Blogy

Elitné diletantstvo vládneho konzília odborníkov

Čakám, kedy zasadne konzílium odborníkov a rozhodne, či na bratislavskom letisku pristane lietadlo, v ktorom má sedieť môj syn. Nevidela som ho od februára.

Študuje a zároveň si zarába na štúdium v Británii. Ešte donedávna prichádzal domov každý mesiac. Vďaka lacným letenkám.

Tešil sa na stretnutie s rodičmi, malou sestrou, kamarátmi, na svojho psa a na domácu maminu kuchyňu.


Koronavírus a hrozba štátnej karantény naše stretnutia prerušila. Pred dvomi mesiacmi si kúpil letenku na začiatok júla. Nízkonákladová letecká spoločnosť slávnostne avizovala, že od 1.júla obnoví lety aj z Británie. Nezabudla ale pripomenúť, že konečné slovo bude mať vláda. A tá zasa nezabudla podčiarknuť, že rozhodovať bude opäť konzílium odborníkov.

A tak čakáme. V normálnej krajine vám s dostatočným predstihom oznámia, z ktorej krajiny a odkedy  povolia prílety a odlety. Napríklad v Rakúsku (viď príloha), či v ČR viete presne, na čo sa máte pripraviť. Informácie o príletoch a odletoch zodpovedné ministerstvá dopĺňajú každý deň.

Jasné inštrukcie k letom na web stránke rakúskej vlády
Jasné inštrukcie k letom na web stránke rakúskej vlády

U nás vám to nevedia povedať ani na letisku. Čakajú na inštrukcie od vlády. A tá od odborníkov. A tí… Nedozviete sa to ani od leteckej spoločnosti, kde ste si kúpili letenky. Tiež čakajú na to, ako sa rozhodne vláda. A tá zasa odborníci a tí…


Lety z Británie boli  k 1. a 2. júlu zrušené. A čo tie zakúpené letenky na 4. mája či 8. júla? Čakajte. Dozviete sa pri odlete. Buď odletíte, alebo aj nie.

Slovenskú vládu nezaujímajú vaše nie malé výdavky za dopravu na letisko. Nezaujíma ju, že síce ste COVID negatívny, ale keďže Británia nepatrí podľa slovenských pokynov (na rozdiel od českých) k nízko rizikovým krajinám,  už ste sa disciplinovane vopred  nahlásili na testovanie na koronu aj po príchode na Slovensko.  Už vám z laboratória poslali aj termín, kde a o koľkej presne sa máte dostaviť na odber.  A keď neodletíte? Máte smolu. Čakajte. Na rozhodnutie konzília odborníkov. Na vládny pokyn. Alebo na Godota.   

Aktualizované 3. 7. 2020 o 17,00 hod o vyjadrenie leteckej spoločnosti, ktorá mala 5. júla pristáť v Bratislave z Londýna, ale nepristane, pretože slovenská vláda nie je schopná reagovať tak, ako iné vlády EÚ. Len, aby sa nezabudlo, že toto sa môže stať raz komukoľvek, komukoľvek. „Hlavne si to nepokazme!“Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *