Envirorezort tvrdí, že problémy so zálohovaním plastov vyrieši

Dalito.sk/ilustračné foto: FOTO TASR - Radovan Stoklasa
DALITO -

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) má záujem dosiahnuť optimálne fungovanie systému zálohovania jednorazových nápojových obalov. Minister Ján Budaj preto v utorok zvolal „okrúhly stôl“ so Správcom zálohového systému a zástupcami výrobcov nápojov a obchodných prevádzok,” uviedlo v tlačovej správe jeho tlačové oddelenie. Spoločne diskutovali o nedostatkoch pri nakladaní a zvoze vyzbieraných zálohovaných fliaš a plechoviek.

Systém zálohovania na Slovensku má za sebou prvý štvrťrok. Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) sa poďakoval všetkým, ktorí spolupracovali na spustení zálohovania: „Čelíme požiadavkám trhu a občanov. Sme však na jednej lodi a spoločne hodnotíme, že sa nám zálohovanie podarilo.”

Správca a zástupcovia obchodníkov na stretnutí identifikovali problémové body systému zálohovania. V niektorých obchodných prevádzkach zaznamenali komplikácie s nedostatočnou frekvenciou zvozu zálohovaných obalov. Podľa ministra Budaja sú komplikácie na niektorých obchodných prevádzkach v začiatkoch užívania systému zálohovania pochopiteľné. Zlepšenie situácie bude spočívať najmä vo vzájomnom zosúladení potrieb obchodných prevádzok s možnosťami systému a hygienickými podmienkami„Zálohovanie nápojových obalov je veľkým celoslovenským projektom. Je dôležité, že si vieme sadnúť za jeden stôl a problémy vieme spoločne vyriešiť. My sme tí, ktorí momentálne nastavujeme budúci príklad aj pre ostatné krajiny EÚ,“ podčiarkol minister Budaj.

https://www.dalito.sk/phillippe-mondielli-monako-ohladom-znecistovania-plastmi-alebo-klimatickych-zmien-ziskalo-respekt-silny-vplyv/

 Predstavitelia MŽP sa so zástupcami Správcu zálohového systému, obchodných prevádzok a výrobcov nápojov dohodli na pravidelných stretnutiach.

Všetci citlivo vnímame spätnú väzbu – ako od občanov, tak aj od obchodníkov a naším cieľom je nastaviť pohodlný a efektívny systém, ktorý zbaví životné prostredie plastových obalov,“ uzavrel minister Budaj v tlačovej správe ministerstva.