Blogy

Dobre si preštudujte nariadenia na hranici s Rakúskom, sú nenápadné a nebezpečné

Ešte 4. júna 2020, potom všetkom, čo spáchala slovenská vláda na Slovákoch, ktorí sa previnili iba tým, že sa v najťažších časoch planéty od II. svetovej vojny ocitli na nesprávnej  strane hranice, Ingrid Brocková, štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí povedala, že podpora slovenských krajanov je záujmom tejto vlády. Potom všetkom, čo si krajania prežili, to bolo ako dostať päsťou medzi oči.

Tento rok ukázal, že byť občanom Slovenska a ocitnúť sa v núdzi v zahraničí, rovná sa ortieľu smrti, prinajmenšom odsúdenie na status občana nikoho. Stratiť svoju vlastnú identitu a nepatriť nikomu.

Už mesiace rozmýšľam, čo som komu v inom živote urobila, že ma tak osud vytrestal, že som sa musela narodiť na Slovensku, kde som všeobecným názorom nútená sa akože búchať hrdo do rude „ja som Slovák, kto je viac“.


Narýchlo mi napadá, kedy to naposledy bolo. Asi pri mene Štefánik, ktorý bol aj tak zahraničný Slovák, alebo hymne pri slovenských reprezentantoch, ktorí aj tak v drvivej väčšine športovo vyrástli v zahraničí. Jedného som vychovala aj ja a keď slovenskú vlajku vztyčovali na jej univerzite v USA, bola som hrdá Slovenka. Keď to teraz píšem, tak si vlastne uvedomujem, že skôr matka.

Slovensko mi zobralo identitu a učím sa s tým žiť. Pochopí len ten, kto zažil, zažíva a ešte zažije.

Vláda a epidemiológovia ďalej občanov pri prekročení hraníc rozdeľuje na dôležitých a nedôležitých. Volajú to výnimky, kde je napríklad študent viac, ako daňový poplatník s trvalým pobytom.

Naposledy som sa z Prahy musela vrátiť túto stredu, pre obmedzenia od piatku. Nepatrím medzi to obrovské množstvo výnimiek a práv, ktorých majú snáď už aj zvieratá viac. Neobchádzam zákony, snažím sa ich dodržiavať kdekoľvek na svete. Tak som sa musela vrátiť, aby som si mohla na Slovensku bez stresu splniť svoje zákonné aj platobné povinnosti a opäť v pokoji vycestovať.

Diletantstvo epidemiológov a vlády však pokračuje. Vrátila som sa do termínu, tak ako určuje nariadenie vlády. O dva týždne skôr, aby som si mohla vybaviť všetko potrebné. S hrôzou som však zistila, že som väzňom vo vlastnom štáte. Na Slovensko som sa mohla z ČR vrátiť bez karantény do piatka 9,00 hod. Dnes (19.9.2020) som potrebovala do Rakúska (nielen obchodov). S hrôzou som však zistila, že ak sa vrátim, musím do karantény a čakať na test, lebo som bola posledných 10 či 14 dní v ČR. A je jedno, že som sa z ČR do SR vrátila podľa zákona. Na druhý deň to už neplatí.

Pri tom obrovskom počte výnimiek, toto niekoho vymyslieť na Úrade verejného zdravotníctva SR a vláde muselo fakt už bolieť. Tak teda z ČR bez karantény a testu do piatku áno, ale zo SR do Rakúska a o tri hodiny späť už pre predchádzajúci pobyt v ČR do karantény. Bez výnimky. Toto je už také zvrátené až primitívne, že na to nevie reagovať ani hlavný hygienik Mikas a ani ministerstvo zdravotníctva. Samozrejme som ich o logiku vysvetlenia požiadala. Tak ako to už býva, od marca hygienici odpovedajú  len na to, na čo vedia a chcú.  


Chápem, niekto by obmedzenia z ČR mohol obchádzať cez Rakúsko, to ale na Slovensku sa už naozaj nenájde jediný politik či hygienik, ktorý by predpokladal, že občanmi tejto krajiny sú aj ľudia, ktorí zákony a nariadenia, nech už akokoľvek zvrátené, dodržiavajú?

Som občan nikoho, zároveň väzňom vo vlastnej krajiny. Splním si tu základné ohlasovacie a daňové povinnosti a vrátim sa okamžite za hranice Slovenska. A začnem sa tam učiť, že zákony na Slovensku sa nemusia iba dodržiavať, ale sa dajú aj obchádzať. Presne tak, ako to dnes aj predtým robili a robia slovenské vlády všetkých čias. Byť čestným, slušným a normálnym občanom Slovenska fakt už nedáva logiku zase mne.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *