Zdravie

Deti na slnko, ale s rozumom!

Aj deti potrebujú pobyt na slnku, treba to však robiť s rozumom. „Malé deti v kočíku by vôbec nemali byť cielene vystavené slnku a ultrafialovému (UV) žiareniu, je lepšie sa s nimi zdržiavať v tieni,“ povedal prezident Slovenskej dermatovenerologickej spoločnosti Dušan Buchvald.

Väčšie dieťa sa podľa neho môže hrať vonku na slnku, no je to vhodné dopoludnia asi len do 10.30 h a potom až popoludní. Priamemu poludňajšiemu slnku by nemalo byť vystavené.

„Tiež by malo mať optimálne oblečenie, teda predovšetkým chránené tie časti tela, ktoré sú najnáchylnejšie na spálenie, tvár, nos, uši a šiju,“ tvrdí odborník. „Vhodná je čiapočka alebo klobúk so širšou strechou,“ doplnil.


Oblečenie

Čo sa týka oblečenia, ak má dieťa veľmi svetlú kožu, podľa Buchvalda by malo mať  vonku na slnku aj v teplom počasí dlhý rukáv. Aj malé deti by mali používať prostriedky s ochranným faktorom pred UV žiarením.

„Dnes už sú dostupné aj textílie nepriepustné pre UV žiarenie a existujú rady ‚opaľovacích prípravkov‘, ktorými je vhodné ošetrovať aj malé deti,“ vysvetlil.

STOP soláriám

Koža detí ani dospelých by sa podľa neho nikdy nemala spáliť dočervena, pretože v neskoršom veku to môže viesť k vývoju zhubných nádorov. SDVS varuje, že aj u detí sa zvyšuje výskyt nádorových ochorení kože.

Deti by podľa Buchvalda tiež vôbec nemali chodiť do solárií, čo je v niektorých krajinách dokonca zakázané, aj an Slovensku.  Prezident SDVS však hovorí, že z dermatologického hľadiska neodporúča návštevy solárií nikomu.


… aby deti nezomierali v rozhorúčených autách


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *