Blogy

Fanúšikovia v Košiciach, pozbierajte po sebe odpad a vyvetrajte

Nebola som v Košiciach na MS v hokeji SR – Kanada, bola som v Bratislave v nórskom tričku a ich zástavou. Zábava bola skvelá, taká, akú mám pri športe rada. Nóri na záver trieskali Švédom a to po potupnej prehre 1:9.

Napriek tomu som sa išla  od hanby prepadnúť, hneď po prvej sms, ako slovenskí fanúšikovia v Košiciach vypískali Kanadu ešte aj počas štátnej hymny víťaza.  „Práve mi píše syn z USA (hokejista), že sme sa piskotom po prehratom zápase pri kanadskej hymne zviditeľnili a vo svete už vyzeráme ako banda debilov….,“ povedala mi kamarátka ešte v útrobách bratislavského štadióna. Ostalo mi smutno.

A ako to už býva, internetom sa šírili názory, že to pre to,  že Kanada nebola lepšia, a ako to už u nás chodí, na vine boli zasa rozhodcovia. Áno, naši hrali super, ale len zopár fanúšikov si dokázalo priznať, že jednoducho vyhral lepší.


Že to už urobil aj niekto iní, tak to už podľa niekoho znamená, že je to úplne OK???

Vraj, čo sa tak sa zamyslieť, že fanúšikovia vypískali „spravodlivých“ rozhodcov. Možno tomu nerozumiem, ale áno, to sú športové emócie, bežné kdekoľvek na svete, rozhodca nikdy nebude kamarát pre všetkých, ale hádzať veci na ľad a tým ohrozovať aj hráčov a pískať pri hymne víťaza…., no to podľa mňa športová emócia už nie je, ale možno to cítim inak a rozlišujem inak, lebo toto môj svet nie je. Môj svet je napríklad Slováci a Česi s nórskou zástavou vo vrelej debate so švédskym a nórskym fanúšikom po potupnej prehre Nórska v električke.  Po polnoci sme dokonca zachránili ešte auto neznámeho českého fanúšika pred vykradnutím. Inak, ďakujeme pán policajt na 158!

Spomenula som si aj na predsedu parlamentu Danka, či je teraz ešte väčší Slováčisko, keď ten piskot vysielajú po celom svete aj s tým „správnym štátnym znakom“ na hrudi fanúšikov. Či je aj teraz hrdý a či by tam radšej nevidel tie hokejky…

Vraj za všetko môžu športové emócie. V mojom svete však športové emócie vyzerajú úplne inak a verte mi, zažila som ich naozaj neskutočne veľa a po celom svete. Možno chodím po „nesprávnych“ turnajoch, ale to čo som videla včera v Košiciach, strašne som sa hanbila za nás. Ak je totiž vzorka 1 500 respondentov v nejakom prieskume už naozaj relevantnou, včera slovenskí fanúšikovia neukázali už na jednotlivca, o ktorom som písala deň predtým, ale už obraz našej spoločnosti. A nepomohlo mi ani opakovanie si, že takíto jednotlivci sú všade na svete.

SZĽH aj Nemeček sa ospravedlnili Kanade, polícia vyšetruje viacerých divákov 

Ďakujem všetkým našim reprezentantom, ktorí  jednoznačne odsúdili správanie našich fanúšikov a stále verím, že náš rešpektovaný reprezentačný tréner svoje vyjadrenie, v ktorom tak trochu ospravedlňuje scestné správanie sa fanúšikov dnes ešte prehodnotí a rázne ho odmietne tiež. 


Ach tie športové emócie, ktorými všetko ospravedlňujeme. Tie emócie, ktoré však včera na záver predviedli diváci nepatria podľa mňa medzi športové a v slušnej spoločnosti by sa nemali „chápať“ a ospravedlňovať. Akýmkoľvek spôsobom. Vyjadrenia našich hokejistov v médiách boli podľa mňa ďaleko profesionálnejšie a správnejšie, ako ich trénera. Situácia si podľa mňa vyžadovala jednoznačné odsúdenie. Chápem, že aj on je iba človek, ktorý robí chyby, samozrejme si ho aj ako odborníka vážim, ale podľa mňa toto vyjadrenie by mal jasne skorigovať a ešte raz  jasne odsúdiť. Podľa reakcií z celého sveta sa jednoznačne máme za čo ospravedlniť a nie to ešte „chápať“ a ešte to aj vysvetľovať prečo.

Áno, v 2010 toto urobili maďarskí fanúšikovia, dokonca aj hráči nám, ale to neznamená, že to bolo správne a my v tom môžeme pokračovať. Veď sa nás to vtedy tak dotklo, že sme o tom písali ešte týždne, všetky médiá a aj zahraničné. Porovnávajme sa radšej s lepšími. A ešte lepšie, buďme vzorom iným! Neboli by napríklad články o slovenských fanúšikoch, ktorí po prehratom zápase po sebe vyzbierali odpadky lepšia vizitka? Že Japonci, o ktorých písal celý svet vtedy vyhrali? Tak my buďme prví na svete a urobme to aj po prehranom (áno, aj ja chcem, aby sme už všetky iba vyhrali).

Naozaj radšej budem vzorom a svet upozorním na to, že sme to podľa môjho sveta včera prehnali. Že patríme do civilizovaného sveta, kde si vážime nielen vlastné štátne symboly. Že sme to jednoducho včera neboli my, či boli?

Ak sme – ste naozaj iní, príďte zajtra v Košiciach na zápas s vrecami na odpad, áno, môžete aj s recyklovateľnými.  A či vyhráme alebo prehráme, vyzbierajte po sebe odpad na štadióne. Vyupratujte tam štadión na znak ospravedlnenia sa súperovi. Nech o nás píšu a hovoria, že sme síce emotívny hokejový národ, ale chybu si vieme priznať a napraviť ju. Nech neostaneme na hanbu sveta.

Áno, frustrácia je sviňa, ale to ešte neznamená, že sme opice (ďakujem Martin Fehérváry), tak zoberte zajtra do Košíc vrecia a upracte po sebe a hlavne, vyvetrajte prosím ten smrad na štadióne, čo ste tam nechali.

Sláva víťazom, česť porazeným! Verte tomu, že ak toto dokážete na znak ospravedlnenia sa súperovi, celosvetovú slávu zožnú nakoniec aj tak Slováci!

Práve včera som uverejnila ôsmy rozhovor so šéfom z jedného hokejových klubov na Slovensku, ktorý sa ako prvý pýtal opačne. Čo urobili slovenskí fanúšikovia pre to, aby sa hokej na Slovensku posunul vpred, k vyspelému svetu? Začnime od seba, toto môže byť prvý krok! Ukážme svetu, že máme na viac, nielen na korčuliach, ale aj v hlavách.


UDALOSŤ aj na FB: https://www.facebook.com/events/2327064034232642/?event_time_id=2327064040899308

P.S. A viete čo? Nemôžem to pre malú halu v  Košiciach urobiť s vami, tak to na znak ospravedlnenia sa Kanade urobím za seba v sobotu v Bratislave. Pridá sa niekto?

P.S.1: Budem si stále pripomínať, nie, nie sú všetci takí, normálnych ľudí je u nás doma ďaleko viac, ďaleko viac ako jedna hala v Košiciach. Rovnako ako kdekoľvek inde. Viem, že svet Slovensko miluje, ja milujem Slovensko a aj svet. A budem to doma ľuďom pripomínať čo najviac, lebo to jednoducho viem, vidím to a zažívam to. Po celom svete.

P.S.2: Áno, aj ja som teraz emotívna a rýchlo teraz píšem pocity z emócií, ktoré mám v sebe nazhromaždené, takže, ak som urobila chybu v texte, ospravedlňujem sa za ňu a upozornite ma na ňu prosím na redakcia@dalito.sk. Ďakujem veľmi pekne.

Svet Slovákov miluje, primitívny „Slováčisko“Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *