Dôvody, pre ktoré Fico aj poľovnícku chatu politicky prežije

Dalito.sk/foto: pixabay.com - Monicore

Šéf Smeru si dlhé roky vychovával svoje publikum, kŕmil ho ilúziami a stranícky vytváral biznisové, korupčné a klientelistické štruktúry až do regiónov.

Za dlhé roky Robert Fico ako šéf strany a trikrát ako predseda vlády umožnil zosieťovanie rôznych vzťahov, prepojení, štruktúr a schém až na najnižšiu úroveň. Do regiónov, mestečiek a obcí.

Biznisové, korupčné a klientelistické siete

Tí lojálni profitovali z dotácií, eurofondov, korupčných a klientelistických štruktúr, schém a spôsobov. Len bolo treba byť lojálnym. Lojálni zabezpečovali biznis i zamestnanie pre svojich známych a príbuzných aj v regiónoch, kde by to inak mali omnoho ťažšie.

Je to obrovské množstvo ľudí, ktorí z toho všetkého profitovali. Tí sa nenechajú vyrušiť nejakými kauzami, napokon on sami z takejto politiky ťažili. Teraz to všetko potrebujú späť. On sa postará a tak to má byť.

Potreba silného vodcu

Pre mnohých je silným vodcom, ktorý udrie do stola, dvihne hlas, zatne päste a vynadá, komu treba. Tak to má byť. Správny chlap. Ten to ukáže tým kapitalistickým darebákom, ktorý len kradnú, bohatnú a ožobračujú pracujúci ľud.

So silovým, mocenským vodcom sa spája permanentné vytváranie obrazu nepriateľa. Ficovo publikum si zvyklo, že jeho idol musí vždy s niekým bojovať, lebo to sú tí zlí, ktorí mu neprajú, proti ktorým treba rázne vystúpiť a viesť s nimi tvrdý boj.

Miláčik, na ktorého nedajú dopustiť

Pre ženskú časť publika je miláčikom. Ženy, ktoré od neho dostávali kvety na MDŽ, ženy, ktoré vyobjímal, nechal sa s nimi fotiť. Tie ženy, ktoré sme kedysi nazvali babky-demokratky nemajú problém zabávať sa na oplzlých vtipoch, lebo veď on je náš. Nemajú problém niekomu vynadať, na niekoho zaútočiť, lebo tým chránia svojho miláčika.

Cítia sa pri ňom ako matky, ktoré ho nekriticky milujú ako svoje dieťa a on v nich vyvolal tento materinský cit. V konečnom dôsledku je to obludné, ale je to ďalšia iracionálna kohorta ochotná pre svoj idol urobiť čokoľvek a brániť si ho. Tieto ženy nerozumejú kauzám, nevyznajú sa v nich a vlastne ničomu z toho neveria. Len vidia, ako ich miláčikovi tí druhí ubližujú.

Nacionalisti a kryptofašisti

Pre tých, čo potrebujú kanál pre svoj hnev, pre svoju nenávisť je tu konečne niekto, kto síce nie je fašista, lebo to sa nepatrí, ale je tu práve pre tých, ktorí by sa za takúto nálepku hanbili.

V podstate majú rovnaké alebo aspoň veľmi podobné názory ako nacionalisti, extrémisti alebo fašisti, ale nechcú mať nálepku kotlebovských či mazurekovských fašistov. Fico im umožňuje s týmito názormi legitímne existovať a ventilovať ich.

Časť voličov prešla k Hlasu, no z stále mu zostalo dosť veľké publikum, ktorými tá chata neotrasie. Tak ako nimi neotriasla žiadna kauza. Vybavené, vymaľované, publikum si s tým hlavu neláme, nenechá sa vyrušiť. Zatiaľ.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)