Diletantizmus poslanca OĽaNO

Dalito.sk/ilustračné foto: pixabay.com - TP Heinz

Podmienkou právneho poradenstva ako nového typu živnosti by podľa poslanca Petra Kremského (OĽaNO) malo byť len absolvovanie magisterské štúdia práva. Žiadne ďalšie odborné skúšky, žiadne ďalšie odborné vzdelávanie, žiadna odborná prax.

Poslanec OĽaNO chce zmeniť živnostenský zákon a zároveň zákon o advokácii tak, aby právne poradenstvo mohli poskytovať aj osoby bez ďalších odborných záruk. Stačil by titul Mgr. (nechajme bokom, že aj z nejakej pochybnej univerzity alebo podvodnícky na Matovičov spôsob), aby vám mohla daná osoba poskytnúť právne poradenstvo, konzultácie či právne analýzy. Bez ďalších záruk odbornosti a kompetentnosti a tiež bez akejkoľvek disciplinárnej i hmotnej zodpovednosti za prípadnú škodu, ktorú by takáto osoba pri výkone svojho povolania spôsobila.

To vážne?

Kvalifikované poskytovanie služieb ako ochrana občanov pred pokútnosťou je asi podľa Kremského zbytočná vec. Nuž, pán Kremský, čo tak napríklad zrušiť atestácie lekárov, nech máme lepšiu dostupnosť zdravotnej starostlivosti? 

Poskytovanie právnych služieb bez oprávnenia je dnes trestný čin. Aj preto sú prípady, keď sa pochybné právne služby kamuflujú napríklad tak, že sa nazvú ako poradenstvo či konzultácie. Tu je na mieste aj otázka kontrolných mechanizmov zo strany kompetentných profesijných organizácií. Avšak jednu pokútnosť riešiť inou, ktorá navyše nezaručuje vymiznutie uvedeného problému, je obyčajné diletantstvo.

Vitajte v mentálnom a „odbornom“ svete

Toto má byť podľa poslanca OĽaNO spôsob, ako zlepšiť prístup ľudí k právnej pomoci. Namiesto vymáhania zákonnosti legalizovaním pokútnej, a teda trestnej činnosti. Ďalší pochybný biznis by bol na svete. A ďalšia devastácia právneho štátu.

Vitajte v mentálnom a „odbornom“ svete obyčajných a nezávislých. Úprimne, odvážne, pre ľudí. Aspoň občas by nezaškodilo aj so zdravým rozumom.

(Ak vás tento názor zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)