Dovolenka za 300 tisíc eur, let do hotela paraglidingom… Sme stále náročnejší

Dalito.sk/Bahamy, Exuma/foto: Dalito.sk

V Tunisku po teroristickom útoku v roku 2015, kde atentátnik priamo na pláži postrieľal 39 turistov a ďalších zranil,  zívali pláže prázdnotou. Tohto roku však začala aj táto destinácia ožívať. Napriek tomu, že rezorty diplomacií stále neuvádzajú Tunisko, Egypt a Turecko ako úplne bezpečné, medzi Slovákmi zažívajú boom.

Pre tohtoročnú letnú dovolenku si ich zvolilo viac ako 40 % turistov najväčšej online agentúry na slovenskom a českom trhu.

„Dovolenka mimo Európu bola ešte pred pár rokmi pre mnohých nedostupná, zájazd do Egypta však dnes vyjde priemerne na 550 eur na osobu, teda o viac ako 100 eur na osobu lacnejšie ako dovolenka v Grécku. Služby miestnych rezortov sú pritom vyhlásené svojou kvalitou,“ vysvetľuje Michal Tůma z cestovnej agentúry Invia.

Letný zájazd do Turecka si tak tento rok kúpilo trikrát viac turistov ako v uplynulom roku, vďaka čomu sa krajina stáva najvyhľadávanejším dovolenkovým cieľom sezóny. Tunisko zvíťazilo v porovnaní s minulým rokom v dvojnásobnom počte turistov, ale aj do Egypta vyrazilo a ešte pocestuje o polovicu viac ľudí ako vlani.

Riaditeľka CK TUI ReiseCenter Slovensko, s.r.o. Mariana Metwaly Veiglová
upozornila, že veľký nárast popularity pozorujú počas letnej sezóny aj pri exotických destináciách. Z  tradičných európskych dovolenkových cieľov je pre Slovákov najatraktívnejšie Grécko, najmä malé ostrovčeky Mykonos a Santorini.

„Tohto roku sme však zaznamenali obrovský záujem aj o dovolenky v USA, kde klienti volia kombináciu poznávania, zábavných parkov a oddychu pri mori.  Novinkou medzi častými požiadavkami sú izby s privátnym bazénom alebo so vstupom priamo do bazéna, ako aj adults only hotely, ktorých ponuku pre vysoký záujem neustále rozširujeme o nové destinácie  konceptom Sensimar,” dodala.

Bez lepku a laktózy už bežné

Ich slovenskí klienti do dovolenky investujú v priemere dvetisíc eur, za čo očakávajú polohu hotela priamo na peknej pláži, služby all inclusive a kvalitný hotel. Pokiaľ ide o rodinnú dovolenku, množia sa podmienky atrakcií pre deti (aquaparky, detské kluby).

„Pre stále väčšiu náročnosť klientov musíme neustále rozširovať flotilu hotelových značiek a konceptov firmy zameraných na rodiny s deťmi všetkých vekových kategórii. Narastá aj  počet nadšencov športových dovolenkových pobytov v klubových zariadeniach, kde sú napr. aj vodné športy v cene all inclusive.  Čoraz častejšie žiadajú klienti súkromné transfery z letísk do hotelov a cestovanie na dovolenku  aj s domácimi miláčikmi. Požiadavky na bezlepkovú a bezlaktózovú stravu sú už pre nás bežné a samozrejmé,“ vysvetľuje riaditeľka cestovnej kancelárie.

Bahamy, Exuma/foto: Dalito.sk

Upozornila, že dovolenka v exotike, napríklad v Karibiku, už dávno nie je výhradou iba náročných. Cena sa totiž odvíja od sezónnosti. Platí, čím ďalej od hlavnej sezóny, tým lacnejšie. Slováci už upúšťajú aj od požiadavky, že nechcú cestovať tam, kde stretnú Slováka či Rusa.

„Niekedy sa to ešte stane, ale  už nie tak často ako kedysi. Keďže máme naozaj širokú ponuku zazmluvnených  hotelov, je u nás menšia pravdepodobnosť, že v danom hoteli je veľký počet Slovákov alebo Rusov,” vysvetlila Mariana Metwaly Veiglová.

Momentálne už predávajú aj zimu a na dračku idú opäť Spojené Arabské Emiráty,  Seychelly, Mauritius, Maledivy, Antigua, Tahiti a Bahamy.

„Zatiaľ najdrahšiu dovolenku sme pripravovali pre štyri osoby na dva týždne na Tahiti za 300 000 eur. V cene bola vodná vila pre štyri osoby, 5* hotel a lety vo first class. Pre dve osoby to bola suma 60 000 € na Maldivy. Naozaj nároční Európania chodia do rovnakých destinácii ako Slováci. Luxusná klientela uprednostňuje absolútne súkromie, gastronómiu na vysokej úrovni a priestranné a vzdušné izby.  Maurícius, Maldivy a celkovo Ázia sú najpredávanejšie ciele našich klientov počas zimnej sezóny. V lete je veľmi obľúbená luxusná destinácia v Taliansku – jazero Como, ostrov Sardínia, kde sa ceny šplhajú do astronomických výšok,” vysvetľuje náročnú klientelu Mariana Metwaly Veiglová.

Bahamy, Exuma/foto: Dalito.sk

Samozrejmosťou sú čoraz častejšie aj služby súkromných butlerov, odlety z Viedne z VIP terminálu, vrátane súkromnej check in procedúry a návštevou VIP salónika. Dovolenkári si radi objednávajú aj transfer helikoptérou alebo jachtou, či pre milovníkov dobrodružstva aj prílet paraglidingom napr. do hotela  Six Senses Zighy Bay v Ománe.

Riaditeľka TUI ReiseCenter Slovensko dodala že vzhľadom na to, že majú na vysokej úrovni poradenstvo, len výnimočne sa im stane, že by klient s vybraným rezortom a zážitkom nebol spokojný. „Jedine, že si nedal poradiť, ale vyriešime aj to“ usmeje sa sympatická riaditeľka, ktorá šéfuje aj non-stop linke určenej nielen pre reklamácie, ale najmä prípad núdze.

Vlastní vyšetrovatelia

Nový trend odštartovala práve teroristická tragédia v Tunisku a neustále atentáty v Turecku, aj keď mimo dovolenkových oblastí.  Je to nová situácia aj pre cestovky.

Po teroristickom útoku v Tunisku ako prvá sťahovala svojich klientov práve nemecká TUI.  Lety dočasne následne rušil Satur, Koala, Tip travel a ďalší .  Boli však aj také , ktoré vypravili dovolenkárov pár hodín po útoku.

„ Neregistroval som, že by v rovnakom čase CK svojich klientov sťahovala z „ohrozenej“ destinácie a iná CK ich v to istom čase posielala tam dovolenkovať!,“ spomínal si vtedy Stanislav Macko,  prezident Slovenskej agentúry cestovných kancelárii.

Na internete však roky visela informácia od zástupca výkonného riaditeľa letiska Košice Štefana Fedáka, ktorý v deň útoku , 26. júna 2015 povedal, že  po útoku na letovisko Sousse   odletelo v tento deň z letiska Košice do Monastiru lietadlom spoločnosti Travel Service s 50 dovolenkármi. CK Satur sa k pobytom v Tunise po čase vrátil.

„ Tunisko sme nezrušili preto, lebo sú stále klienti, ktorí vyhľadávajú dovolenky aj v tejto destinácii a snažíme sa tak vyhovieť každému . Do ponuky nezaraďujeme iba krajiny, pri ktorých sa ukázalo, že nie je po nich zo strany klientov záujem.,“ vysvetlila vtedy dôvod marketingová riaditeľka CK Satur Jana Zedníková.

Útoky v Tunise zmenili veľa. Od 26. júna 2015 najväčší tour operátor na svete TUI zriadil v Hannoveri veľký bezpečnostný štáb , kde analytici non-stop vyhodnocujú všetky hrozby kdekoľvek na svete dodnes.

„ Nie sme citlivejší na bezpečnosť ako iné kancelárie. Bezpečnosť je u každého seriózneho organizátora zájazdov na prvom mieste. Vieme len rýchlejšie zareagovať a nerobia nám problém ani náhradné lietadlá. Takže CK TUI z Tuniska naozaj sťahovala klientov prvá  na pokyn Nemcov a nemuseli čakať na vládne lietadlo. Aj s letiskami sa vieme lepšie dohodnúť . Nečakáme na odporúčania MZV SR. Konáme okamžite podľa vlastných zistení a uváženia centrály v Hannoveri. Okrem všetkých svetových tlačových agentúr tam dodnes 24 hodín vyhodnocujeme aj vlastné   interné zdroje .  Naše  bezpečnostné zložky vedia tak niekedy zareagovať rýchlejšie, ako k niečomu vôbec dôjde,“ vysvetľuje novinku obchodný riaditeľ CK TUI ReiseCenter Slovensko Peter Kuracina.

Egypt, Turecko a Tunis dodnes nepovažuje rezort diplomacie za najbezpečnejšie na dovolenku. Dané regióny monitoruje priebežne.

„ Cieľom cestovného odporúčania je umožniť občanom SR urobiť kvalifikované rozhodnutie o konkrétnej ceste do vybranej krajiny, ako aj pôsobiť preventívne proti zbytočným komplikáciám. Sú uvedené na webovej stránke ministerstva . Stupne cestovných odporúčaní sú štyri:  od 4. stupňa – najzávažnejšieho (necestovať, alebo okamžite opustiť krajinu), cez 3. stupeň (necestovať do určitých oblastí), 2. stupeň (zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí), po 1. stupeň (upozornenie),“ uviedol pre Dalito.sk Igor Skoček, riaditeľ oddelenia pre styk s verejnosťou MZV SR.

Hoci sa zoznam najpopulárnejších destinácií slovenských turistov postupne mení, nezanevreli ani na tradičné európske lokality.

„V tohtoročnej sezóne pozorujeme celkový nárast dopytu po zájazdoch. Aj v prípade Grécka, Bulharska a Chorvátska, ktoré uzatvárajú päticu najvyhľadávanejších destinácií, tak zaznamenávame nárast predaja zájazdov. Nie je ale tak skokový,“ komentuje riaditeľ Michal Tůma a dodáva, že len v období od januára do mája tohto roku si zájazd v cestovnej agentúre Invia kúpilo o 43 % viac turistov ako v rovnakom období minulého roka.

Aj on uviedol, že Slováci stále viac prichádzajú na chuť exotickému Ománu alebo Maledivám. Tradične populárna je aj dovolenka na Cypre. Naopak, o cestovanie do tuzemska nemajú slovenskí turisti na rozdiel od tých českých veľký záujem.

Českí turisti aj v lete vyrážajú s cestovnou kanceláriou na dovolenku po republike, prípadne do okolitých štátov, Slováci ale tento typ zájazdov v lete nevyhľadávajú. Predpokladáme, že výlety po bližších miestach organizujú bez väčšieho plánovania na vlastnú päsť,“ dopĺňa Michal Tůma.

Môže vás zaujať:

Francúzsko, láska moja