Déjà vu Marek Krajčí

Dalito.sk/Marek Krajčí 18. 2. 2020 pred ÚV SR zapálil 5000 sviečok za 5000 obetí, ktoré zbytočne ročne umierajú na tzv. odvrátiteľné úmrtia/foto: zdroj: OĽaNO

Sú fotografie, v ktorých je všetko. Ako táto s bývalým ministrom zdravotníctva SR Marekom Krajčím (OĽaNO) tesne pred voľbami, v ktorej drží sviečku za zbytočné obete krehkého slovenského zdravotníctva, ktoré predtým vláda roky vykrádala.

Svet už vtedy bojoval s koronavírusum a OĽaNO sľubovalo, že už u nás nebudú zbytočne zomierať ľudia. Na sociálny profil 18. februára 2020 OĽaNO napísalo: „Včera sme pred Úradom vlády zapálili 5 000 sviečok za 5 000 obetí, ktoré zbytočne ročne umierajú na tzv. odvrátiteľné úmrtia. 🕯🖤18. februára 2020“

Déjá vu Krajčí

Často sa aj takmer po dvoch rokoch novej vlády nádeje na fotografiu pozerám s tým, koľké tisíce zomreli pre jej neschopnosť. Ako na déjà vu, veď iba obetí covidu máme k dnešnému ránu 13 166 a to počítame len pľúcnu formu. Mnohí pritom mohli žiť, keby ich práve MareK Krajčí s Igorom Matovičovom pred rokom nevyhnali do ulíc, kde pri fanatickom, povinnom, celoplošnom testovaní a experimentálnom skríningu pomiešali zdravých s chorými. Rozohrali vtedy ruskú ruletu, ktorá sa ako tak zastavila až pred tohtoročným letom a Slovensko sa v počte úmrtí na počet obyvateľov dostalo až na prvú priečku vo svete.

Často rozmýšľam, prečo sa tohto človeka ešte médiá pýtajú na názor na pandémiu.  Nechápem to, lebo on povedal a aj bohužiaľ už urobil všetko, aj to najhoršie čo mohol, o čom písal celý svet ako sa to nerobí.

Drastické čísla prezidentky

Ako v prejave o stave republiky povedala aj prezidentka Zuzana Čaputová, obavy vedeckej komunity sa začali premieňať na realitu vysokého počtu infikovaných, veľkého počtu hospitalizovaných, aj tých, čo ochoreniu podľahli. Budú sa opäť?

„V druhej vlne pandémie sme mali niekoľko týždňov najviac obetí na počet obyvateľov na svete. Podľa oficiálnej štatistiky zomrelo na Slovensku na následky covidu viac než dvanásťtisíc päťsto osôb. Tento počet priamych a spočítaných obetí nie je, žiaľ, úplný, lebo tak ako v iných krajinách, aj my sme v dôsledku tejto vlny zaznamenali tiež nadmerné úmrtia. V januári 2021 bola u nás úmrtnosť celkove o viac ako 80 percent vyššia v porovnaní s priemernou úmrtnosťou počas predchádzajúcich piatich rokov. Podľa odborných odhadov každý šiesty, kto potreboval umelú pľúcnu ventiláciu, ju z kapacitných dôvodov nedostal a každý šiesty z tých, čo potrebovali inú akútnu starostlivosť, nemohol byť hospitalizovaný. Bol to rok traumy, ktorou sme prešli a tisíce pozostalých ľudí si ju ponesú po celý svoj život,“ povedala prezidentka v parlamente.

Krajčí už ani slovo

Sme už v ďalšej vlne. Tak aký ešte Krajčí a ešte stále aj ku covidu? Táto fotografia Mareka Krajčího pred voľbami hovorí za všetko. Je výpoveďou lacných rečí a populizmu. Mala by byť mementom do budúcich volieb. Nikdy už neveriť lacným gestám. Nielen vo Francúzku, či pred úradom vlády. Čaká nás ďalšie veľmi ťažké obdobie a vyjadrenia Mareka Krajčího by počas neho mali k pandémii chýbať. Vlastne navždy.  

Verím, že jeho nástupca Lengvarský nebude taký slaboch a alibista ako jeho predchodca a ukáže, prečo je vojak z povolania. Rovnako ako portugalský admirál, ktorý na základe dobrovoľnosti preočkoval celé Portugalsko, ktoré už nasáva slobodu plnými dúškami. Či už všetci politici na Slovensku pokazili úplne všetko a už naozaj nemáme nádej na zmenu?

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)