Dôstojnosť za 400 miliónov eur

Dalito.sk/ilustračné foto: archív Dalito.sk

Keď som na jeseň minulého roka po prvý raz počula Matoviča hovoriť o nedôstojnom povinnom testovaní antigénovými testami, okamžite som zbalila veci a utiekla za hranice. Vedela som, že to tam pre mňa bude oveľa ťažšie, ale ľudskú dôstojnosť som si odmietla nechať násilne vziať.

Dodnes, keď vidím zábery v televízii, ako si ľudia musia nechať v nose, aj keď s reptaním špárať, len aby mohli napríklad do prírody, mrazí ma. Ako rýchlo ich pripravili o ľudskú dôstojnosť, ktorá je pre mňa dôležitejšia ako zdravie, až o tom písali zahraničné médiá. Je mi ich ľúto, ale viem, že mnohí sa podľa toho už zariadia do budúcnosti.

Keď som si predstavila ako niekde nedôstojne budem pod ťarchou vyhrážania sa Matovičom stáť zdravá v zime medzi cudzími ľuďmi, bolo to pre mňa také neprijateľné, že som sa radšej rozhodla pre ťažšiu, ale dôstojnejšiu cestu. Utiecť do oveľa postihnutejšej krajiny covidom, kde si však ľudia aj politici o niečo viac vážia zdravý rozum, slobodu aj zákony.

Prvý PCR test, ktorý som si v Prahe zaplatila som absolvovala až 6. decembra 2020, aby som mohla objať svoje deti. Precestovala som s ním celú Európu. Dodnes je to môj jediný PCR test. Nepotrebovala som ho ani na cestu späť do Prahy. A to som prešla štyri krajiny.

Prvý antigénový test som si urobila až pred dvoma týždňami. Pekne dôstojne sama, aby som mohla naďalej vyvetrať hlavu na brigáde medzi kvetmi. Som nesmierne šťastná, že som to ako Slovenka dokázala až doteraz a bez ponižovania. Pre mňa osobne je to naozaj dôležité.

Bolo a je to síce za hranicami oveľa ťažšie, ale neľutujem, že som sa na jeseň 2020 rozhodla tak, ako som sa rozhodla. Raz o tom budem rozprávať vnučke, aby vedela, ako bola, je a bude dôstojnosť pre jej bestemor dôležitá. Aby sa o ňu nikdy nenechala obrať nech už bude kdekoľvek na svete.

Ako uviedol o covidových eskapádach a hazarde so zdravím, ktoré už vieme ako dopadlo, týždenník TREND, ak prvé plošné testovanie nespoľahlivými antigénovými testami stálo 120 miliónov eur a druhé bolo rovnako drahé, účet za plošné testovanie vychádza na úrovni 240 miliónov. K tomu treba pripočítať 140 miliónov za ďalšie antigénové testy a 16 miliónov za Sputnik. Dokopy sa suma blíži k úrovni 400 miliónov eur. Je to čiastka, o ktorej sa môžu odborníci dlho sporiť, či bola vynaložená efektívne. Viem si však jasne predstaviť, koľko dôstojnosti mohlo byť za tieto milióny ponúknutej pacientom aj personálu v slovenských nemocniciach. Škoda, lebo nebude.  

Antigénovým, aj keď veľmi nepresným testom ako všetky z tejto kategórie, som sa sama otestovala aj dnes. Pre nádherný, pokojný, sviatočný deň v zatvorenom záhradníctve bez zákazníkov. Vypýtala som si službu navyše. Cítim, že to bude dôstojný Veľkonočný pondelok vítania jari. Len ja, kvety a dvaja kolegovia. Z celého srdca Vám želám spokojný Veľkonočný pondelok podľa možností a vašich predstáv! Ako mi napísala klientka: “Už nič nechcem pokojné! Potrebujem už svoj hektický život späť!”

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)