Dôležité parametre pre výber skvelej webkamery

Dalito.sk/ilustračné foto: Shutterstock.com - fizkes
PR -

Webkamery majú čoraz širšie spektrum využitia, a to nielen kvôli online vyučovaniu, ale aj rôznym pracovným pozíciám v nadnárodných spoločnostiach, či celosvetovým online podujatiam.

Notebooky síce prirodzene disponujú webkamerou, avšak nie všetky majú dobrú kvalitu. Počítače zase nedisponujú žiadnou kamerou a teda nutné si ju zakúpiť oddelene. Ktoré parametre sú pre výber správnej webkamery dôležité?

Rozlíšenie

Pri používaní webkamery je nesmierne dôležitá kvalita obrazu. Kvalitu obrazu ovplyvňuje práve rozlíšenie, ktoré sa môže pohybovať v rozmedzí od 640×480 px do 1920x 1080 px. Samozrejme v súvislosti s lepším rozlíšením sa zvyšuje aj cena za finálny produkt. Čím vyššia je hodnota rozlíšenia, tým ostrejší je obraz. Na bežné používanie, napríklad pri online výučbe, vám postačí zlatá stredná cesta, ktorá nie je finančne náročná a rovnako splní účel.

PRO TIP: Ak chcete aby kamera fungovala správne a mala naozaj kvalitný obraz, je nesmierne dôležité, aby ste si zaručili správne svetlo. Ideálne je sedieť pred oknom alebo si zabezpečiť silný zdroj svetla. Niektoré kamery zároveň disponujú aj vlastným osvetlením, vďaka čomu je obraz omnoho ostrejší.

FPS

Parameter FPS hovorí o počte snímok za sekundu. Pri videu je táto funkcia nesmierne dôležitá, pretože sa od nej odvíja plynulosť samotného videa. Pre bežné používanie je vhodné, aby webkamera disponovala schopnosťou urobiť 25 snímok za sekundu. Ak chcete kameru využívať na natáčanie Youtube videí alebo iných vecí, potrebujete kameru s vyšším indexom FPS.

Pri výbere si zodpovedajte tieto otázky:

  • Pre aké účely kameru potrebujem- teda na aké účely ju budem využívať?
  • Potrebujem, aby mala kamera vstavaný mikrofón- teda budem snímať aj zvuk?
  • Aké rozlíšenie preferujem?
  • Potrebujem aj nejaké doplnkové funkcie- napríklad automatické zaostrovanie tváre?

Na záver je dôležité povedať, že výber webkamery dnes už nie je náročný ani čo sa týka ceny, ani čo sa týka kvality. Na trhu viete nájsť naozaj množstvo kvalitných kúskov za prijateľné ceny, ktoré na bežné použitie vášho home officu v poriadku využijete. Ak už chcete investovať do nejakej finančne náročnejšej kamery, uistite sa, že disponuje všetkými funkciami, ktoré potrebujete, aby ste ju naozaj naplno vyžili na vami vyžadovaný účel.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)