Ekoterorista Budaj

Asi stovke účastníkov nedávneho protestu proti aj nečinnosti rezortu životného prostredia sa prihovorila aj Barbora Sojáková, dcéra muža, ktorý zomrel po vlaňajšom útoku medveďa v lese v Liptovskej Lúžnej. Budajove ministerstvo kritizuje za nedostatočnú finančnú kompenzáciu, štát si podľa nej cení viac život medveďa ako človeka.

Presne pred rokom som napísala: „Som z toho zmätená. Ja vám neviem. Viac ako rok pri covide počúvam, že to všetko, covid opatrenia, stáli za každý jeden život, každý. A Matovič plakal…  No pri macovi, ktorý zabil človeka a nemusí ísť o posledný prípad, tak sa mi táto hlavná humánna myšlienka pandemického roku 2020/2021 akosi vytratila. Na úvod čítam “úprimnú sústrasť pozostalým” a potom už vysvetlenie od ekoteroristu, že je to len “kolobeh života a predátora”. Som z toho fakt zmätená. Poz. autorky: Pozor, som dieťa lesných inžinierov, milujúce prírodu, les aj zvieratá. Ale milujem aj guláš z diviny.

Maco, tu som!

Odvtedy už medvede napadli ďalších a ľudia sa už aj za bieleho dňa boja vyniesť smeti pri dome. A prázdniny sa ešte len začnú. A náš živočíšny minister pripomína skôr ekoteroristu ako služobníka, ktorý má slúžiť ľuďom, lebo ho platia.  

Už príliš často, takmer denne,  vidím, ako niekde niekto stretol medveďa. No a potom rozplývajúce sa komentáre ľudí, ktorí ho videli maximálne v ZOO. Ako to dotyčný úžasne zvládol, lebo maco sa len trikrát postavil na zadné a utiekol. Aké to je úžasné, ako sa mu prihovoril, že ahoj, maco… tu som! A on nakoniec ušiel. Že takto sa to má robiť, do medvedej matere! Neverím vlastným očiam. Na otázku, čo keď to presne takto urobil aj pán, ktorý dnes už nežije, odpoveď už nepríde. Alebo horský záchranár, ktorého kolegovia zachraňovali dva dni dozadu.

Takmer každý deň, keď počúvam tie hatlaniny ministra Budaja, ktorý sa prírode začal venovať až keď v koalícii nikto nechcel, si poviem, že možno sa niečo zmení, až keď taký maco omylom vbehne do školy. Ak to nestihne ešte tento školský rok, nevadí, zatúlať sa môže v lone nádhernej prírody do detských táborov po celej krajine. Však už sa raz prechádzal aj vo vinohradoch v Rači, tak prečo nie? Fakt si myslíte, že toto sa naozaj nemôže stať?

Krvavá sviňa v dome

Pár rokov dozadu sa stalo. Nebol to síce maco, ale v bratislavskej Karlovke sa nám zbláznila divá sviňa, ktorá sa v odraze vchodových dverí tak nasrala až preletela sklom. Do domu, kde bežne chodia aj rodičia s malými deťmi. Však to bol činžiak! A tam predsa žijú ľudia! No a potom zakrvácaná behala po sídlisku a len náhodou nikoho po ceste nenabrala. Bol to zážitok ako sviňa, doslova aj dopísmena.

Za pár dní sa ďalšie svine prebehli aj po detskom ihrisku na námestí, aj po ceste aj priechode… Starostka sa chválila „unikátnymi fotografiami“, vraj ako si tu nádherne žijeme v symbióze človeka a prírody. Vtedy som jej napísala, či to myslí vážne! Že tu svine ohrozujú ľudské životy a ona sa tu rozplýva nad symbiózou?! Veď to má riešiť! Neriešila a nariekať začala až tohto roku. Pretože divá sviňa vám už pomaličky neuvoľní ani miesto v električke. Neva, ja postojím. Snáď sa aj s jej malými pomestíme aspoň na zastávke.   

Symbióza v kotlíku

Les máme pri dome aj v Prahe. Oveľa bližšie ako v Bratislave. A viete čo? Cítim sa tam oveľa bezpečnejšie. Stačí, aby sa svine prebehli mestom a už sa poľovníci obliekajú. Dokonca, keď rozryli golfové ihrisko zakázali nám vstup, lebo zorganizovali poľovačku. Nie pre ihrisko, ale našu bezpečnosť. No a potom upratujú ihrisko aj les, však je to európske mesto lesa. A varia tam aj guláš z diviny. To je zasa miestna symbióza s prírodou. Jednoducho, ži a nechaj žiť, ale neohrozuj.

Takže nie, milý živočíšny minister, čo je veľa, to je veľa. Ak sa neprestanete správať ako ekoterorista, garantujem vám, že je len otázkou času, kedy média zaplnia palcové titulky: Medveď zabil dieťa!

Naozaj pre ministra prírody je život medveďa a svíň viac ako život dospelého chlapa a najnovšie zdravie horského záchranára? Či rodín a detí, ktoré čoskoro vyrazia do hôr či táborov? Pán Budaj, vy to nemyslíte vážne, že? Vy len tak nevhodne žartujete, že?

(Ak vás tento názor zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)