Správy

Donald Trump vládne dva roky. Toto stihol povyvádzať 

Donald Trump zložil 20. januára 2017 slávnostnú prísahu a stal sa 45. prezidentom Spojených štátov amerických. V nedeľu 20. januára uplynuli dva roky od jeho nástupu do funkcie. Prináša prehľad 23 niektorých „zaujímavostí“, ktoré sa udiali počas jeho funkčného obdobia. Chronologicky.

18. februára 2017 – Donald Trump počas mítingu na Floride v sobotu vyhlásil: „Pozrite sa, čo sa stalo včera večer vo Švédsku.“ Urobil tak po tom, ako vo vystúpení narážal na teroristické útoky, ku ktorým došlo v Európe. Nebolo jasné, o čom presne hovorí, a zo škandinávskej krajiny v piatok večer nehlásili nijaké vážne bezpečnostné incidenty.

23. júna 2017 – Americký prezident Donald Trump navrhol, aby na plánovanom bezpečnostnom múre medzi USA a Mexikom boli inštalované solárne panely. Tie by podľa neho generovali lacnú energiu a pomohli by splatiť náklady na výstavbu tohto sporného múru.


29. júla 2017 – Kresbu vyhotovenú americkým prezidentom Donaldom Trumpom vydražili za 29.000 dolárov. Insitná kresba čiernou fixkou znázorňuje panorámu New Yorku s ústrednou budovou jeho Trump Tower. Obrázok vznikol v roku 2005 pre charitatívne účely. Vyvolávacia cena kresby bola 9000 dolárov.

2. augusta 2017 – Americký prezident Donald Trump povedal členom svojho golfového klubu v meste Bedminster v štáte New Jersey, že mimo Washingtonu trávi tak veľa času preto, lebo Biely dom je „ozajstný zapadákov“.

Robert de Niro: „Do r… s Trumpom!“

 3. augusta 2017 – Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že sa nemieni vzdať svojich príspevkov na sociálnej sieti Twitter. „Len médiá produkujúce falošné správy a moji nepriatelia chcú, aby som prestal používať sociálne siete,“ napísal Trump v jednom zo svojich najnovších tvítov.

13. augusta 2017 – Donald Trump sa od mája snažil predať svoje luxusné sídlo na karibskom ostrove Svätý Martin. Zatiaľ sa však nenašiel kupec. Cena bola pôvodne stanovená na 28 miliónov dolárov, čo bolo podľa zistení denníka Washington Post oveľa viac než cena podobných nehnuteľností na tomto ostrove.

 20. augusta 2017 – Zákonodarkyňa v americkom štáte Missouri, senátorka Maria Chappellová-Nadalová, ktorá dočasne zverejnila na Facebooku poznámku vyjadrujúci nádej, že prezidenta USA Donalda Trumpa zavraždia pri atentáte, sa ospravedlnila Trumpovi a jeho rodine. Avšak táto demokratka uviedla, že nemá v pláne odstúpiť za to, čo označila ako „chybu“.


3. novembra 2017 – Pracovník mikroblogovacieho portálu Twitter, ktorý bol posledný deň v práci, deaktivoval vo štvrtok večer na 11 minút účet amerického prezidenta Donalda Trumpa.

7. novembra 2017  – Ženu, ktorá na bicykli prechádzala popri kolóne amerického prezidenta Donalda Trumpa a ukázala na ňu vztýčený prostredník, vyhodili z práce. Gesto Juli Briskmanovej zachytil fotograf cestujúci s Trumpom, ktorý sa 28. októbra vracal z golfového ihriska v Sterlingu v štáte Virgínia.

Kniha o Donaldovi Trumpovi v slovenčine. Oheň a síra

1. decembra 2017 – Americký prezident Donald Trump v reakcii na pokarhanie britskej premiérky za to, že na sociálnej sieti Twitter zdieľal protimoslimské videá, v príspevku najprv omylom označil inú Theresu Mayovú. 41-ročnú Theresu Mayovú Scrivenerovú z mesta Bognor Regis na južnom pobreží Anglicka, ktorá mala v čase omylu na Twitteri len šesť sledovateľov, následne začali kontaktovať svetové médiá a nemohla ani odísť z domu.

29. decembra 2017 – Americký prezident Donald Trump opäť zosmiešnil problematiku globálneho otepľovania. Urobil tak v reakcii na mrazivé počasie na severovýchode USA. „Na východe to môže byť NAJCHLADNEJŠÍ Silvester v histórii. Snáď by sme mohli využiť trochu toho starého, dobrého globálneho otepľovania, na boj proti ktorému mala naša krajina, na rozdiel od iných, platiť BILIÓNY DOLÁROV. Zababušte sa!“ napísal Trump na svojom twitterovom účte.

9. januára 2018 – Americké médiá preberali ďalšiu z možností odvolania Donalda Trumpa z prezidentskej funkcie. Súčasný šéf Bieleho domu by eventuálne mohol prísť o svoj post na základe 25. dodatku k ústave USA, ktorý hovorí o psychickej nespôsobilosti prezidenta na výkon úradu. „Existujú nové správy o tom, že personál Bieleho domu diskutuje o 25. dodatku,“ uviedla v pondelok spravodajská televízia CNN.

13. januára 2018 – Americký prezident Donald Trump sa podrobil prvej lekárskej prehliadke od svojho nástupu do funkcie a jeho zdravotný stav je výborný.


15. januára 2018 – Americký prezident Donald Trump, ktorý vyvolal vlnu kritiky údajným označením niektorých krajín za „špinavé diery“, odmietol obvinenia z rasizmu. „Nie. Nie som rasista. Som najmenej rasistický človek, s akým ste kedy robili rozhovor, to vám môžem povedať,“ povedal Trump novinárom vo West Palm Beach na Floride.

Je prezident Donald Trump psychicky v poriadku?

18. januára 2018 – Americký prezident Donald Trump zverejnil držiteľov svojich „Vysoko očakávaných cien za falošné správy 2017“. Na sociálnu sieť Twitter dal link so zoznamom 11 správ hodných označenia „fake news“ (falošná správa). V zozname sú správy médií ako New York Times, ABC, CNN, TIME, Washington Post a Newsweek, ktoré Trump v minulosti označoval za príklady zaujatého a nekorektného informovania.

19. apríla 2018 – Americký prezident Donald Trump sa nadchýnal veľkosťou davov, ktoré lemovali ulice v meste Key West na Floride. Niektorí ho zdravili, niektorí sa mu však vysmievali.

  3. mája 2018 – Skupina amerických republikánskych kongresmanov navrhla prezidenta USA Donalda Trumpa na Nobelovu cenu za mier. Podľa ich názoru sa totiž pričinil o zmiernenie napätia na Kórejskom polostrove.

11. júna 2018 – Americký herec Robert de Niro urazil prezidenta Donalda Trumpa na slávnostnom odovzdávaní divadelných cien Tony Awards v New Yorku. De Niro prišiel na javisko a bez akéhokoľvek predslovu povedal: „Chcem povedať len jedno. Do r… s Trumpom!“ Za jasotu a ovácií publika, ktoré tvorili divadelní herci, režiséri a producenti, de Niro dodal: „Toto už viac neznamená ‘Preč s Trumpom!’, toto znamená ‘Do r… s Trumpom.'“

13. júna 2018 – Americký prezident Donald Trump reagoval na urážku, ktorú mu adresoval americký herec Robert de Niro. Trump v reakcii na to označil De Nira za jedinca s „veľmi nízkym IQ“, ktorý „vo filmoch dostal veľa rán do hlavy od skutočných boxerov“.


 26. júla 2018 – Hviezdička Donalda Trumpa na hollywoodskom Chodníku slávy sa opäť stala terčom útoku. Ako vyplýva z informácií, ktoré zverejnil v internetovom vydaní denník The Los Angeles Times, 24-ročný Austin Clay v stredu v skorých ranných hodinách miestneho času použil na jej zničenie čakan, ktorý si priniesol v gitarovom puzdre.

5. septembra 2018 – Prezident Spojených štátov Donald Trump dôrazne vyhlásil, že je „presným opakom“ obrazu, aký o ňom vo svojej novej knihe vytvoril novinár Bob Woodward. Kniha vyvolala v Bielom dome búrku, pretože súčasní aj bývalí poradcovia Trumpa v nej označili prezidenta za „idiota“ a „klamára“.

13. novembra 2018 – Televízia CNN zažalovala administratívu Donalda Trumpa za to, že Biely dom porušil ústavné práva novinára Jima Acostu, keď mu zrušil akreditáciu, a to po búrlivej výmene názorov medzi prezidentom a žurnalistom. K slovnej prestrelke medzi oboma mužmi došlo už viackrát. Tá najnovšia sa odohrala po tom, ako sa Acosta prezidenta začal vypytovať na tzv. karavánu migrantov zo Strednej Ameriky. Trump po pár otázkach reportéra zahriakol a nariadil mu, aby sa vzdal mikrofónu. Keď to Acosta odmietol, Trump ho nazval „hrubým a hrozným človekom“.

27. decembra 2018 – Americký prezident Donald Trump po svojej vianočnej návšteve vojakov v Iraku zverejnil na sociálnej sieti Twitter videonahrávku, na ktorej pózuje s členmi špeciálnych jednotiek Navy Seals, čím odhalil ich identitu a lokalitu nasadenia – údaje zvyčajne udržiavané v tajnosti.

Môže vás zaujať:

K. Ai: „Trump je chytrý muž, ktorý sleduje záujmy svojej krajiny.“ Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *