Zdravie

Experti MZ ČR vylučujú konšpirácie, že AstraZeneca je nevhodná pre seniorov. MZ SR to odmieta a možnú diskrimináciu označuje za konšpiráciu

Ministerstvo zdravotníctva ČR o 16:38 hod oznámilo, že účinnosť vakcíny AstraZeneca je už po 1. dávke u osôb nad 65 rokov 94%. Nové dáta predstavil Riadiaci výbor EÚ pre nákup vakcín. Pre porovnanie, u vakcíny Pfizer je to 85%.

Na rozdiel od Slovenska, českí susedia a ich špičkoví svetoví odborníci  si neosvojili upozornenie Európskej liekovej agentúry (EMA), že vakcína nebola testovaná na dostatočnom množstve ľudia nad 55 rokov. EMA nespochybnila totiž účinok vakcíny AstraZeneca, len upozornila, že počet testovaných nad 55 rokov nebol podľa nej dostatočný.

Slovensko sa aj tak, a to napriek nedostatkom akýchkoľvek vakcín, rozhodlo vakcínou AstraZeneca obyvateľov nad 55 neočkovať a nedala im ani na výber, ako sa to snaží pri neregistrovanej ruskej vakcíne Sputnik V. To znamená, že pri celosvetovom nedostatku vakcín pri AstraZeneca slovenská vláda uprednostňuje zdravých a mladých. Pritom štúdie na základe masívneho testovania touto vakcínou po celom svete už dokazujú, že je účinná aj nad 55 rokov.  


O Sputniku V uvažuje aj Česká republika, ktorá zatiaľ dostupnosť vakcín AstraZeneca neobmedzila podľa veku a tým obyvateľov nediskriminuje.

Česká vláda v spolupráci so svetovými českými odborníkmi na základe výsledkov očkovania vyhlásila, že AstraZeneca nemá vekové hranice.

„Všechny registrované vakcíny jsou stejně účinné, pokud jde o jejich schopnost ochránit očkovaného před těžkým a smrtelným průběhem COVID-19. Očkovací látka od společnosti AstraZeneca je stejně bezpečná jako ostatní vakcíny a nabízí dobrou úroveň ochrany proti onemocnění COVID-19, což je v situaci současné pandemie zásadní,“ uviedlo MZ ČR.


„Tato vakcína u všech věkových kategorií, tedy včetně seniorů 65+ i 70+, je 100 % účinná proti závažnému průběhu covidu, proti hospitalizacím a proti úmrtím. Člověk, kterému bude tato vakcína aplikována, má jistotu, že po onemocnění covidem nebude mít těžký průběh a neumře,“ uviedol Roman Chlíbek, predseda Českej vakcinačnej spoločnosti a vedúci  Epidemiologickej skupiny pri Ministerstve zdravotníctva ČR.

Česká vláda naďalej upozorňuje, že vakcíny nechránia pred Covid-19, ale pred smrťou na COVID-19 a že nemocnice zapĺňajú najčastejšie najzraniteľnejší, teda chorí a starí.

„Všechny vakcíny jsou 100 % účinné proti závažnému průběhu, hospitalizacím a úmrtím. Mezi 1. a 2. dávkou je jejich účinnost 78 %. Proti onemocnění Covid-19 je její účinnost 81 %,“ uviedlo MZ ČR, ktoré v spolupráci so špičkovými českými vedcami a odborníkmi vypracovalo odpovede na najdôležitejšie otázky.


Pýtali sme sa priamo na Ministerstve zdravotníctva SR: Prečo sa Slovensko vakcínu AstraZeneca rozhodlo podávať iba mladším a tak zdravším, keď experti EMA neuviedli, že vakcína je pre starších nebezpečná? Prečo Slovensko pri vakcíne AstraZeneca diskriminuje občanov podľa veku, pritom svetové dáta potvrdili, že je rovnako účinná pri všetkých vekových kategóriách? Prečo pri neregistrovanej vakcíne Sputnik V uvažuje Ministerstvo zdravotníctva SR o dobrovoľnosti a výbere na obyvateľovi a pri EMA registrovanej vakcíne Astrazeneca takúto voľbu obyvatelia nemajú a starší nad 55 rokov ani nedostanú?  Prečo diskriminujú obyvateľov podľa veku pri registrovanej vakcíne a pri neregistrovanej nie, keďže EMA nikdy neuviedla, že AstraZeneca nad 55 rokov nie je účinná či dokonca nebezpečná? Vylučujete, že by to bol zámer, lebo pre slovenskú vládu, aj vzhľadom na očkovanie pedagógov a všetkých zamestnancov v školstve, už najzraniteľnejšie skupiny starí a chorí nie sú prioritou?  

