Stĺpčeky

Evolet nastúpila do škôlky 1. mája, počas pandémie

Keď volám s dcérou, ktorá nás stále prosí, aby sme už doleteli prvým lietadlom, že sa už nevedia dočkať, čo aj urobíme, cítim vždy neskonalé šťastie. Keď počujem a vidím, ako sú napriek korone veselí, pokojní a pragmatickí,  zalieva ma pokoj. Jediný, kto ich asi týždeň v marci stresoval som bola ja. Dnes si to vyčítam, ako hlúpo a rýchlo som prepadla davovej psychóze.

Ten pokoj čo z nich ide je v našich končinách ojedinelý. Žijú totiž vo vyspelom civilizovanom štáte, ktorý síce prijal bezpečnostné opatrenia, ale všetky na základe dát, vedcov, zdravého rozumu a rácia.

Prvé narodeniny vnučky sme síce nestihli, ale nevadí, oslávime ich o 4-5 mesiacov neskôr v lete.


Veľkú radosť nám v týchto týždňoch robia fotografie zo škôlky, kde Evoletka nastúpila 1. mája. Rodičia tak po dvoch mesiacoch dostali možnosť, že ak napríklad potrebujú pracovať, ale aj nemusia, lebo sa boja, deti môžu dať aj tak do škôlok. Nórska vláda urobila po znovuotvorení vyše 3000 testov v škôlkach a školách. Pozitívnych bolo 21 testov, čo je 0,6%.

Materská dovolenka je totiž v Nórsku iba 9 alebo 11 mesiacov a aj to sa musia vystriedať obaja rodičia. Našim rodičovská dovolenka skončila počas pandémie koronavírusu, takže malinká mohla do škôlky až po dvoch mesiacoch, keď ich otvorili.  

Prvé dva dni na pár hodín aj s maminou a potom už sama. Bože, aká je na fotografiách, ktoré panie učiteľky niekoľkokrát za deň posielajú všetkým rodičom, šťastná. Aká je veselá! Ani raz neplakala.


Nebojí sa ani tety, lebo tam nenosia rúška a ani štíty. Celý deň sú deti vonku, aj keď sú v chladnom Nórsku a ešte aj v máji tam pri Oslo nasnežilo. Keď mi dcéra hovorila, aké opatrenia prijali v škôlke proti korone, skoro som odpadla, aj keď som sa vlastne na tom celkom nasmiala.

No čo vám poviem, nórska škôlka mi ako Stredoeurópanke  skôr pripomína hry o prežitie, ako predškolské zariadenie. Aj keď, niečo na tom pobyte na čerstvom vzduchu určite je a keďže sú tam deti prevažne aj za normálnych okolností, určite nórski odborníci na vzdelávanie a zdravie vedia prečo. Takže vnučka vonku aj spí a aj sa stravuje, aj hrá, či prší alebo sneží.

Detičky sú vonku naozaj celý deň. Za akéhokoľvek počasia, okrem asi uragánu. Nesmie len fúkať tak, že deti zo záhrady z tých vankúšov, podložiek, kočíkov či vonkajších postielok odfúkne. Denne im rodičia musia vyprať veci a priniesť ich v nových čistých, navariť jedlo, ktoré vydrží bez chladničky a hlavne ich dobre poobliekať. Lebo nesmú ostať mokré. Ostatné nič nie je nemožné. Dezinfekcia je samozrejmosťou.


Konečne som tak pochopila to, čo som videla pri poslednej návšteve Nórska a nechápala. Vonku mrzlo, až sa lámala tráva, rodičia piknikovali a batoľatá sa okolo nich plazili po zamrznutej tráve akoby bolo vonku plus 30. Bez rukavíc aj topánok.

Evoletka vyzerá šťastne a zdravo. A jej zdraví rodičia tiež. No čo vám poviem, iný kraj, iný mrav, čím severnejšie, tým pre mnohých nepochopiteľnejšie. Lebo tam vlády svojim obyvateľom a občanom veria a miestni ľudia úplne prirodzene rešpektujú, že to, čo robí vláda s nimi myslí naozaj dobre, pretože vlády sa tu rozhodujú na základe dát od naozaj elitných odborníkov a vedcov z celého sveta.  

A platí tu jednoducho demokracia, teda voľba. Kto sa bojí a môže si to dovoliť, nech ostane doma izolovaný dokedy chce,  kto sa nebojí, môže žiť vlastne normálny život. A keď sa stretne s nakazeným na koronavírus, musí podstúpiť dvojtýždňovú domácu karanténu. Lebo civilizovaní severskí politici neriadia krajinu len zákazmi, hrozbami a reštrikciami a už vôbec nie aroganciou. A ani statusmi.


Ľuďom ponúkajú odporúčania a potom voľbu. Ale to nájdete aj v susedných štátoch a okolí stredoeurópskeho ostrova Nádeje, ktorý sa už pomaličky mení na ostrov Beznádeje.  

Evoletka, rodičom sme sľúbili, že prídeme hneď, ako sa to bude dať a to bude už čoskoro. Lebo civilizované vlády dávajú ľuďom nádej, vrátane susedného Nemecka aj Rakúska. A aj my sme ostali uväznení v jednej takej krajine a Slovensko to nie je. Neboj sa, štátnické vyjadrenia a opatrenia politikov týchto krajín sú skutočne na najvyššej úrovni 21. storočia. A tak sa vidíme už čoskoro a potom ťa bestemor alebo bestefar osobne budú voziť a vyberať zo škôlky aj celé mesiace. Bude to krásne leto, neboj.  My sa už nebojíme.


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *