Správy

Ekonomika rastie, platy niekde výrazne klesajú

Podľa Štatistického úradu SR priemerná mzda na Slovensku medziročne vzrástla zhruba o 4 %. Z prieskumu spoločnosti , ktorá sa zameriava na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov, je zrejmé, že na tomto trende profitujú predovšetkým zamestnanci z dopravného sektora (31 %) a finančníci (29 %), ktorým sa za posledné tri roky najviac zvýšil príjem. 

Pokles príjmu naopak uvádza 40 % ľudí zamestnaných v stavebníctve a zhodný počet ľudí vo finančnom sektore. Pri porovnaní výsledkov finančnej skupiny s ostatnými sektormi, vidieť, že respondenti zaznamenali nielen jeden z najväčších rastov príjmov za posledné tri roky, ale zároveň početná časť uviedla výrazný pokles.

„Zvýšenie príjmov často vedie k zníženiu obozretnosti voči dlhom a ich splácaniu. Ľudia získajú pocit, že si môžu dovoliť viac utrácať, a tým sa aj viac zadlžiť. V prípade straty zamestnania alebo dlhodobej choroby, čo sú najčastejšie dôvody finančných problémov, im ale môžu chýbať prostriedky na splácanie dlhov i bežnú prevádzku domácnosti.


Najlepšou prevenciou neschopnosti splácať úvery v prípade nečakaných udalostí je priebežné vytváranie finančnej rezervy aspoň vo výške trojmesačného platu,“ tvrdí Markéta Kolářová zo spoločnosti na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov.

Jednotlivé profesie nakladajú so zvýšeným príjmom odlišným spôsobom. Pokiaľ sa zvýši mzda zamestnancom v doprave a vo financiách, 37 %, resp. 30 % respondentov ju použije na splácanie dlhov. Viac šetriť začnú pracovníci IT (46 %) a bankári (36 %), zamestnanci z IT sektora a služieb však zvýšený príjem tiež intenzívnejšie utrácajú.

Zamestnanci v sektore služieb (30 %) začnú po zvýšení platu menej plánovať nákupy a míňajú spontánnejšie.

Z medzinárodného porovnania v rámci prieskumu spoločnosti vyplýva, že v štátoch, ktoré čelia ekonomickým problémom, ako sú Taliansko a Španielsko, výrazne klesajú platy predovšetkým zamestnancom v odbore služieb, stavebníctva a dopravy. V týchto krajinách uvádza pokles príjmov viac než 50 % respondentov zo zmienených odborov.

Môže vás zaujať:

Slováci vraj berú Čechom pracovné miesta, aj na univerzitách


 Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *