Nezaradené

Dobre si ich zapamätajte. Toto sú Študenti roka STU

Rektor STU každoročne oceňuje študentov roka. Medzi ocenenými sú študenti s najlepšími študijnými výsledkami, s najlepšími vedeckými výstupmi, top športovci, študenti, ktorí sa vrátili z úspešných študijných pobytov či stáži v zahraničí, ale aj študenti, ktorí sa venujú charitatívnym projektom.

Ocenení študenti získajú o.i. jednorázové štipendium. To je udeľované podľa štipendijného poriadku práve za  mimoriadne študijné výsledky a mimoriadne úspechy vo vede a výskume, za úspešné mobility, za úspechy v športe či umení a za výnimočný humanitný čin.

Medzi ocenenými sú tak športovci, ktorí študujú na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave – najmä šprintér Ján Volko, študent Fakulty informatiky a informačných technológií STU, aktuálne Atlét roka 2017,  Michal Szabó, študent Stavebnej fakulty STU, ktorý skončil na 3. mieste na Majstrovstvách sveta v quadratlone či Juraj Skákala z Fakulty informatiky a informačných technológií  (vodný slalom MS do 23 r. 1. miesto C2, ME do 23 r. 2 miesto C2, MS 3. Miesto).


(vľavo Juraj Skákala z Fakulty informatiky a informačných technológií/foto: STU

V kategórií mimoriadny humanitný čin zase získal ocenenie Študent roka STU 2017 Lukáš Poctavek, ktorý je spoluzakladateľom výnimočného projektu Stavbárske srdce. Študenti v ňom na benefičnej akcií každoročne zbierajú peniaze a pomáhajú detskej kardiochirurgií Detského kardiocentra na Kramároch. V poslednom roku za vyzberané peniaze sami naprojektovali a aj  sami zrekonštruovali dve pooperačne izby s kúpeľňou.

Lukáš Poctavek, spoluzakladateľ projektu Stavbárske srdce/foto: STU

Väčšina ocenených získala ocenenie za vynikajúce študijné výsledky a výsledky vo vede. Takým je aj , ktorý získal Cenu za sociálnu inováciu na súťaži Slovak University Startup Cup 2017. Tomáš je autorom webového portálu E-PRO – online systému pre samosprávy, ktorý slúži na vypracovanie a ďalšiu prácu so strategickými dokumentmi. Portál E-PRO je webový portál, ktorá slúži obciam a mestám ako podporný nástroj tvorby a správy strategických dokumentov regionálneho rozvoja.

Tomáš Szabo, študent Ústavu manažmentu STU/foto: STU

Ak sa študent STU rozhodne odcestovať na študijný pobyt či stáž do zahraničia, získa od STU počas tohto pobytu štipendium, ktoré mu pomôže s nákladmi na štúdium či bývanie. A tí, ktorí majú v zahraničí najlepšie výsledky, môžu získať aj ocenenie Študent roka  – tento rok mal najlepšie výsledky Marek Krajčovič z Fakulty elektrotechniky a informatiky STU, ktorý strávil polrok na Tallin University of Technology. „Študoval som Computer Sciences, štúdium v angličtine je určite ťažšie, ale nerobilo mi to problémy, keďže v tomto odbore musíme pracujeme aj tak predovšetkým s anglickom literatúrou a textami,“ hovorí.

na web- Študent roka 2017 (1)

„Školu nerobia len  profesori, ale aj študenti a my máme veľa dobrých študentov. Pripomíname si v týchto dňoch Deň študentstva a tento rok je pre nás ešte výnimočnejší, pretože Slovenská technická univerzita oslavuje 80. výročie založenia. Po vzniku 1. ČSR zatvorili na území Slovenska všetky vysoké školy a trvalo skoro 20. rokov kým u nás vznikla v roku 1939 prvá technická vysoká škola. Zo Slovenska v tých časoch odchádzalo do Čiech študovať 30-tisíc študentov, pretože v Čechách zostali štyri vysoké školy zamerané na techniku a prírodné vedy. No na Slovensku postupne vznikali silné iniciatívy na zriadenie slovenskej technickej vysokej školy, snažili sa o to slovenský vedci v Prahe  – profesor Ursíny a  po jeho smrti Jur Hronec.  Vznikol veľký spoločenský tlak, výzvu podpísalo skoro 300 miest a obcí, pridávali sa študentské spolky, vzniklo hnutie za vznik technickej univerzity. A to všetko ukazuje, aké dôležité je nemlčať, ale hovoriť, neobávať sa povedať svoj názor,  “  povedal rektor Robert  Redhammer.

chemička Elena Medlenová/foto: STU

V diskusií študentov zaujímalo to, o čo sa teraz vedie aj spoločenská diskusia – či nie je čas zredukovať počet vysokých škôl a koncentrovať financie na tie, ktoré sú najkvalitnejšie.  Odpoveď naznačila, že na takéto kroky predovšetkým treba politickú vôľu, pretože zrušenie školy musí schváliť väčšina poslancov. Ak by iniciatíva na vlastné zrušenie či zlúčenie vyšla zo škôl, museli by s tým súhlasiť akademické senáty samotnej školy.


Zoznam všetkých ocenených študentov v pdf v prílohe správy a na webe stuba.sk.

https://www.stuba.sk/sk/diani-na-stu/prehlad-aktualit/studenti-roka-2017.html?page_id=11603

Slovenská technická univerzita

Vazovova 5

BratislavaKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *