Kultúra

Dedinou roka 2019 je jedinečné Papradno, toto rozhodlo

Dedinou roka 2019 je Papradno. Táto obec, nachádzajúca sa v okrese Považská Bystrica. Do súťaže bolo prihlásených 23 obcí.

Prestížny titul si vyslúžila samospráva Papradno (okres Považská Bystrica), a to za zachovávanie prírodného dedičstva a dedičstva predkov.

Dedina roka 2019 Papradno/foto: FB Papradno

Celkom 23 obcí bolo v tomto roku prihlásených do jubilejného ročníka súťaže, ktorá každé dva roky hľadá príkladnú dedinu roka. Hodnotiaca komisia vybrala nového víťaza na základe komplexného naplnenia tohtoročných princípov a požiadaviek súťaže.


Návštevy prihlásených obcí členmi Národnej hodnotiacej komisie prebehli v lete. Ku kritériám, ktoré si komisia všímala, patrilo hospodárenie obcí, vytváranie podmienok pre rozvoj podnikania či využívanie prírodných zdrojov. Okrem toho sa zamerala na starostlivosť o hmotné a nehmotné dedičstvo, využívanie možností cestovného ruchu, ale aj na aktivity starostlivosti o životné prostredie a krajinu.

Dedina roka 2019 Papradno/foto: FB Papradno

Obec Papradno presvedčila členov komisie významom, aký prikladá zachovaniu prírodného dedičstva a dedičstva predkov. „Pestrosť biodiverzity a zachovaná mozaiková krajina lesov, lúk a pasienkov, je nielen dôvodom na hrdosť obyvateľov, ale aj na ich ochranu,“ skonštatovala Iveta Kureková zo Slovenskej agentúry životného prostredia.

Dedina roka 2019 Papradno/foto: FB Papradno

Agentúra patrí spolu s Ministerstvom životného prostredia SR, Spolkom pre obnovu dediny a Združením miest a obcí Slovenska k vyhlasovateľom súťaže.

Dojatý starosta

Podľa slov starostu stojí za ziskom ocenenia nielen spolupatričnosť a lokalpatriotizmus obyvateľov obce, ale aj ich celková hrdosť či zdravá konkurencia. Víťazstvo v súťaži bolo súhrou výbornej spolupráce folklórnej skupiny Podžiaran, Koliby či miestnych podnikateľov.

„Chcel by som poďakovať Zuzane Burdejovej a Lenke Andúšikovej za prípravu scenára, ktorého sme sa v priebehu súťaže držali. Moje poďakovanie patrí tiež všetkým dobrovoľným zložkám, ktoré v obci fungujú, či už sú to hasiči, turisti, dôchodcovia alebo športovci. Nesmiem zabudnúť ani na miestnych podnikateľov, či už remeselníkov alebo živnostníkov. O poriadok a čistotu obce sa zas postarali obyvatelia Papradna,“ zhodnotil starosta víťaznej obce Roman Španihel.


Dedina roka 2019 Papradno/foto: FB Papradno

Vyhlásenie výsledkov súťaže sa uskutočnilo počas 2. ročníka sprievodného podujatia Radvanského jarmoku v Banskej Bystrici pod názvom Slovenský deň kroja 2019, no samotný slávnostný ceremoniál odovzdávania cien pre víťaza i ostatné ocenené dediny bude v obci na prelome mesiacov október a november.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Ocenené obce získajú okrem vecných cien od vyhlasovateľov súťaže a jej partnerov, aj finančné prostriedky od generálneho partnera súťaže, viazané na realizáciu projektu zameraného na rozvoj a obnovu obce.

Dedina roka 2019 Papradno/foto: FB Papradno

Okrem zisku titulu Dedina roka 2019 sa obec Papradno automaticky stáva zástupcom Slovenska v 16. ročníku súťaže o Európsku cenu obnovy dediny.

„Budeme sa snažiť pripraviť na zastupovanie tak, aby sme nesklamali, vzorne reprezentovali Slovensko a  dokázali, že udelenie titulu Dedina roka 2019 Papradnu malo zmysel a opodstatnenie,“ uzavrel Roman Španihel.

Ku gratulantom sa pripája aj trenčiansky župan. „Starostovi obce Papradno i jeho obyvateľom gratulujem k zisku ocenenia a ďakujem im za vzornú reprezentáciu nášho kraja v tejto celonárodnej súťaži,“ odkázal víťazovi Jaroslav Baška a poprial dedine veľa šťastia v európskej súťaži, ktorá sa uskutoční v roku 2020.

Dedina roka 2019 Papradno/foto: FB Papradno

Ocenených viac


Trenčiansky kraj v súťaži reprezentovalo päť obcí, pričom každá z nich si vyslúžila ocenenie poroty. Obec Lúky z okresu Púchov získala cenu Dedina ako hospodár, Bolešov (okres Ilava) sa stal víťazom kategórie Dedina ako pospolitosť. Mimoriadne ocenenia putovali do Pobedima (okres Nové Mesto nad Váhom) a Dohnian (okres Púchov).  Dalito.sk o tom informovala Barbora Jánošková z odelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov TSK.

Celkové druhé miesto v súťaži obsadila obec Svätý Anton v okrese Banská Štiavnica a tretie obec Raslavice v okrese Bardejov.

V jednotlivých kategóriách získali ocenenie nasledovné obce: Dedina ako hospodár – Lúky (okres Púchov), Dedina ako maľovaná – Domaňovce (okres Levoča), Dedina ako klenotnica – Beluj (okres Banská Štiavnica) a Krivany (okres Sabinov), Dedina ako pospolitosť – Bolešov (okres Ilava), Dedina ako partner – Tvrdošovce (okres Nové Zámky), Dedina ako záhrada – Tvrdošovce (okres Nové Zámky). Mimoriadne ocenenia získali obce Jesenské (okres Levice), Pobedim (okres Nové Mesto nad Váhom) a Dohňany (okres Púchov).

 

Dedinou roka 2017 je najsevernejšia obec, Oravská Polhora


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *