EXKLUZÍVNE: 19-ročný hokejista Adam Ružička to dal, prilieta so zmluvou z Calgary

Dalito.sk/Slovenský hokejista Adama Ružička, draftovaný do NHL Calgary Flames/foto: archív OHL
DALITO -

Draftovaný bol pred dvoma rokmi tímom NHL Calgary Flames. Dva roky prežil v najvyššej kanadskej juniorskej súťaži. Medzitým odohral dvoje MS za našu 20-tku. Jeho potenciál tréner Bokroš nezúročil.

Počas tejto sezóny už nebolo pochýb, že vie dať gól aj spoza brány. V 65 zápasoch ich nastrieľal 35 a 43 krát pri góle asistoval. V playoff odohral 8 zápasov, do štatistík si pripísal 3 góly a 7 asistencií. V januári prestúpil zo Sarnie do Sudbury. Odohral tu len 30 zápasov zo spomínaných 65, ale aj tak stihol nastrieľať 24 gólov. V základnej časti i v playoff sa stal jednotkou kanadského bodovania svojho tímu. Bratislavčan Adam Ružička onedlho oslávi 20 rokov. K svojim narodeninám dostal darček ako hrom: nováčikovskú zmluvu s Calgary Flames. Adam si dvere do veľkého hokeja otvoril, teraz už len vstúpiť a vydržať!

Adam je zo všetkých slovenských hokejistov najúspešnejší hráč OHL v našej histórii. Lepšie štatistiky má len Branko Radivojevič, ale ten mal viac rokov a bol U21, Adam patrí do U20. To je historický fakt.

Adam má momentálne veľmi nabitý program, medzi prestupovaním na medzinárodných letiskách si však našiel chvíľu, aby DALITO odpovedal na zopár otázok.

Aďo, komu patrila prvá myšlienka pri podpise kontraktu?

Samozrejme mojej rodine. Stáli pri mne vždy, keď som ich potreboval, podporovali ma a vždy budú. Aj moje prvé hokejové kroky som urobil len vďaka nim. Rodičia boli prví, komu som volal, keď som mal v ruke zmluvu.

Ako dlho sa zdržíš doma v Bratislave a čo máš v pláne?

Chcem prísť na viac ako mesiac. Plánujem byť s rodinou a tráviť s nimi čo najviac času. Neobídem ani kamarátov. A plánujem ísť s rodičmi aj na dovolenku, nebol som na nej tri roky. No a samozrejme budem trénovať, bez toho to už nejde.

Čo ti mama uvarí na privítanie?

Doma som si objednal tatarák a tresku! Aby bolo jasné, takú v majonéze, tú nezdravú…

Kedy sa vraciaš do Calgary?

Rozprával som sa s manažérom v Calgary a zatiaľ to vyzerá tak, že tam odcestujem v júni. Strávim tam celé leto, až do novej sezóny.

Tvoj cieľ na najbližšiu sezónu?

Budem tvrdo makať. Do mužského hokeja chcem vstúpiť čo najlepšie a samozrejme si splniť svoj sen, čo najrýchlejšie sa dostať do prvého tímu.

Adam „Aďo“ Ružička TO DAL. My mu držíme päste, aby sa jeho hokejový sen podarilo premeniť na realitu čo najskôr. 

(TASR) Slovenský hokejista Adam Ružička podpísal v piatok 13. apríla 2019 s vedením klubu NHL Calgary Flames trojročný nováčikovský kontrakt. Dvojcestná zmluva začne platiť od budúcej sezóny.

Kanadský klub nezverejnil finančné detaily kontraktu, podľa portálu capfriendly.com by však 19-ročný útočník mal na profiligovej úrovni zarobiť 925.000 amerických dolárov za sezónu. Podľa CBS Sports ho ale Flames nechajú ešte rok či dva “dozrieť” v nižšej zámorskej súťaži predtým, než mu dajú šancu v prvom tíme.

“Je pre mňa mimoriadnou cťou a som veľmi šťastný, že som podpísal svoj prvý profiligový kontrakt s Flames. Ďakujem mojej rodine, priateľom a trénerom, ktorí mi pomohli na ceste sem. Neviem sa dočkať štartu novej sezóny, ktorou naskočím do profesionálneho hokeja,” napísal Ružička na Twitteri.

“Plamene” si ho vybrali pred dvoma rokmi vo vstupnom drafte v 4. kole z celkového 109. miesta. Bratislavský rodák má za sebou tretiu sezónu v kanadskej juniorskej súťaži Ontario Hockey League (OHL). V januári ho tím Sarnia Sting vymenil do Sudbury Wolves za tri draftové voľby. Napriek tomu, že za Wolves odohral iba 30 z ich 68 zápasov, stal sa s 24 gólmi tretím najlepším strelcom mužstva. Celkovo zažil svoju najlepšiu sezónu v OHL, keď v 65 dueloch základnej časti nazbieral 78 bodov za 35 gólov a 43 asistencií. V play off ovládol produktivitu tímu s 10 bodmi (3+7) v ôsmich vystúpeniach.

Ružička bol jedným z lídrov slovenskej reprezentácie na MS hráčov do 18 rokov, ktoré sa pred dvoma rokmi uskutočnili v Poprade a Spišskej Novej Vsi. Slovenská “osemnástka” si vtedy svojimi výkonmi získala srdcia fanúšikov, od bojov o medaily ju pripravila iba nešťastná prehra vo štvrťfinále s Ruskom (2:3 pp). Talentovaný center sa predstavil aj na uplynulých troch svetových šampionátoch do 20 rokov.

Autorka: Adriana Hosťovecká sa žurnalistike venovala od roku 1986 – 1996. Začínala ako novinárka – študentka a jej posledným redaktorským a moderátorským pôsobiskom bolo rádio Twist. Od roku 1995 pôsobí v marketingu a reklame a posledných 12 rokov sa pohybuje najmä v športovej oblasti. Je večným optimistom a stále rozbieha nové projekty. Momentálne pôsobí aj ako prezidentka HK Gladiators Trnava.

EXKLUZÍVNE: Adam Ružička: „Môj cieľ? Hrať v hlavnom tíme NHL a vyhrať Stanley cup!“