Experti na Covid-19 nechvália Slovensko, ale Rakúsko

Dalito.sk/Po rokovaní premiérov Česka (Andrej Babiš), Rakúska (Sebastián Kurz) a Slovenska (Igor Matovič) 9.9. 2020. /foto: ÚV SR

Aký je rozdiel medzi masívnym testovaním v Rakúsku a na Slovensku? Zásadný.

Medzinárodní experti chvália Rakúsko aj za komunikáciu aj spôsob realizácie masívneho testovania, z ktorého bude neskôr celoštátne testovanie obyvateľov. Aj na základe jasných pokynov, ktoré dostal každý do poštovej schránky sa ho dobrovoľne zúčastňuje vysoký počet obyvateľov.

Obyvateľom sa v krajine nikto nevyhráža, naopak, vláda, štátnici aj mestá vhodným spôsobom vysvetľujú dôležitosť testovania, nepodmieňujú však ním budúcu existenciu rodín. Nikto sa im nevyhráža, že bez testu nebudú môcť do práce či do obchodu. Kto sa na testovaní nezúčastni, nikto mu nijakým spôsobom nebude obmedzovať slobodu viac ako tým, ktorí sa na testovaní antigénovými rýchlotestami zúčastnili.

Zásadný rozdiel

Zásadný rozdiel v celoplošnom testovaní v Rakúsku a na Slovensku je, že ho pripravovali dlhšie a aj dlhšie bude trvať.  Presne podľa jasného plánu testovania v krajine.

Základnými rozdielmi oproti Slovensku sú dobrovoľnosť, časové jasné naplánovanie, objednávanie, testovanie vo vyhovujúcich priestoroch odporúčaných výrobcami testov (ako to nesprávne robilo Slovensko), pozitívni obyvatelia sú okamžite skontrolovaní aj PCR testami (v ČR dokonca už z odobratej vzorky, ľudia nemusia znova ísť na testovanie), inak to vraj nemá zmysel. Dlhodobo na to upozorňovali aj slovenskí vedci mimo poradných tímov premiéra SR Igora Matoviča (OĽaNO).

https://www.dalito.sk/cesi-pilotne-otestuju-ucitelov-antigenovymi-testami-uplne-inak-ako-slovaci/

Rakúsko je tak po Slovensku druhou krajinou, ktorá spustila masové testovanie. Po Rakúsku pripravuje veľké testovanie podľa susedov aj Slovinsko. 4. decembra obyvatelia Rakúska čakali na testovanie v priemere menej ako hodinu. Zatiaľ testujú len Viedenčanov a dve spolkové krajiny. Budúci týždeň už budú dobrovoľne testovať celú krajinu. Všetko sa to skončí 13. decembra. Iba v najväčšom testovacom mieste v hlavnom meste je 170 stanovísk. Mesto má ďalšie dve strediská, v ktorých pomáha armáda.

Experti sú nadšení

Experti chvália načasovanie testovania aj organizáciu. Dnes sa už situácia aj vďaka lockdownu v krajine zlepšuje. Rakúsko je už na tom lepšie, čo do počtu nových pozitívnych na koronavírus, ako Slovensko. Rakúsky premiér Sebastian Kurz povedal, že očakáva, že šírenie vírusu výrazne spomalia ešte pred Vianocami, aby sviatky mohli osláviť tak ako sa patrí.

Zahraniční experti sú rakúskym spôsobom zatiaľ regionálneho testovania, z ktorého bude neskôr celoplošné ohúrení a hovoria, že presne takto sa to má robiť.

Prinášame preklad pozvánky na celoplošné testovanie v Rakúsku, ktoré obyvateľom rozposielajú jednotlivé regionálne samosprávne inštitúcie. Dalito.sk ho poskytla čitateľka Móroczová Verešová Zuzana.

Mesto Klostenburg, Dolné Rakúsko

1.decembra 2020

Pozvánka na akciu Rakúsko testuje

Týmto listom Vás pozývame na akciu “Rakúsko testuje”.  Akcia je dobrovoľná, bezplatná a orientovaná na obyvateľov od 6 rokov vyššie.

Maloletí musia prísť v sprievode aspoň jedného rodiča.

Ak túto našu ponuku príjmete, je pre vás určený nasledovný čas:

13. 12. 2020 medzi 17.00 a 17.30 h v našej testovacej uličke, 3400 Klostenburg, Donaustrasse 80… (každý občan dostane svoju časenku). Zmena času vášho testovania, žiaľ, nie je možná.

Pred testovaním sa bezpodmienečne zaregistrujte na adrese: www.testung.at/anmeldung.

Priebeh testovania:

. v danom čase prídete na hore uvedené testovacie miesto

. prineste si doklady ( eCard a Lichtbildausweis..) a vytlačené potvrdenie vášho prihlásenia sa na test

. urobený vám bude antigénový rýchlotest  výterom z nosohltanu

. výsledok vášho testu nájdete následne online na www.testung.at

. prosím nechoďte na testovanie bez predchádzajúceho prihlásenia sa, ktorým predchádzame dlhým čakacím dobám a veľkému združovaniu ľudí

V prípade otázok, alebo ak nemáte prístup na internet, obec Vám je k dispozícii na čísle…

Srdečne zdraví

Mgr. Štefan Schmuckenschlager

Želám Vám aj vašim rodinám veselé Vianoce a najmä zdravie.

(v závere pozývacieho listu je výzva na vianočnú zbierku mesta pre ľudí v núdzi)

A takto pozývajú vysokoškolákov na testovanie v Londýne. Vo Veľkej Británii začnú s očkovaní proti Covid-19 už v pondelok 7. decembra 2020.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)