Stĺpčeky

Darujem len jednotku

Vianoce na mňa útočia už niekoľko týždňov z každej strany. Nakúp teraz, zaplať potom. Kúp a dostaneš darček. Nevieš čo kúpiť? Daruj poukážku. Nakúp za 80, odvezieme ťa domov… Nedá sa tomu vyhnúť a neviem to ovplyvniť. Toto nie. Ale svoje správanie viem.

Naozaj chcem kúpiť celý už zabalený kozmetický balíček len preto, aby som si mohla „odfajknúť“ ďalšieho blízkeho človeka na svojom zozname? Vážne moju kamarátku poteší najnovšia technická vychytávka, ktorú v živote ani slovom nespomenula? Je dobrý nápad rýchlo kúpiť pulóvrik len preto, že je v zľave a dá sa vrátiť do polovice januára?

Čo má väčšiu hodnotu? Môj pocit, že som si „splnila povinnosť“ alebo spoločná šálka čaju bez pozerania na hodinky alebo do mobilu?


Teraz nehovorím len o Vianociach, aj keď ten tlak „kúp, kúp, kúp“ je teraz naozaj vysoký. Hovorím o každodennom živote. O tom, že keď svojich blízkych skutočne počúvam, nepotrebujem sa naháňať práve teraz.

Mame môžem priniesť makovú štrúdľu, ktorú má rada, no už ju nevládze upiecť. A povedať jej, že ju ľúbim, a že som šťastná, že ju mám. Môžem to urobiť hocikedy, to je pravda, no priznávam sa, že to nerobím často (tiež námet na zamyslenie pre mňa…) a pod stromčekom to má ešte zvláštnejšie čaro. Toto naozaj môžem urobiť ja. Je to maličkosť, ktorá nič nestojí.

Dodnes mám odložené darčeky, ktoré mi vyrobil môj syn. Nakreslený maličký obrázok, v mojich obľúbených farbách, v stojančeku. Vlastnoručne vyrobená typická titulka časopisu, ktorý kupujem celoročne, ktorá je súčasne poukážkou na jeho predplatné.

Výlet, ktorý znamená spoločne strávený čas. Verím tomu, že cena nerovná sa hodnota. Že pohoda je viac ako peniaze. Že s láskou vybraná drobnosť je viac, ako drahý a zbytočný dar. Že venovať čas a skutočnú pozornosť je dôležitejšie ako veci, o ktoré vlastne obdarovaný nestojí.

Áno, vecné dary kupujem aj ja. No dávam pozor aké. Kedysi sme so synom rozdelili darčeky do kategórií:

1.     dar – dar je vec, po ktorej človek túži, no z rôznych dôvodov by si ju sám nekúpil


2.     dar – nedar je vec, ktorú by si človek musel kúpiť tak či tak, len zneužijem príležitosť

3.     dar – zbytočnosť je vec, o ktorú nikto nestojí, a ktorá bola kúpená „len z povinnosti“.

Mám rada toto triedenie a vždy sa zamyslím, do ktorej kategórie by patrila vec, ktorú mám v obchode v ruke. Ak to nie je jednotka, nechám ju tam. Maličkosť, ktorou môžem prispieť k tomu, aby bol svet krajší. Aspoň si to myslím a verím tomu.

Môžem sa takto správať cez Vianoce a potom v tom pokračovať …  Svet je krajší z maličkostí. Aj ten vianočný.

Môže vás zaujať:

Mám rada večerné piatky alebo „O troch grošoch“Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *