EXKLUZÍVNE: Kohút sa stretol s Cígerom

Dalito.sk/(vľavo) Prezident SZĽH Martin Kohút, (vpravo) Zdeno Cíger, HA Zdena Cígera 21/foto: TASR/Dalito.sk

Trvalo to od 22. mája 2017, ale nakoniec sa stretli. Prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin Kohút a bývalý hokejový reprezentant a tréner Zdeno Cíger sa nakoniec stretli v Hokejovej akadémii Zdena Cígera, kde sa Cíger po bojkote reprezentačných hráčov začal plne venovať deťom aj zo sociálne znevýhodneného  prostredia. Bývalý reprezentačný tréner totiž podľa mnohých v akadémii ukazuje, že aj také deti majú u nás šancu, aby z nich vyrástli hokejisti, o ktorých majú záujem aj fínske kluby.

12. apríla 2019 ste na oficiálnej stránke FB akadémie oznámili, že vyrážate smer Praha-Helsinki-Jyväskylä vo Fínsku s Dávidom Mrvom, Branislavom Korytkom, Žigom a Igorom Polákovcami. Ako ste sa dostali k pozvaniu vašich hráčov na try-out?

Adriana Hosťovecká dostala ponuku od Luděka Bukača ml. a spomenula si na našich chalanov. Skontaktovali sme sa s agentom Martinom Podlešákom, ktorý try-outy vybavoval. V piatok večer sme to doma predebatovali a hneď sme sa rozhodli. V sobotu nám potvrdili účasť na dvoch try-outoch po sebe v Mikkeli i Jyväskylä. Dohrávali sme posledné zápasy playoff proti HK Ružinov, čiže prechádzali sme hektickým obdobím. O týždeň sme leteli smer Fínsko.

Čo to vlastne znamená try-out?

Skúška, previerka, porovnanie sa s ďalšími hráčmi.

Ako je taký výjazd finančne nákladný pre klub? Z čoho a kto to platil?

Finančne náročné to určite bolo. Bežne taký try-out platí rodič zo svojho. Nás dohromady stál 7000 eur. My sme museli náklady na cestovanie, ubytovanie, prepravu, čiastočne stravu uhradiť z peňazí akadémie. Keďže je to finančne náročná záležitosť a vybraní chalani pochádzajú zo sociálne slabších rodín, každého jedného chlapca desať dní vo Fínsku stálo len 200 eur. Z toho sme hradili stravu, aj keď to nepokrylo stravu na celý pobyt. Fínsko je veľmi drahá krajina na naše pomery.

Do fínskeho mesta Jyväskylä ste cestovali s pokorou a bez očakávaní. Prečo?

Preto, že sme akadémia s prípravou na syntetickom ľade. Naozaj sme leteli bez akýchkoľvek očakávaní. V prvom rade sme chceli chalanom ponúknuť možnosť porovnať sa s fínskou konkurenciou.

Je nesmierne dôležité viesť mládež k pokore. O to sa snažíme aj v akadémii. Chýbajúca konkurencieschopnosť môže byť problémom. Vo vzájomných zápasoch nechýbalo nasadenie v rýchlosti, dynamika, konkurencia, všetci naši hráči bravúrne zvládali individuálne činnosti jednotlivcov s minimálnym odhadzovaním pukov. Počas dvoch dní chlapci odohrali každý šesť kvalitných zápasov! Som veľmi rád a sme nesmierne hrdí, že Igor Polák, Žigo Polák, Dávid Mrva a Branislav Korytko odohrali s kvalitnými súpermi výborne zápasy a ukázali, že sú konkurencieschopní. Odmenou im bola PONUKA KONTRAKTU na ROK, s prísľubom dlhoročnej spolupráce. Realizačný tím nemal v pláne vyberať z cudzincov, ale naši chlapci zaujali kvalitou.

Po štyroch dňoch ste sa presunuli do mesta Mikkeli. Aký v tom bol rozdiel?

Bolo to 35000 mestečko. Pre nás Slovákov s neporovnateľnými podmienkami na športovanie, nielen na hokej. Multifunkčné haly jedna vedľa druhej, tenisové, futbalové, plavecké, bežecké, gymnastické, parkúrové, hokejové športoviská, všetko na jednom mieste, vrátane škôl! Takéto podmienky by sme si chceli priať aspoň v hlavnom meste Bratislava. Try-out tu bol iný, lebo zahŕňal spoločné tréningy, čiže chalani zažili spoločnú šatňu, kolektív a atmosféru. Boli nadšení. Priali si zostať, ale boli uprednostnení mladší hráči ročník 2003 s dlhodobejšou perspektívou hrania v doraste. Výber bol limitovaný počtom hráčov. Pokiaľ viem, výberom prešiel česky hráč ročník 2003, obranca s výbornou angličtinou. Áno, aj to bola podmienka. Náhradníkom bol náš Dávid Mrva, ročník 2002.

Aké podmienky na výchovu mladých hokejistov ste tam videli, v takom malom mestečku?

Ako som už spomínal vyššie. Len pre porovnanie, Levice, Humenné, Komárno a Spišská Nová Ves majú podobný počet obyvateľov.

Čo vás tam zaujalo ohľadom rodičov? Sú tam hokejoví rodičia iní?

Smiali sme sa, keď sme videli 5-6 ročné „kinderká“ si ťahať vlastné obrie hokejové vaky a hokejky. Na Slovensku niečo nevídané! Starší chalani prichádzali na bicykloch, mestskou dopravou alebo pešo, žiadny servis v podobe GL-ka flekujúceho priamo pri vchode a mamičky vlečúce synovu výstroj v pubertálnom veku.

Ako ste sa teda rozhodli, vycestujú vaši zverenci do Fínska?

Žiaľ, financie nám to neumožňujú. Čo sme sa informovali, každý chlapec by rok pobytu v klube stal našu akadémiu 8000 eur ročne. V sume je zahrnutý jednorazový poplatok klubu, bývanie, strava, letenky. Zmluvy sú podpisované na tri roky. Takže naozaj si nemyslím, že chalani hosťujúci a hrajúci v zahraničných kluboch v Škandinávii sú z normálnych pomerov, bežných pracujúcich rodín! A to sa nemusíme baviť o zámorí ako USA a Kanade, kde sa podľa overených informácii hosťovanie v kluboch pohybuje okolo 20 000 dolárov a viac, na sezónu.

Ako by sa to dalo podľa teba riešiť?

Sponzormi, budeme hľadať. Úprimne poviem, že sme zvažovali všetky alternatívy, možnosti do poslednej chvíle. Zavážil fakt , že chalani s HK Gladiators Trnava postúpili do extraligy dorastu. A Trnava prejavila záujem o ďalšiu spoluprácu. Keby to tak nedopadlo, tak urobím všetko pre to, aby som našiel dostatok finančných prostriedkov na odchod našich chalanov do Fínska. Už by som ich nenechal hrávať v 1.lige. Teraz je už len na nich, aby ukázali, čo v nich je, a či sa dokážu presadiť v extraligovej súťaži. Potenciál majú. A počas roka sa postaráme o intenzívne napredovanie v angličtine, mentálnom koučingu a vedeniu k samostatnosti. Nech sú 100% pripravení.

Šéfovia hokejových klubov pre Dalito často hovoria, že hokej naozaj nie je drahý šport a rodičov stojí mesačne iba desiatky eur. V istom rozhovore však český rodič hovorí úplný opak, tak ako to je naozaj? 

Je to nezmysel.

Dalito vie, že si sa po úspechu s chlapcami v Škandinávii stretol v tvojej akadémii s prezidentom Slovenského zväzu ľadového hokeja Martinom Kohútom. Znamená to, že ste už zakopali vojnovú sekeru?

(vľavo) Prezident SZĽH Martin Kohút, (vpravo) Zdeno Cíger, HA Zdena Cígera 21/foto: TASR/Dalito.sk

Ja som nič nezakopal a ani nevykopal. Nezabudnem, ale chcem sa posunúť ďalej práve kvôli hokeju a chlapcom.

Kto koho kontaktoval a dohodli ste sa na niečom konkrétnom?

Bolo to po poslednom článku na Dalito, kde som naznačil, že akadémia potrebuje pomoc aj od SZĽH a sám som navrhol, že som ochotný podať pomocnú ruku a pripadne viesť akadémiu v Bratislave s vlastnými dlhoročnými skúsenosťami. Deň na to mi volal prezident SZĽH a navrhol stretnutie.

Po návrate z Fínska ste začali hľadať aj nových hráčov, prečo a koho hľadáte?

Hľadáme výnimočne šikovných s perspektívou hrať súťaže kadetov pre sezónu 2019-2020 ??pre klub HA Zdena Cígera.

Hovoríš už o klube, to znamená, že ste sa po stretnutí s Martinom Kohútom rozhodli tvoju akadémiu zaregistrovať pod SZĽH už priamo a nie cez ŠKP?

Po vzájomnej dohode s vedením Hk Gladiators Trnava sme sa dohodli na ďalšej spolupráci s jediným zásadným rozdielom, že nebudeme cestovať do Trnavy každý deň, len dvakrát do týždňa. Každodenné cestovanie je vyčerpávajúce pre nás všetkých aj tréningový proces. Ľady budeme mať na ružinovskom štadióne. Môžeme sa tak intenzívnejšie venovať tréningu. Zaregistrovať, áno či nie, sme riešili zhruba polroka. Pre akadémiu je to nevyhnutný krok, keďže nám naši  chalani dorastajú do veku, kedy sa láme, či sa uplatnia na hokejovom trhu a budú hrať hokej na profesionálnej úrovni. Nazvem to SOBÁŠ Z ROZUMU. Plus, aj napriek tomu, že sú to naši odchovanci, niektorí boli zaregistrovaní pod ŠKP, niektorí v HK Gladiators Trnava. Poučili sme sa z cudzích chýb, konkrétne z chýb Adriany Hosťoveckej a jej Hokejovej akadémie Svište, ktorí ako klub zanikli a dnes za jej bývalých odchovancov, konkrétne Martina Fehérváryho, Adama Ružičku a Filipa Krivošíka, ktorí sa ujali v mužskom hokeji, podľa histórie hráčov dostáva teraz peniaze kde-kto. Pritom hokejovo vyrastali v Česku a na Slovensku sa zdržali krátko. Skrátka, nechceme, aby na našich odchovancoch parazitoval niekto iný, aj keď o korektnosti ŠKP a HK Gladiators Trnava nemáme pochybnosti. Vychovali sme si ich sami.

Čo rozhodlo?

Chceme mať veci na poriadku, papiere, hráčov tak, aby náš klub nemal v budúcnosti problémy a neprichádzal o financie, ktoré môžu pomôcť vychovať ďalších hráčov pre potreby extraligy, pripadne reprezentácie. Ak sa budeme chcieť prihlásiť do súťaže, už to bude pod našou značkou HA Zdena Cígera 21. Potrebujeme totiž zlepšiť klubové podmienky a infraštruktúru, aby sme mohli vychovávať viac hráčov pre extraligu a reprezentáciu.

Znamená to, že ste si všetko po tých takmer troch rokov vydiskutovali a začínate komunikovať odznova? Zakopal teda Zdeno Cíger pomyslenú vojnovú sekeru, po ktorej v blogu volal Martin Kohút, a na ktorú si vždy upozorňoval, že si ju nevykopal?

K tomu, čo sa udialo pred troma rokmi sme sa nevracali. Bavili sme sa o tom, ako môže zväz pomôcť akadémii. Ich  podmienkou bolo zaregistrovať sa. To, že nám bolo prisľúbené postaviť akadémiu a ľadovú plochu vnímam s rezervou, lebo je pred voľbami a hokejovým kongresom a prezident SZĽH už dávno tvrdí, že nemá ambície kandidovať. Rozhodovať budú iní. ? Šatan, Rusnák, Lintner, Šmátrala. Počkám si na nového prezidenta a jeho ochotu a reálnu snahu pomôcť nielen fungujúcej akadémii ako je tá naša, ale hlavne hokejovej mládeži zo sociálne slabších pomerov. Opakujem, ešte raz ako som spomenul vo vyššie uvedenej otázke. Nezabudnem, ale chcem sa posunúť ďalej pre hokej a deti. Ideme si svoje ako klub. Oficiálne už ako HA Zdena Cígera 21. Neobávam sa, že nám tento krok zavrie ústa. Naďalej budeme poukazovať na problémy v slovenskom hokeji.

Myslíš si, že sa pod vaše stretnutie podpísalo aj Dalito článkami o hokeji?

Keďže zväz sám inicioval konfrontácie s klubmi a DALITO sa toho zhostilo, pravdepodobne áno.

Nové vedenie SZĽH sa aktívne prezentuje množstvom projektov, ktoré majú reálne zlepšiť situáciu v slovenskom hokeji. Ako ich vnímaš? Ktorý ťa oslovil?

Zatiaľ sme sa ku konkrétnym projektom nedostali. Prisľúbená nám bola pomoc s ľadmi a športovým zabezpečením. Uvidíme začiatkom júna, či to schvália.

Na prípravnom reprezentačnom zápase v Nitre, tesne pred MS v hokeji 2019,  ste sa aj so svojimi hosťujúcimi hráčmi zúčastnili dodatočného slávnostného dekorovania kadetov, ktorí postúpili do extraligy 2019/2020 a o túto možnosť prišli pre chaotické rozhodovanie súťažného oddelenia SZĽH. Užili si to vaši chlapci aj s HK Gladiators Trnava?

Užiť užili, len tá pravá víťazná emócia bola dávno nenávratne preč, ako sa vyjadrili naši chalani.

Zdeno Cíger: „Som zvedavý, kto zostane v “hokejovom hnutí” po skončení MS 2019.”