Faktúry za protiústavnú karanténu? Ďalší dôvod na odvolanie ministra Mikulca

Pandemický rok 2020. Igor Matovič ešte ako premiér SR a Roman Mikulec dodnes ako MV SR. Obaja OĽaNO/foto: ÚV SR

Po návrate zo zahraničia museli ísť – bez možnosti stráviť karanténu doma – do povinnej štátnej karantény, o ktorej neskôr Ústavný súd vyhlásil, že bola protiústavná. Dnes posiela štát týmto ľuďom faktúry. Mnohým reálne hrozí, že na ich dvere zaklope exekútor.

V prípade, že štát poslal ľudí povinne do izolácie v ubytovacích zariadeniach bez možnosti byť v domácej karanténe, by sme očakávali, že pokryje aj náklady súvisiace s izoláciou. A to aj bez ohľadu na to, že to bolo protiústavné. Prečo by vôbec mali platiť za pobyt a stravu v izolácii, do ktorej ich štát poslal nútene?

Ďalšie Kocúrkovo

Ústavný súd rozhodol, že povinná štátna karanténa bola protiústavná, no rozhodol tiež, že štát môže vymáhať od izolovaných úhradu nákladov. Rozum to neberie, ale autor nie je právnik, preto laické špekulácie nechajme bokom.

Okresný súd v Brezne však v konkrétnom prípade rozhodol, že dotyčné osoby nemusia faktúru za stravu v povinnej štátnej izolácii uhradiť (pretože pre štátnu karanténu sa nerozhodli dobrovoľne a nepodpísali žiadnu zmluvu o dodaní stravy). To je už precedens.

No vyznajte sa v tom, keď vás jedného dňa navštívi exekútor. Kto bude mať odvahu, poslať ho kade ľahšie? Prípadne za Mikulcom alebo Matovičom?

Mikulec a spol. sa zrejme spoliehajú na to, že občania radšej zaplatia, než by boli v neistote a obave. A tiež na to, že málokto má chuť pohnať vec pred súd.

Bez kúska empatie

Má to však aj iný rozmer než len čisto právny a ústavný.

Dnes, t. j. v čase inflácie a obrovského zdražovania im ministerstvo vnútra posiela faktúry. A tí ľudia čítajú aj o tom, že štát povolal exekútorov.

Najmä v takejto neľahkej dobe, keď sa bežným ľuďom enormne zvyšujú životné náklady, mnohým až na hranicu existenčného rizika, by sa štát mal správať citlivejšie, empatickejšie a morálnejšie. Štát, teda v tomto prípade minister vnútra.

No čakajte niečo také od Mikulca. Spomeňme si na jeho niekdajšiu reakciu na slová košického primátora Polačeka, ktorý v súvislosti s prílevom utečencov z Ukrajiny prehlásil, že všetka ťarcha nemôže byť len na dobrovoľníkoch a samosprávach a upozornil na nečinnosť štátu a na kritickú situáciu v Košiciach. Mikulec to nazval teátrom a rozsievaním paniky.

Treba to zopakovať zas a znovu. Roman Mikulec nemá čo hľadať vo funkcii ministra vnútra. Ak niekto doteraz nevidel dôvod na jeho odstúpenie alebo odvolanie, teraz má ďalší dôvod ako na podnose.

(Ak vás článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu