Deň oslobodenia (od pandémie) v Nórsku

Dalito.sk/Oslavy konca covid pandémie v Nórsku/foto: VG, Tomm W. Christiansen
DALITO -

Našťastie mi šofér odchádzajúceho nočného autobusu zastavil, keď som dobiehal na zastávku a otvoril dvere. Akoby otvoril konzervu so sardinkami. O štvrť na štyri ráno bola 31, ktorá jazdí v noci v Osle každých desať minút, naplnená do prasknutia.

Chlapík, ktorý bol vedľa mňa nalepený na dverách autobusu, lapal po dychu a snažil sa roztvoriť gumené tesnenie v krídlach dverí. Mumlal niečo o korone, vyzeral, že dostane panický záchvat.

Víťazná nálada

Na vstup do tanečného baru som čakal niečo vyše polhodiny. Tanečný parket musel prekročiť svoju kapacitu aspoň trojnásobne. K baru som sa dostal vo vlnách tiel, ktoré ma v rytme starších hitov vrhali na všetky strany. Niekto mi do ucha zakričal, že mi blahoželá ku dňu oslobodenia. Tento termín používajú na označenie dňa ukončenia druhej svetovej vojny. Nastúpila eufória z toho, že som súčasťou tancujúcej tlačenice všetkých možných ľudí.

Minister kultúry hviezdou sobotnej noci

Nedeľné denníky reportovali o situáciách aj v menších mestách, kde centrum tvorí len malá hlavná ulica. Vyzeralo to, akoby v sobotu večer neostal nikto doma. Nórsky minister kultúry Abid Raja priletel z dovolenky v Taliansku, aby oslávil otvorenie Nórska. (video z nočného klubu aj s oslavujúcim ministrom)

Bary dosiahli plnú kapacitu už pred desiatou a v uliciach sa tvorili dlhočizné rady.  Klub Storgata 26 situáciu nezvládol a jeho šéf požiadal o pomoc políciu. Do malého klubu sa chcelo dostať viac ako tisíc ľudí. V rade na vstup vypukol stres a panika. Napriek tomu bola atmosféra v mestách vyslovene v oslavnom až víťaznom štýle a bol to deň, na ktorý nezabudnem.

562 dní s protipandemickými obmedzeniami

O štvrtej popoludní, v sobotu 25.septembra, zrušila končiaca vláda konzervatívnej premiérky Erny Solbergovej všetky protipandemické opatrenia. Boli medzi nimi napríklad zákaz predaja alkoholu, jedlo len na take-away, neskôr dvojmetrové rozostupy v reštauráciách, objednávanie len cez aplikácie, nosenie rúšok, home office, obmedzenia v cestovaní, hotelové karantény a maximálne päť ľudí na návšteve doma. Po 562 dňoch sa život v Nórsku vrátil do normálnejších časov.

Covid-19 už nie je téma

Zaočkovaní sú už skoro všetci dospelí, zhruba 80% populácie. Ďalší sa doočkujú. Dali sme to. Hoci po letných dovolenkách a otvorení škôl registrovali vyše tisíc prípadov ochorenia denne, trend nových prípadov je klesajúci. V nemocniciach je s covidom okolo 100 ľudí a asi 20 z nich potrebuje ventiláciu.

A ešte jedna zaujímavosť: Čísla a grafy o nových prípadoch covidu a pozitívnych testoch už online vydania novín nepublikujú ako statický banner v hornej časti webu. Zmizlo to kdesi medzi dôležitejšími správami o udalostiach dňa.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)