Dokáže naša planéta uživiť toľko ľudí?

MILAN BUNO - KNIŽNÝ PUBLICISTA -

Počet obyvateľov Zeme dosiahne o tridsať rokov desať miliárd. Dokáže naša planéta uživiť toľkých ľudí? Aký svet to bude? Charles C. Mann v jedinečnej, originálnej a dôležitej knihe Prorok a čarodejník objasňuje štyri veľké výzvy, ktorým čelíme – zabezpečenie potravy, vody a energie a vyrovnanie sa so zmenou klímy. Robí to prostredníctvom kľúčovej práce a rozsiahleho vplyvu dvoch málo známych vedcov 20. storočia: Normana Borlauga a Williama Vogta.

Vogt (Prorok) bol intelektuálnym predchodcom environmentálneho hnutia a veril, že spotrebou presahujúcou to, čo nám naša planéta dokáže poskytnúť, nás prosperita privedie do záhuby.
Borlaugov (čarodejník) výskum viedol v päťdesiatych rokoch k vyšľachteniu moderných plodín s vysokými výnosmi, ktoré spôsobili tzv. zelenú revolúciu a zachránili milióny pred hladom. Veril, že veda sa naďalej dokáže vyrovnávať s problémami, ktoré nás čakajú.

Mann rozpráva osudy týchto vedcov a ich kľúčového vplyvu na dnešné debaty prostredníctvom príbehov siahajúcich od Mexika po Indiu, naprieč kontinentmi a oceánmi, z minulosti aj súčasnosti a s pohľadom do budúcnosti.

Prorok a čarodejník je kniha originálna svojím konceptom, uštipačná svojimi pozorovaniami a dôsledne podložená faktami. Je to odporúčané čítanie pre každého, kto sa zaujíma, ako sme sa sem dostali, a aká budúcnosť čaká ľudstvo.
„Je to fascinujúci portrét dvoch mužov, ktorí pravdepodobne formovali vaše premýšľanie o budúcnosti, či už si to uvedomujete, alebo nie. Charles Mann sa opäť ukázal ako majstrovský rozprávač,“ povedala Elizabeth Kolbertová, autorka knihy Šieste vymieranie.

Zásadné otázky prežitia, ktoré by sme si mali nielen nastoliť, ale začať ich riešiť. Zatiaľ ich len vnímame, hovoríme o nich, mnohí ich ignorujú, niektorí dokonca považujú za súčasť konšpiračných teórií.
Skúsený autor Charles C.Mann však vo svojej knihe Prorok a čarodejník ponúka jednoduchou formou dostatok detailov na to, aby sa každý, kto zápasí s týmito rébusmi, poučil a získal informácie.

„Najpresvedčivejší autori kníh o životnom prostredí striedajú myšlienky o širších súvislostiach s pôsobivými detailmi, ktoré vdychujú týmto závažným otázkam život. Tak ako Elizabeth Kolbertová a Tim Flannery, aj Charles C. Mann je jedným z majstrov tohto umenia… (táto kniha) je podnetným, obsažným a vyváženým prehľadom problémov, ktoré sú životne dôležité pre nás všetkých.“ – Dan Cryer, The Boston Globe

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)