PR články

Dávajme si pozor na ústa!

Presne tak. Politiku však necháme bokom, aj keď sú prípady, kedy by sme sa vo výhovorkách, prečo zanedbávame starostlivosť o chrup, mohli bez problémov postaviť na štart v hre so slovíčkami a „pravdami“ s parlamentnými špičkami v tejto disciplíne. Nie? Ak nám z úst preráža nepríjemný zápach, žujeme žuvačku, zanedbaný kaz pestujeme desaťročia, nepríjemné afty dezinfikujeme čímkoľvek, čo má promile…

Ústa nám hlasno hovoria, že niečo nie je v poriadku a my ich berieme na ľahkú váhu. Kedy by sme ich mali už naozaj počúvať?

O tom by nám stomatológ Alexander Schill, primár Schill Dental Clinic v Bratislave, Žiline a v Prahe, vedel rozprávať týždne. Vlastne nie. Bez slov by nám ukázal RTG snímky chrupov, z ktorých vďaka ľahostajnosti ich majiteľov ostali len torzá. Na začiatku týchto príbehov sú neraz „iba“ maličkosti ..

Jedna z ambulancií na klinike Schill Dental Clinic /foto: Schill Dental Clinic

Zápach z úst

Nepríjemný dych spôsobujú baktérie, ktoré produkujú síru. Tie sa môžu v ústach objaviť v prvom rade pre nedostatočnú hygienu. Pri čistení zubov by sme tak okrem zubnej kefky mali myslieť aj na zubnú niť. Nie všetky zvyšky potravy sa totiž dajú odstrániť kefkou a keď zostanú na zuboch, začnú sa postupne rozkladať. Zápach z úst je signálom aj pokazených zubov, ktoré môžu postupne odhnívať. Neznesiteľný dych ale môže byť znakom pre oveľa väčšie problémy – cez angínu, zápal dutín, cukrovku až po zlyhanie pečene a obličiek.

Práve nedostatočná hygiena je živnou pôdou pre šírenie sa baktérií zo zubného povlaku do ďasien, ich množenie sa a zápal, ktorý vyvrcholí parodontitídou.

Pozor už na prvé signály ochorenia. Môže začínať nenápadne.

„Nikomu na pokoji nepridajú opuchnuté, začervenané či krvácajúce ďasná. To býva len začiatok. Pri neliečených stavoch dôjde k obnaženiu krčkov a koreňov zubov. Následne sa zuby začnú kývať a v pokročilom štádiu môžu vypadnúť. Samozrejme, tento stav je nepríjemný nielen pre pacienta, ale aj pre jeho okolie, nakoľko jedným z príznakov paradentózy je výrazný zápach z úst“.

Video: Parodontitída dostala aj Zuzanu


Zanedbaný zubný kaz

Infekcia v ústach sa môže preniesť do celého tela. Aj takto môže skončiť zubný kaz, ktorý je zo strachu alebo lenivosti roky zanedbávaný. Dlhodobo pokazené zuby a zapálené ďasná sú rovnakým rizikom ako napríklad fajčenie.

Ich ignorovaním sa môžu baktérie z okolia dostať krvou až k srdcu a spôsobiť zápal srdcového svalu, čo môže viesť v najhoršom prípade až k infarktu. Zubný kaz vznikne v prípade, že na zub pôsobia dlhodobo a súčasne cukor a baktérie.

„Nič netreba nechávať na náhodu. Preventívne prehliadky sú na prvom mieste a profesionálna dentálna hygiena minimálne dvakrát za rok. Zároveň treba poznamenať, že v dnešnej dobe sú poznatky na takej vysokej úrovni, že je prakticky možné vykonať skoro každý stomatologický zákrok takmer bezbolestne.“

Citlivé zuby

Nanuk, horúci čaj či čokoláda sa môžu pre nás stať nočnou morou. A to všetko preto, ak naše zuby začínajú byť citlivé na chlad, teplo či sladké. Ak je zub zdravý a bez výplne, jeho citlivosť môže spôsobovať odhalený zubný krčok. Práve pri ňom sa totiž nachádzajú nervové zakončenia. Keď ich podráždi veľký tepelný rozdiel, bolesť sa okamžite ohlási. Za citlivosť zubov sa ale môže schovať aj začínajúci kaz. Výplň zuba prestane tesniť alebo sa vedľa nej či pod ňou vytvoril kaz. A ten vie odhaliť len stomatológ.

Dentálna hygiena/ foto: Schill Dental Clinic

Farba zubov


Zuby sú aj našou estetickou vizitkou. Veľa napovie ich sfarbenie. Zubný povlak sa na nich vytvára neustále. Ide o mäkký lepivý povlak bielo-žltej farby. Obsahuje veľké množstvo baktérií, ktoré sa podieľajú na ďalšej deštrukcii zubov a ochoreniach ďasien. Farbu našich zubov môže ovplyvniť aj pravidelné užívanie liekov či pitie kávy a vína.

„Bielenie zubov vôbec nie je potrebné, ak si ich správne a pravidelne – a navyše pri zvýšenej konzumácii spomínaných nápojov – čistíme. Práve dentálna hygiena od profesionálov neraz odhalí peknú prirodzenú farbu skloviny a pacienti od nešetrného bielenia ustúpia.“

Primár stomatologickej kliniky Alexander Schill počas konzultácie s pacientkou / foto: Schill Dental Clinic

Zlomený zub

Nešťastná náhoda či úraz a sme bez zuba. Situácie, ktoré nikto nečaká, no keď nastanú, tak chodíme zahanbení s rukou na ústach. Technológie idú dopredu a tak ani táto komplikácia nie je pre zubárov problém. Ulomené, prasknuté alebo opotrebované zuby je možné opraviť veľmi tenkými, špeciálne zhotovenými keramickými fazetami, ktoré sú na nerozoznanie od vlastného zuba. Druhou možnosťou je oprava pomocou bielej výplňovej živice. Pri rozsiahlejšom poškodení je možná oprava korunkou.

Krivé zuby

Príroda vám nenadelila dokonalý úsmev alebo sa na vás vyvŕšilo dedičstvo vašich rodičov? Krivé zuby môžu byť minulosťou. Krivý chrup je možné narovnať pomocou fixných strojčekov, keramických faziet, koruniek alebo dostavbou z kompozitnej živice. Chýbajúce zuby zase môžu byť nahradené snímateľnými náhradami, pevnými mostíkmi alebo implantátmi. Implantáty sú trvalo fixované do kosti, na rozdiel od umelého chrupu ich netreba na noc vyberať. Aj keď ich poisťovne nepreplácajú, ak sa o svoje zuby dobre staráte, vydržia doživotne.

Reportáž z pražskej kliniky o zubných implantátoch


Bolestivé afty

Príčiny vzniku bielych vredov v našich ústach sú doteraz neznáme. Sú akousi medicínskou záhadou. Život nám ale môžu strpčovať poriadne. Jedenie či pitie s aftami sa stáva niekedy neznesiteľné. Spôsobovať ich môže stres, tvoria sa ale aj na mieste poranenia v ústach či po pohryznutí sa do jazyka.

Stomatologické ošetrenie/ foto: Schill Dental Clinic

Vyprovokovať ich môže aj zlomený zub či protéza. S aftami sa k lekárovi nechodí. Imunológovia majú ale iný názor. Biele vredíky totiž môžu sprevádzať niektoré reumatické, zápalové či vrodené poruchy imunity. Sú signálom nedostatku železa, ale môžu byť ukazovateľom aj vážnejšieho ochorenia. Preto ich častý výskyt netreba podceňovať.

 

 

Môže vás zaujať:

Parodontitída je problém seniorov. Omyl!

 Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *