Druhý štátny tajomník na ministerstve zdravotníctva bude zahraničný Slovák

Dalito.sk/ilustračné foto: ŽSK
DALITO -

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí navrhol do pozície druhého štátneho tajomníka Petra Stachuru, ktorý sa na Slovensko vracia po 16-ročnom pôsobení v Nemecku a Rakúsku. Vláda návrh šéfa rezortu zdravotníctva dnes na svojom rokovaní schválila.

Dalito.sk o tom informovalo ministerstvo.

Peter Stachura sa stane štátnym tajomníkom MZ SR od 1. júna. Je zároveň členom tímu nezávislej platformy Za lepšie zdravotníctvo, ktoré sa venuje fungovaniu zdravotného systému vo vyspelých krajinách. „Pán doktor Stachura pôsobil v zahraničí a kvôli koronakríze nemohol pricestovať skôr. Na spoluprácu s ním sa teším a som presvedčený, že vo svojej pozícii zúročí svoje skúsenosti pre systematické zlepšovanie slovenského zdravotníctva,“ povedal minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.

Veľmi si vážim ponuku pána ministra Krajčího vymenovať ma za štátneho tajomníka tak zložitého rezortu. Budem sa usilovať, aby som moje zahraničné skúsenosti zúročil v prospech pacientov, ale aj zdravotníckych pracovníkov na Slovensku. Očakávania zmeny k lepšiemu sú v spoločnosti oprávnene vysoké, chceme ich začať čo najskôr napĺňať,” povedal od 1. júna štátny tajomník  MZ SR Peter Stachura.

Peter Stachura odišiel do zahraničia v roku 2004 po skončení štúdia medicíny na LF UPJŠ v Košiciach a krátkom pôsobení v Nemocnici Levoča. Pôsobil na klinikách anesteziológie a intenzívnej medicíny v nemeckých mestách Görlitz a Bayreuth, pracoval aj na oddelení paliatívnej medicíny v Univerzitnej nemocnici v Erlangene a na oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny v Univerzitnej nemocnici Sankt Pölten v Rakúsku. Peter Stachura študoval zdravotnícky manažment na Univerzite v nemeckom Bayreuthe a ukončil doktorandské štúdium na Univerzite v Bonne.

Štátnou tajomníčkou na ministerstve zdravotníctva je od 1. apríla Jana Ježíková, pred nástupom na ministerstvo bola riaditeľkou Odboru zdravotníctva Bratislavského samosprávneho kraja.