„Klinický výskum očkovacej látky AstraZeneca bol realizovaný na ľuďoch s hornou hranicou 55 rokov. Razantne vylučujeme akúkoľvek diskrimináciu, práve naopak. Postupujeme presne v zmysle odborných a vedeckých odporúčaní, pretože bezpečnosť pacienta je pre ministerstvo zdravotníctva na prvom mieste. Ochrana zdravia a životov v prioritizácii tých najzraniteľnejších skupín sú pre nás prioritou, preto akékoľvek konšpirácie vylučujeme,“ reagovala pre Dalito.sk hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.

EMA uviedla, že klinický výskum nad 55 rokov bol len pri 10%, ktorí sa výskumu zúčastnili. Upozornili na to českí experti, ktorí sa rozhodli, práve množiace sa nepravdivé  informácie a konšpirácie o vakcíne vyvrátiť. Trvajú na tom, že vakcína je bezpečná a vhodná pre seniorov aj z toho dôvodu, že je účinná aj  pri britskej mutácii.


„Pri celosvetovom nedostatku vakcín najmä pri práve najzraniteľnejších skupinách, ktoré musíme chrániť prioritne, je preto viac ako vhodné ich očkovať dostupnou a schválenou a registrovanou vakcínou. Aplikácia akejkoľvek je cestou k prevencii vážneho či dokonca smrteľného priebehu COVID-19. A toto jednoznačne splňuje i vakcína od AstraZeneca, a to bez ohľadu na vek,“ uviedol expertný tím českého ministerstva zdravotníctva.

Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová pri neregistrovanej vakcíne Sputnik V, pri ktorej majú mať ľudia možnosť výberu, ale registrovanej vakcíne AstraZeneca už nie uviedla, že rezort robí všetko pre to, aby sme na Slovensku očkovali bezpečne a čo najrýchlejším tempom, aké nám množstvo dodaných očkovacích látok umožňuje. Na otázku rozdielnosti v „dobrovoľnosti“ neodpovedala.

„Na rezorte zdravotníctva hľadáme riešenia a cesty ako bezpečné vakcíny s cieľom ochrany životov a zdravia občanov zabezpečiť. Vzhľadom na to, že vírus mutuje a po krajine sa rýchlo šíri, nemocnice sú naplnené a zdravotníci vyčerpaní, chceli sme kolektívnym rozhodnutím vlády kúpiť predmetnú odborníkmi odporúčanú vakcínu pre ľudí, ktorí by sa ňou len dobrovoľne zaočkovali. Nakoľko jeden z koaličných partnerov snahu rezortu vetoval, zvažujeme náš ďalší postup, kde však na prvom mieste bude ochrana životov a zdravia v čase tejto pandémie,“ dodala Eliášová.

Nové kroky slovenskej vlády, ktorá aj národný covid očkovací plán pravidelne aktualizuje aj pri prioritizovaných skupinách, vnímajú aj advokáti. Peter Serina upozornil, že je veľmi nebezpečné, ak v krajine začneme rozdeľovať ľudí do rôznych skupín a začneme rozhodovať až na úrovni jednotlivca, kto bude privilegovaný, kto nie a v čom.

„Fakticky by sme tak dospeli k neslobode a minimálne autoritárskej vláde s nábehom na totalitný systém, v ktorom vláda bude rozhodovať kto bude mať väčšiu a kto menšiu šancu na prekonanie, či vyhnutie sa chorobe, so všetkými, s tým spojenými, následkami,“  upozornil advokát Peter Serina aj na naratív, ktorý sa šíri krajinou, že zaočkovaní ľudia sa na rozdiel od nezaočkovaných majú vrátiť k normálnemu životu čo najskôr.

Všetky ďalšie odpovede českých vedcov a expertov na otázky ohľadom vakcíny AstraZeneca nájdete TU.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *