Ekonóm: Firmy zvyšujú ceny aj viac, ako im reálne rastú náklady

Dalito.sk/ilustračné foto: Dalito.sk
DALITO -

Inflácia porastie a bude ďalej dopadať na rozpočty slovenských aj českých domácností. Rodiny s ušetrenými peniazmi budú musieť čoraz viac siahať na úspory, ostatní sa snažia znížiť cenu nákupu a kalorické hodnoty jedla.

Vedci sú presvedčení, že vlády by mali pomôcť cielenými dotáciami najohrozenejším rodinám, hovorí v rozhovore pre Akadémiu vied ČR Jan Švejnar z CERGE-EI. Podľa neho by napríklad Česku pomohlo, keby sa v krajine platilo eurom a ČNB nezvyšovala úrokové sadzby. Firmy podľa ekonóma pre neistú situáciu doma i vo svete občas zvyšujú ceny aj viac ako len musia, teda ako im aj reálne rastú náklady. Jan Švejnar taktiež predpokladá, že súčasná situácia prinúti väčšie podniky vyrábať tovar v bližších regiónoch.  

Inflácia na Slovensku v máji stúpla na 12,6 %, čo je maximum od júna 2000. Medziročne rástla šestnásty mesiac za sebou, posledné tri mesiace dvojciferným tempom. Naďalej sa zvyšujú najmä ceny potravín, pohonných hmôt a energií.

Miera inflácie v Česku dosiahla vo februári takmer 24-ročné maximum. Rast spotrebiteľských cien v Českej republike sa vo februári opäť zrýchlil a viac, ako ekonómovia odhadovali. Ročná miera inflácie v Česku v máji vzrástla na 16 percent z aprílových 14,2 percenta a je najvyššia z krajín EÚ, ktoré neprešli na euro.

A akú budúcnosť predpovedá český ekonóm nielen v Česku? Celý rozhovor (prepis rozhovoru vo videu) s  Jánom Švejnarom / zdroj:  rozhovor Akademie věd ČR 8. 6. 2022:

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)