Dáta Veľkej Británie: Na záchranu 1 života seniora alebo chronicky chorého musia zaočkovať 50 tisíc učiteľov alebo 180 ľudí nad 80 rokov

Dalito.sk/COVID oddelenie v pražskej nemocnici Na Bulovce/foto: FB Nemocnice Na Bulovce

Česká republika začala očkovať krajinu na maximum vakcín a vakcinačnú stratégiu štátu nezmení ani po najnovších dátach z Veľkej Británie. Teda, že vo veľkom bude očkovať najprv podľa veku a zdravotného stavu. Výnimku na základe prísnych pravidiel má kritická infraštruktúra štátu a učitelia.  

Iba včera zaočkovali 31 376 ľudí podľa veku a zdravia už nad 70+, za posledné štyri dni 109 380 ľudí. Celkovo je v krajine zaočkovaných 771 223 dávok. Na Slovensku je zatiaľ zaočkovaných 503 268 dávok, za včerajšok vpichli 12 630 dávok.  Na Slovensku ďalej pokračuje očkovanie podľa profesie od taxikárov, upratovačiek, všetkých pedagógov, rôznych úradníkov a podobne až po poslancov Národnej rady SR. Najzraniteľnejší teraz musia počkať.

Čo bude ďalej, oznámi minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) v pondelok. Slovensko zatiaľ patrí medzi krajiny s najmladším zaočkovaným kmeňom populácie v Európe.

https://www.dalito.sk/cesi-uz-ockuju-aj-podla-zdravotneho-stavu-nielen-veku-slovaci-zatial-aj-podla-povolani/

Dôrazné NIE učiteľom

Do Českej republiky má ešte v marci doraziť ďalších viac ako milión dávok vakcín. O mesiac neskôr dva milióny.

„Presne na toto upozorňovali odborníci z Veľkej Británie, kde podobná diskusia vznikla pred dvoma mesiacmi. Či znova rozbehnúť aj očkovanie pedagógov. Britský poradný vakcinačný a imunizačný orgán vlády, ktorý radí britskej vláde, dôrazne neodporučil očkovanie učiteľov, pretože prepočet dát epidemiológov je dodnes jasný: Na záchranu jedného života seniora je potrebné naočkovať 20 ľudí v domovoch pre seniorov, alebo 180 ľudí nad 80 rokov, alebo tisíc ľudí nad 60 rokov. Na záchranu jedného takého života je potrebné zaočkovať až 50 tisíc učiteľov. To znamená, že priorita veku a zdravotného stavu musí prevažovať nad profesiami,“ upozornil v štúdiu Vladimír Piskala z ocenenej vedeckej redakcie ČT.

A to sa nemení ani s britskou mutáciou, pri ktorej lekári upozorňujú, že postihuje aj mladšie ročníky a má rýchlejší priebeh. Laická verejnosť sa preto aj na sociálnych sieťach na Slovensku pýta, prečo neočkujú okrem mladých a zdravých učiteľov a všetkých v rezorte školstva aj tých, ktorí dnes chodia do práce. Vraj seniori sú dnes „aj tak viac izolovaní“ a sedia doma či v DSS, kde sú sociálne kontakty minimalizované.

„Podľa britských odborníkov a epidemiológov sa tento fakt na základe dát nemení ani s britskou mutáciou. Tieto dáta sú stále platné a aktuálne aj pri britskej mutácii. Musíme si uvedomiť, že táto mutácia bola objavená práve v Británii, kde s ňou majú najväčšie skúsenosti. Pozorujeme síce to, že pribúdajú aj mladší pacienti, ale stále platí, že keď sa nakazí senior tak riziko, že bude musieť ísť do nemocnice je stále o 30% až 35% vyššie. To znamená, že každý tretí senior s covid podľa britských štatistík nakoniec aj tak skončí v nemocnici pre riziko vážneho zhoršenia zdravotného stavu až smrti. A táto štatistika sa nemení ani s novou variantou koronavírusu,“ povedal v živom vysielaní ČT24 redaktor rešpektovanej vedeckej redakcie.

Milióny na ceste, rozhodne vek a zdravie

Nemocnice v Českej republike už kolabujú a niektorí riaditelia už priznali, že lekári covid jednotiek už musia selektovať koho zachránia.

Podľa pravidiel MZ ČR sa nerozhodujú na základe veku, ale budúcej kvality života covid pacienta. Ministerstvo tak začalo vo veľkom očkovať a na skladoch už nechce nechať žiadne zásoby. Ešte tento mesiac by do Česka malo prísť milión nových dávok registrovaných vakcín. Ďalšie milióny v apríli.

Minister zdravotníctva ČR Jan Blatný (nom. ANO) oznámil, že číslo zaočkovaných v krajine už začalo výrazne stúpať a 78% percent všetkých zaregistrovaných je už zaočkovaných prvou dávkou. Naznačil, že epidémia v krajine by mohla mať v nasledujúcich dňoch a týždňoch pozitívny vývoj na základe prvý dát, ktoré má k dispozícii. Opatrenia by podľa neho krajina mohla začať zmierňovať vtedy, keď bude v nemocniciach približne 3 tisíc covid pacientov. Momentálne ich tam leží 7 tisíc. Kým Slovensko očkuje podľa povolaní a rôznych výnimiek, v slovenských nemocniciach bojuje o život 3 967 pacientov, v drvivej väčšine seniorov, ktorí aj nezaočkovaní zomierajú a ich počet opäť stúpa.

Česká republika chce podľa veku a zdravia očkovať 100 tisíc ľudí denne. Vladimír Piskala z vedeckej redakcie ČT povedal, že tá správa by mohla byť samozrejme ešte lepšia, pretože do Česka už dorazilo spolu cez milión vakcín, z ktorých je vyočkovaných 771 223 . Takže ešte dnes doobeda bolo stále v krajine približne ešte 263 tisíc voľných vakcín, teda približne každá štvrtá, ktorá do krajina dorazila.  

„To znamená, že zásoba, ktorá sa ani minulý mesiac nemenila je stále veľká. Už aj minister zdôraznil, že nie je potrebné vakcíny schovávať, ale očkovať všetkým čo máme,“ spresnil redaktor ČT. Vakcíny do krajiny prichádzajú takmer každý druhý až tretí deň. Ani český minister zdravotníctva si už nemyslí, že by vakcíny mali čakať v skladoch na druhú dávku.

Česko bolo pomalšie, hľadalo seniorov

A prečo doteraz Česko oproti Slovensku mierne v očkovaní meškalo? Lebo sa humánne aj na základe svetových dát zameralo na najstarších a ešte nie celkom zvládlo distribúciu dvoch vakcín.  Rešpektovaná vedecká redakcia ČT  to vysvetlila tým, že zásoby vznikajú aj nedotiahnutou distribúciou vakcín. Aj MZ ČR priznalo, že sa dlho čakalo (2-3 týždne), kým poisťovne vyberú distribútora, ktorý vakcíny Moderna a AstraZeneca rozvezie po krajine. „Tento problém nenastal ale u prvej vakcíny Pfizer-BioNTech, ktorá má veľmi špecifické podmienky skladovania a firma si ju radšej vyriešila sama. Do očkovacích centier ju vozí ona,” spresnil redaktor.  

Taxikári a predavači vo veľkom do pondelka

Napríklad iba Košický samosprávny kraj dnes oznámil, že naďalej očkujú očkujú vakcínami AstraZeneca, ktoré už môžu byť podávané aj obyvateľom do 69 rokov. Na sobotňajšie a nedeľné termíny sa mohli hlásiť záujemcovia ešte podľa starých kritérií, teda prioritne zamestnanci v kritickej infraštruktúre, vrátane rozšíreného zoznamu profesií ako nepedagogickí zamestnanci, taxikári či predavači. Ministerstvo zdravotníctva uvoľnilo aj termíny pre zamestnancov škôl nad 56 rokov. Od pondelka už bude režim podľa novej vakcinačnej stratégie, kde sa prioritou stáva vek. Očkovať sa budú môcť všetci obyvatelia nad 60 rokov. Dalito.sk o tom informovala hovorkyňa kraja Anna Terezková.

Ďalej bez ohľadu na vek a zdravie očkujú aj učiteľov. Pritom nielen žiaci staromestských bratislavských základných škôl sa budú od 8. marca naďalej vzdelávať online, prezenčná výuka je určená len pre deti rodičov z kritickej infraštruktúry.

Na doteraz nehumánne, diskriminačné a selektívne očkovanie proti COVID-19 na Slovensku upozorňuje Dalito.sk už týždne. Slovenské ministerstvo zdravotníctva medzitým začalo bez dôkazov očkovať obyvateľov podľa profesií ako taxikárov, revízorov, vodičov, úradníkov štátu, poslancov, upratovačov… Rezort po naliehaní redakcie oznámil, že vakcinácia sa má od pondelka zmeniť podľa veku. O chronicky chorých pacientoch však doteraz nepadlo ani slovo. Rezort školstva (SaS) naďalej trvá na očkovaní všetkých zamestnancov v rezorte bez ohľadu na vek a zdravie a či aj reálne do zamestnania aspoň chodia. Opäť sme ich požiadali o reakciu, či si na základe zverejnených dát britských epidemiológov naozaj myslia, že konali a konajú humánne na základe základných princípov Európskej únie. Prípadne reakcie doplníme.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)