Rozhovory

Doplávať chce až do Tokia

Dalito.sk vzniklo s cieľom upozorňovať na ľudí, ktorí môžu byť pre mnohých príkladom. A to bez ohľadu na vek. Medzi takých patrí aj mladý reprezentant v plávaní Adam, ktorý si ide tvrdo za svojím cieľom bez ohľadu na to, že vlastne prišiel o klasické detstvo. Plávanie totiž pre prípravu patrí medzi najnáročnejšie športy na svete. Pochádza z Turian, študuje na gymnáziu v Sučanoch a preteká za Martin. Už o dva roky by sa rád videl na letnej olympiáde v Tokiu. Tak, ako každý športovec. Nádej slovenského plávania sa volá Adam Černek. Zoznámte sa s osemnásťročným mladíkom, ktorý je členom Juniorského olympijského tímu.

Adam, ako ste sa dostali do vody?

Veľkou náhodou (úsmev). Všetci navôkol už vedeli plávať a ja stále nič… Začínal som pomerne neskoro, a to v deviatich rokoch na základnom plaveckom kurze. Zaujal som trénera, ktorý mi povedal, že mi to ide a mám talent. Otvorila sa možnosť pokračovať a ísť ďalej. Po krátkom váhaní som povedal áno a odvtedy som sa tomuto športu neprestal venovať. Zaujímavý príbeh. Pritom som to tak ani neplánoval. Našlo si ma to akosi samé.


Čo nasledovalo ďalej?

Úvodné roky boli ešte bez súťaží, bolo to najmä o trénovaní a zdokonaľovaní sa.
V jedenástich rokoch prišli prvé súťaže, zväčšovala sa i tréningová intenzita. Od roku 2013 som bol už reprezentant Slovenska.

A čo úspechy?


Popri domácich tituloch sú to aj účasti na veľkých medzinárodných podujatiach. Najviac vo mne rezonuje minuloročný Európsky šampionát juniorov v Izraeli. Zatiaľ to považujem za moje najlepšie podujatie, keďže som išiel ďalej z rozplavieb. Práve tam sa mi podarilo trikrát postúpiť do semifinále, najlepšie som sa umiestnil na 10. priečke, čo je takmer finále. Okrem iného som tam zaznamenal aj tri slovenské juniorské rekordy.

MSR 2017 /FOTO: Slovenský olympijský výbor/Martin Vaňo

Ako je to u vás s idolmi a športovými vzormi?

Športový vzor som nikdy nemal, snažím sa byť len sám sebou a najlepší, ako viem. Inšpiráciou mi je svojimi výsledkami a prístupom náš najlepší plavec Richard Nagy.


„Vždy sa snaž byť najlepší, ale nikdy si nemysli, že ním si.“ …tak znie vaše motto. Akoby aj nadväzovalo na prechádzajúce slová vo vašej odpovedi.

Skôr je to myslené tak, že veci treba brať predovšetkým s pokorou.

A beriete?


Samozrejme (úsmev).

Orca cup 2017/FOTO: Slovenský olympijský výbor/Martin Vaňo

Keď sa spýtame na plány smerom do budúcna, asi nás neprekvapíte.

O letnej olympiáde snívam bez pochyby tak ako každý športovec. Bol by som veľmi rád, ak by sa mi podarilo dostať už do Japonska. Ak by to však nevyšlo, nič sa nedeje. Ešte som mladý, možností bude viac.

Kadiaľ musí viesť vaša cesta, aby ste sa ocitli pod piatimi kruhmi v olympijskom Tokiu 2020? Plávanie je naozaj jedna veľká drina na prípravu.

Aby to o dva roky bolo naozaj reálne, treba zaplávať limit. Stanovuje ich Medzinárodná plavecká federácia. V ktorej disciplíne zaplávam spomínaný limit, v tej môžem neskôr aj štartovať na olympiáde. Najreálnejšie to vidím na 200 metrov znak, kde ma iba štyri sekundy delia od môjho osobného rekordu. Ak všetko pôjde, tak ako má, za dva roky by sa to mohlo podariť.

Adam Černek. člen Juniorského olympijského tímu na MSR 2017/FOTO: Slovenský olympijský výbor/Martin Vaňo

Adam Černek

Vek: 18 rokov

Štúdium: Bilingválne gymnázium Milana Hodžu v Sučanoch

Klub: Plavecký klub Martin

Tréner: Jiří Mikoláš

Reprezentácia SR: od roku 2013

Orca cup 2017/FOTO: Slovenský olympijský výbor/Martin Vaňo

Športové úspechy: viacnásobný juniorský aj seniorský majster Slovenska v znakových, kraulových a polohových disciplínach; držiteľ 7 juniorských rekordov SR
v disciplínach 100 a 200 metrov znak v krátkom aj dlhom bazéne a v disciplíne 50 metrov znak v dlhom bazéne; účasť na Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) v roku 2015 v Tbilisi (GEO), na Majstrovstvách Európy juniorov v Hodmezovasarhely (HUN) v roku 2016, na ME juniorov v Netanyi (ISR) v roku 2017 3x postup do semifinále a najlepšie 10. miesto; účasť na Majstrovstvách sveta juniorov 2017 v Indianapolise (USA); limit na MS seniorov v Budapešti

Autor: Jakub Takáč

Môže vás zaujať:

ZOH: Doping, málo divákov, Nasťa , povzbudenie Kisku , slabé výkony aj nový zákon o športe


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *