Dobrá správa pre fajčiarov: nikotín pri COVID-19 asi pomáha

DALITO -

Počet hospitalizovaných pacientov na COVID-19 vo Francúzsku klesá. Vyťaženosť jednotiek intenzívnej starostlivosti a počet nakazených tu klesá už 8. deň po sebe. Informovala o tom spravodajská stanica ČT24. Počet obetí za 24 hodín mierne stúpol z 531 na 544. Paríž sľuboval, že svojim obyvateľov rozdá dva milióny rúšok.

Dalito.sk o tom na Slovensku informuje ako prvé.

Zatiaľ sa tak nestalo. Upozornil na to v živom vstupe spravodajca ČT  z Paríža Jan Šmíd s tým, že tam ešte stále polemizujú o tom, či rúška sú alebo nie sú voči koronavírusu účinné.

„Asociácia lekárov sa ale teraz prikláňa k tomu, aby boli rúška povinné aspoň vo verejnej doprave. Že pozitívny efekt nosenia rúšok naozaj existuje. Takže sa dá predpokladať, že aj Parížanov bude od 11. mája, kedy má dôjsť k čiastočnému uvoľneniu opatrení, uvidíme konečne v rúškach alebo respirátoroch,“ uviedol zahraničný spravodajca ČT.

V Paríži už podľa neho na každom rohu cítiť veľmi nepokojnú a napätú atmosféru nielen pre vývoj ekonomiky.  Parížania, známi ako rebeli,  by už totiž boli veľmi radi, aby vláda atmosféru uvoľnila a čakajú na jej konkrétne kroky, či k tomu konečne pristúpi.

Súbežne s nervozitou, Parížania polemizujú aj o tom, či sú francúzske ústavy schopné vyvinúť účinný liek proti COVID-19.

„Teraz je tu veľmi zaujímavá štúdia o tom, že by nikotín mohol mal liečebné účinky. Dokonca tu uvádzajú prípady, kedy fajčiari sú vlastne oveľa menej náchylnejší na to, že sa u nich objavujú symptómy koronavírusu. Čo je naozaj správa prekvapivá a akoby všetko obracala hore nohami, pretože predtým sa hovorilo o tom, že práve fajčiari sú koronavírusom najviac postihnutí. Teraz je to naopak, a ukazuje sa, že nikotín by mohol mať nejaké účinné látky a práve to teraz francúzski vedci skúmajú. Takže môžeme povedať, že tieto kroky vo Francúzsku prebiehajú súbežne rovno s vývojom vakcíny a stále sa čaká, čo sa stane 11. mája,“ uviedol vo svojom živom vstupe z Paríža spravodajca ČT Jan Šmíd.