Stĺpčeky

Dobročinnosť naoko (kamery)

Keď počujem slovo charita, zbystrím. Mám totiž skúsenosť, že za tento pojem sa dnes okrem skutočnej dobročinnosti schováva všeličo. Väčšinou je to snaha bezprácne získať finančné prostriedky z nejakých fondov (niekedy aj od naivných dobrákov) prípadne pokus zakryť svoje negatívne aktivity niečím pozitívnym, alebo len obyčajná túžba predviesť sa v dobrom svetle (pred verejnosťou či kamarátmi).

Taký úplne jednoduchý príklad „súcitu“ s blížnymi je darovanie krvi pred kamerami. Do objektívu úsmevy a reči o tom, ako si máme pomáhať,  v súkromí arogantný sebec, ktorý ľudí delí na hodných pozornosti a spodinu. Alebo iný príklad. Osoba odtrhnutá od reality, ktorá žije z peňazí vplyvného otecka,  ide s dekami a oblečením pomáhať  imigrantom, no v súkromí sa zastáva exekútorov, vraj si len robia svoju prácu a tí, ktorí sa do exekúcií (a na ulicu) dostali, si za to môžu sami.

A čo taký Ples v opere? Nič proti plesom, hoci na ne nechodím, len nechápem, prečo sa volá dobročinný? Nemám pocit, že by to bol večierok filantropov, alebo mi niečo ušlo? Zopár slovenských celebrít, ktoré si užívajú poľnú trávu a možno desiatka hercov,  inak  podnikatelia a špekulanti, ktorí sa hrajú na čosi viac.


Ak by im išlo naozaj o charitu, tak by nemohli šíriť perly typu, že nabudúce pôjdu do Viedne, lebo tam to má vyššiu úroveň… Mimochodom, tých peňazí sa za tie roky vyzbieralo žalostne málo, ak zohľadníme príjmy hostí. Napokon, stačí si vynásobiť cenu vstupenky počtom hostí a rokmi trvania tejto „udalosti roka“, odrátať všetky náklady a zistíme, že nič moc na tú dobročinnosť nezostalo. Dámy viac vycálujú za róby a účesy, taká je pravda.

Čítali ste v detstve knižky o Nevedkovi? Čarodejník mu sľúbil čarovný prútik, ak urobí tri dobré skutky za sebou. Nevedko o dušu pomáhal kamarátom Vševedkovi, Pilulkovi, Tubôčkovi, hoci oni o to nestáli a vlastne im prekážal. Za deň urobil asi pätnásť „dobrých“ skutkov a prútik stále nedostal. Zabudol na to podstatné. Čarodejník povedal, že tie dobré skutky musí robiť NEZIŠTNE!

Môže vás zaujať:

Nie je milionárom, aj tak pomáhaKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *