„Diskriminovaní“ egoisti bez covid vakcíny

Dalito.sk/ilustračné foto: UNLP KE

Priateľka, ktorá sa nenechá zaočkovať proti covid-19 mi povedala, že ak si pri každej dovolenke za hranice bude musieť urobiť drahý PCR test, bude to považovať za diskriminačné. Nevedela som na to okamžite reagovať, lebo ja sa diskriminovaná cítim už od marca 2020. Ako nútene pracujúca Slovenka za hranicami so všetkými daňovými a odvodovými povinnosťami ale na Slovensku, som totiž pre covid prišla o všetky práva, ktoré priateľke ostali. Mne len povinnosti a na rozdiel od nej, som prišla o to najcennejšie, možnosť objať svoje deti.

Kým ona pravidelne vidí svoju rodinu, priateľov, býva doma a chodí do práce, ja po takomto živote snívam už viac ako rok a trpezlivo čakám na vakcínu. Odmietla som sa totiž Slovenskom pripraviť o dôstojnosť, ktorú mi za hranicami nechali. (Verili by ste, že prvý antigénový test som si urobila pred týždňom aj to sama? A za celý ten rok som musela absolvovať jediný PCR test v decembri, aby som mohla objať moje deti?) Očkovanie proti covid je totiž pre mňa takou samozrejmosťou, ako všetky aj nepovinné doteraz. Očkovací preukaz je bežnou súčasťou mojich dokladov už roky.   

S covidom sa učím žiť. Budúcnosti sa však nebojím pre covid, ale kvôli cudzím, ktorí ho budú ovplyvňovať aj bez toho, aby som ich poznala. Môj život v budúcnosti ovplyvní každý jeden, kto na Slovensku odmietne očkovanie. Každý jeden. Nebudem ho ani poznať, ale zasiahne mi do života tak, ako nikto predtým. Mám totiž slovenský pas, ktorý sa za rok stal (ne)priepustkou aj za mojimi deťmi. Na hraniciach nikoho nezaujíma, kde žijete a pracujete. Rozhoduje pas a covid semafor. Viem o čom píšem, pretože som hranice prechádzala hore dole pravidelne naprieč celou Európou, aby som objala svoje deti. Necestovala som na dovolenku, ale za deťmi. A to, ako opatrenia na Slovensku rešpektovali ľudia, ktorých ani nepoznám alebo aj poznám a podľa toho sa aj šíril covid, podľa toho som ja mohla objať deti. Darmo som opatrenia dodržiavala ďaleko nad rámec vládnych príkazov či odporúčaní, o mojom živote rozhodovali aj úplne cudzí ľudia, najviac popierači všetkého, čo je pre príčetných v 21. storočí samozrejmosťou.

A takí ľudia ma budú diskriminovať aj v budúcnosti. Na základe toho, či sa dajú zaočkovať alebo nie, ma pripravia o možnosť vidieť moje deti. A nielen to. Aj o tom, či sa dostanem aj do nemocnice ak to budem potrebovať a covidom to nebude. Bude totiž stále plná najmä nezaočkovaných, ktorí sa pred naložením do sanitky odvolávali na „diskrimináciu“, napríklad pri dovolenkovaní.  

Som človek, ktorý ak by mohol, očkovanie proti covid-19 by prikázal. Dát, že funguje má už svet v desiatkach miliónov. Inak nerozumiem tomu, načo boli všetky tie protiepidemiologické opatrenia dobré. Aj tie postavené úplne na hlavu. Vraj, aby sme chránili najzraniteľnejších. Dnes už aj tak podľa „slovenských princípov“ očkovania vidím, že o nich vôbec nešlo, keď ani najstarší a ani najzraniteľnejší nie sú prioritou štátu pri očkovaní.

Málokto si dnes uvedomuje aj to, na čo upozorňujú ekonómovia. Ak sa niektorej krajine nepodarí zaočkovať 70% obyvateľov doplatia na to všetci. Silné firmy sa zachránia presunom do viac zaočkovaných a tým bezpečných štátov. Toto si uvedomuje minimum ľudí, ale doplatia na to všetci. Aj štátni zamestnanci, aj dôchodcovia, všetci…. Firmy neostanú tam, kde bude situácia nestabilná a o podnikaní tam bude stále rozhodovať covid. Je logické, že odídu tam, kde budú mať dostatok zdravých zamestnancov, ako taký pokoj na podnikanie a tým napĺňať štátne kasy. Či sa to niekomu páči alebo nie, to, ako budeme ďalej žiť, o tom rozhodne každý jeden tým, či sa dá zaočkovať. Dobre, dobrovoľne, ale potom za rozhodnutie musí prebrať zodpovednosť, lebo ovplyvní život všetkých. Ale, čo keď sa nechá zaočkovať sotva 40% obyvateľov Slovenska a väčšina tak potiahne pre iné štáty Slovensko červeným súknom? Čo mám potom robiť ja? Žiadať vo vyspelej krajine o zdravotný azyl, aby som mohla objať svoje deti, ktoré žijú tam, kde sa chce dať zaočkovať 74% obyvateľov?

Vy si naozaj myslíte, že o mesiac nebude už Slovensko devastovať ďalšia covid vlna? A potom ďalšia a ďalšia? Presne podľa percent zaočkovaných?

Každému, kto do práce kedysi prišiel s chrípkou a mal pocit, že je nenahraditeľný, som povedala, že je egoista.

A egoistom bude pre mňa každý, kto sa nenechá zaočkovať proti covid. Pretože bude diskriminovať mňa. S jeho rozhodnutím sa budem musieť naučiť žiť, ale to isté očakávam aj od neho, že bude rešpektovať moje. Vyhýbať sa v budúcnosti každému, kto sa slobodne rozhodol, že sa zaočkovať nedá. Lebo on bude ovplyvňovať môj život. A hlavne to, či sa slobodne a dôstojne môžem vrátiť domov, aj objať svoje deti.  Až potom budem myslieť na dovolenku tak, ako sa na budúcu možnú „diskrimináciu“ pripravujú odporcovia očkovania. A dovtedy by sme mohli začať zverejňovať aj štatistiku koľko ľudí, ktorí odmietli vakcínu proti covid sa už od decembra 2020 dostalo do nemocnice, koľko z nich tam aj zomrelo a koľkí majú doživotne poškodené zdravie aj pre covid. Lebo voči rakovine ako takej zatiaľ vakcína neexistuje.

Teším sa na prvú spoločnú dovolenku s deťmi niekde v teplučku pri mori. Našťastie žijú tam, kde sa chce dať zaočkovať drvivá väčšina obyvateľov, ktorí patria medzi najšťastnejších ľudí na svete. Lenže ja, ja mám slovenský pas…

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

2 reakcie na „Diskriminovaní“ egoisti bez covid vakcíny

  1. vieš čo si EGOISTA TY – myslíš si že si sama diskriminovaná. nemám rodinu v takom zmysle ako ty, teraz nemám nič len prácu ktorej som obetovala dni a noci, výkendy a sviatky, ešte aj dovolenky svojho života, nikdy som nebola dalej na dovolenke ako pri dunaji krorý tečie pri hraniciac v mojom meste a teraz mi viac ako po 18 rokov hrozia prepustením – tá práca sú moje 18 ročné deti

    ja ak si aj dám očkovane nepoletím nikam len ak mi ostane práca tak zas a znova zas a znova … pracovať lebo potrebujem uživiť seba aj podľa možnosti podporiť rodičov aj pod nátlakom fašistických komentárov