Deň, keď Matovič pochoval Hegerovu vládu

foto: Nová vláda SR Eduarda Hegera. Igor Matovič už ako minister financií SR. Obaja OĽaNO/foto: KP SR

Situácia už bola taká chaotická, že nik nemohol predvídať, ako to všetko dopadne. Chaos už bol taký, že ďalší vývoj by nedokázala predvídať ani Sibyla cez telemost s Nostradamom.

Vzduchom lietali kadejaké podmienky, požiadavky, vláda padá, ale ktosi rieši potravinový semafor, iný lieta z jednej strany do druhej a potom tretej ako tenisová loptička zblúdilá mimo kurtu. Ešteže sa o slovo neprihlásila aj jednoduchá Romana.

Avšak to, čo v stredu predviedol Igor Matovič, bol naozaj vrchol. Vybrať sa k prezidentke s demisiou a potom si to rozmyslieť je nedôstojné. Tak ako celé Matovičovo správanie v politike. Práve kvôli tejto udalosti, možno povedať, že Matovič vedome a zámerne nechal povaliť vládu. Ak by sme to chceli povedať trochu cynickejšie, vládu povalil Matovič.

Kancelária prezidentky SR vydala 18:29 krátku tlačovú správu:

“Dovoľte mi informovať Vás, že podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič dnes podvečer prišiel doručiť do KP SR svoju demisiu. Pred zamestnancami prezidentskej kancelárie svoju demisiu podpísal, napokon si však podanie svojej demisie v poslednej chvíli rozmyslel a podpísaný dokument vytrhol vedúcemu KP SR Metodovi Špačekovi z rúk. Demisia tak nebola doručená do KP SR,” uviedol v nej hovorca prezidentky SR Martin Strižinec.

Neférová ponuka a choré správanie

Matovič mohol pádu vlády predísť. Viackrát. Jeho ego mu to nedovolilo.

Jeho terajšia ponuka vôbec nebola férová, ako to okrášľujúco tvrdil premiér Heger. V hre na obetujúceho sa záchrancu dal Matovič ponuku, o ktorej vedel, že ju SaS neprijme. Pretože popravde žiadna strana by nemohla takúto ponuku prijať. No najmä jeho ponuka demisie a podmienky pre SaS meškali niekoľko mesiacov.

Ešte v auguste by takáto ponuka mohla byť vnímaná ako zaujímavá vyjednávacia pozícia. Ako krok k možnému riešeniu prehlbujúcej sa krízy. Teraz, keď to Matovič nechal zámerne dôjsť do kritického bodu, to však bol výsmech.

OĽaNO levituje mimo času a priestoru

Matovičovo slovo nemá váhu, nemožno s ním počítať ako so slovom slušného normálneho človeka. Dokázal to aj v stredu pred hlasovaním.

Okrem toho jeho rozpočet je katastrofa, no dá sa ešte opraviť, doladiť do prijateľnejšej podoby. Možnosť dohody na rozpočte existuje aj bez Matovičovej takzvanej ponuky. Aj z tohto hľadiska bola jeho ponuka neprijateľná.

Mimochodom OĽaNO to v službe Matovičovi dotiahlo až k vznášaniu sa mimo času a priestoru. Budaj a spol. mali v auguste rázne zasiahnuť. Bolo treba predvídať, čo všetko sa udeje, respektíve môže udiať. Takže teraz tie Budajove táraniny o akejsi platforme a potrebe presunúť hlasovanie niekam na január, boli už z kategórie psychotropných blúznení.

Heger opäť ako bábka

Namiesto toho, aby premiér Heger situáciu rázne riešil už v auguste, rozhodol sa pokračovať v bábkoherectve a úslužnosti trnavskému diplomovkovému podvodníkovi. Nesie tak plnú zodpovednosť za dlhočizné traumatizovanie verejnosti.

Keď vyhlásil, že Matoviča ani Mikulca neodvolá, prebral na seba plnú zodpovednosť za celú situáciu. Od toho vyhlásenia je premiér Heger plne zodpovedný za vývoj udalostí. Díval sa na to všetko ako teľa na vráta. Čo len trochu príčetnejší a svojbytnejší premiér by to nenechal zájsť takto ďaleko. Díval sa a díval, až kým mu padla vláda. Takéhoto neschopného premiéra… No dobre, nebudeme mu už sypať soľ do otvorenej rany.

Vláda, ktorá mala byť vládou zmeny, to dotiahla ku katastrofálnemu prepadu dôvery a k pádu Matovičovej vlády, potom do menšinovej vlády a ku kontinuálnemu rozvratu štátu a vládnutia. A napokon k pádu Hegerovej vlády.

Nejde však len o to, že vláda padla. Najmä ide o to, akým spôsobom a čo a ako tomu všetkému celé mesiace kontinuálne predchádzalo. Kvôli jednému narcistovi s patologickým egom. Ako ste si ho tam držali, tak ste aj dopadli. Hanebný koniec tých, ktorí sa pasovali za majstrov sveta. Problém však je, že rukojemníkmi tohto všetkého sú občania.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)