebo zapamätať si to, aby ma už nikdy v živote tak nesklamala? Mám na ňu a jej podobným, ktorí v roku 2020 stratili zdravý rozum zabudnúť alebo odpustiť a veriť, že si raz uvedomia ako sa nechali sfanatizovať?

Neviem, viem len to, že zlo sa šíri veľmi pomaly. Zákerne a múdro a vyťahuje z nás to najhoršie, čo drieme asi v každom. A záleží len na každom jednom, ako s ním zabojujeme. Najlepšie tak, aby sme počas toho vnútorného boja nezranili ďalších okolo seba, najmä tých, ktorých sme mali tak radi a oni mali radi nás.

Dlhé roky som si myslela, že priatelia sú rovnako dôležití ako rodina. Záležalo mi na nich. Nemuseli sme sa vidieť dlho, ale vedeli sme, že v najhorších časoch stačí zavolať kedykoľvek, aj po polnoci. Dnes si to už vďaka Covid-19 nemyslím. Vďaka za všetkých so zdravým rozumom, ktorí ešte ostali aj tých nových. Tí už po roku 2020 ostanú asi naozaj navždy.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)