Dotiahnuť NIE! Snáď dám vedieť aj po 60-tke

Dalito.sk/ilustračné foto: pixabay.com - The Digital Artist

Sľúbila som, že dám vedieť po rokoch, ako sa mi NIE darí. Musím skonštatovať, že celkom slušne, ale rezervy stále mám. Skúsim ich tohto roku dotiahnuť do dokonalosti. Lebo už naozaj nemám čas.

Ako som kedysi písala. Takže, takmer 20 rokov som mala v práci  výhľad na cintorín. Vždy, keď som posledná zhasínala svetlo, lebo som nedokázala povedať NIE, som sa pri pohľade z okna zamyslela, koľkí z tých na cintoríne, ktorí niekomu na Vianoce budú veľmi chýbať, nevedeli povedať NIE. Koľkí z nich si hovorili, že už iba toto dokončím, niekomu niečo vybavím, ešte takto pomôžem…

Nenahraditeľná či arogantná

NIE som nevedela povedať ani po štyridsiatke dlhých sedem rokov. Potom som to vyskúšala a začali sa diať divné veci. Moje nie väčšina zrazu chápala ako aroganciu, neochotu aj neslušnosť. Väčšina už nie je súčasťou môjho života. Aj tak stále cítim, že NIE by som mala hovoriť ešte častejšie.

Dnes to idem vyskúšať opäť. Mám už po päťdesiatke a stále mám pocit, že mnohí to stále skúšajú. Je čas pritvrdiť. Kvôli sebe a mojim najmilovanejším. Mnohí z nás vravia ÁNO na úkor svojich blízkych a vlastného zdravia. NIE jednoducho nemáme v sebe a „tí druhí“ to vedia. Podaj prst, odtrhnem ti celú ruku, a veď nikto ťa o to neprosil…  Jednoducho NIE! Už nevládzem každého chápať, pomáhať  mu a počúvať, ako toho má veľa, ako je v núdzi on, ako nestíha on, lebo on toho má veľa pritom nepracuje už roky.

Myslieť na seba

Je čas sa naozaj naučiť myslieť aj na seba a zrušiť aj všetky nezmyselné kávičky, oberajúce  vás o čas, ktorý môžete venovať sebe či blízkym. Čas už totiž naozaj nemám. NIE, už sa mi nechce a v tomto veku už ani nemusím. Vlastne som s tým začala už pred časom a pár osobám skoro oči z jamiek vypadli. Aj keď som sa, samozrejme, obratom dozvedela, aká som zlá a neznesiteľná.

NIE. Už nie som ochotná chápať to, že niekto niečo sľúbi a neurobí to, že dohodnuté neplatí… A už vôbec sa mi nechce rozmýšľať nad tým, ako to NIE budú druhí vnímať. Bez ohľadu na to, že svoju neschopnosť, povrchnosť a lenivosť zvalí ten druhý po vašom NIE na vás, veď vy ste predsa tá zlá osoba, nie on lenivý, neschopný a pohodlný …

Perpetuum mobile

Stačilo. Lebo „pokazené perpetuum mobile“ sa pred prvým NIE ešte musí poradiť s tromi osobami, ako to jeho NIE bude vnímané. Či ho môže povedať, či ho vysvetľovať… A potom to NIE, ktoré znamená NIE, s roztraseným žalúdkom a výčitkami povie nahlas. A zrazu je neochotné. Svetu vládnu úsmevy, láska, porozumenie a mier len dovtedy, kým hovoríte ÁNO. A je jedno, že ho hovoríte celý život. Stačí zopár NIE, ktoré znamená NIE. No začnem ho hovoriť ešte viac a ešte častejšie. Bude ho veľa. Lebo som už veľká a nenechám sa ani emočne vydierať. A od lenivcov už absolútne NIE! Ani vychcaných.

Čas to dotiahnuť

Najviac NIE poviete po 40-tke. Ale ani to nestačí a tak ešte viac ich pridáte po päťdesiatke. Stále však málo na to, aby ľudia pochopili. Takže ja to NIE oddnes, vo veku 51 rokov, zdvojnásobím a časom vám dám vedieť, ako na tom som. No už teraz vám môžem napísať, že po prvom dni sa cítim oveľa lepšie a je mi úplne jedno, kto si čo o tom myslí. Keď niekedy vidím mladú a krásnu devu, aj ma tak hnusne žensky pichne, že bože, aká je mladá! Potom si uvedomím, ako mi nikdy nebolo lepšie ako od 40-tky. Keby slúžilo zdravie napíšem od 50-tky. Pretože čím viac NIE poviete, tým ste slobodnejší a menej vyčerpaný na konci roka. Hovoriť NIE je však umenie, preto v mnohých novoročných predsavzatiach nebude opäť chýbať. Je však iba stred leta a ešte sa s tým NIE dá naozaj popracovať.

Povedať NIE, ktoré znamená NIE,  je umenie. Keď to zvládnete, začnete si samých seba viac vážiť a aj okolie vás. A na to teda nikdy nie je neskoro. Dnes mám 51 rokov. A už sa nechcem viac blízkych pýtať, nech sa mi pozrú na čelo, či tam náhodou nemám napísané veľkými písmenami KRAVA. NIE, už STAČILO! Po 40-tke, ale hlavne po 50-tke, keď začnete cítiť, že už naozaj nemáte čas. Ak budem mať šťastie, dám vedieť aj po 60-tke.

(Ak vás toto zamyslenie zaujalo, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)