Česká republika

Do Česka cestuje ďalší nový liek proti COVID-19. Ako liečba pred nemocnicou

Monoklonálne protilátky majú v Českej republike od Ministerstva zdravotníctva ČR zelenú. Povolenie k ich distribúcii vydal Štátny ústav pre kontrolu liečiv ČR, ktorý protilátky odporučil k liečbe mierneho až stredne závažného ochorenia COVID-19.

Prvý, Bamlanivimab, je už pacientom k dispozícii asi dva týždne, na ceste do Česka je aj ďalšie liečivo na báze protilátok. REGN-CoV-2 je určený pre tých, ktorí sú ohrozenou skupinou a ochorenie COVID-19 by ich zdravotnému stavu veľmi priťažilo. Dalito.sk o tom informovala hovorkyňa Fakultnej nemocnice Brno Veronika Plachá.

Liečba pred nemocnicou


Liek ale treba nasadiť včas, ešte pred zhoršením zdravotného stavu tak, aby pacienta nemuseli hospitalizovať. Ide tak o liečbu ešte pred nemocnicou.  

REGN-CoV-2 je liečivý prípravok s obsahom dvoch monoklonálnych látok casirivimab a imdevimab, čo sú koncentráty pre infúzny roztok. Pacientom sa bude podávať jednorazovo vo forme vnútrožilnej infúzie.

Fakultná nemocnica Brno bude jedným z dvoch distribučných miest pre ďalšie zdravotnícke zariadenia. Zároveň bude protilátkový kokteil podávať ambulantne na Klinike infekčných chorôb.


Pacienti od 12 rokov 

Liečba je určená iba pre ambulantných pacientov starších ako 12 rokov. Liek do krajiny iba dorazí, ale už je na ceste. Výber pacientov však bude zložitejší, nie je totiž určený pre hospitalizovaných. Nemocnica vyzýva pacientov, ktorí si myslia, že by mohol byť pre nich vhodný, aby už pri prvých príznakoch COVID-19 kontaktovali svojich ošetrujúcich lekárov. Zoznam rizík, pre ktoré je nová liečba vhodná TU.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *