Fernando Gurich je nový tréner slovenskej reprezentácie hádzanárov: „Chcem vytvoriť vlastný systém hry.”

Dalito.sk/Tím slovenskej reprezentácie hádzanárov/foto: https://slovakhandball.sk/reprezentacia-muzi/
TASR -

Španiel Fernando Gurich je nový tréner slovenskej reprezentácie hádzanárov. Vo funkcii nahradil Petra Kukučku, ktorého odvolali v marci po neúspechu v kvalifikácii MS 2023. Gurich, ktorý pôsobí zároveň ako technický riaditeľ Slovenského zväzu hádzanej (SZH), podpísal zmluvu na štyri roky.

“Veľmi ma to prekvapilo. Chcem sa poďakovať za dôveru, ktorú mi dali prezident a viceprezident zväzu. Je veľká česť trénovať národný tím, využijem svoje skúsenosti a krok po kroku sa budem snažiť zlepšovať tím. Dostal som obrovskú zodpovednosť a verím svojim schopnostiam,” uviedol v utorok pri oficiálnom predstavení v Bratislave 40-ročný kormidelník.

Na Slovensku pôsobí Fernando Gurich Mina už viac ako päť rokov. Od marca 2017 zastával pozíciu trénera reprezentácie kadetov SR a od júna 2018 zároveň aj funkciu technického riaditeľa SZH. Rodák z Pamplony bude trinásty kormidelník mužskej reprezentácie SR v ére samostatnosti. “Nie som poverčivý, ale je to veľká zodpovednosť. Verím však ceste, ktorou sa vydáme, ako aj nastavenému systému. Som presvedčený, že ovocie našej práce sa dostaví,” verí Gurich, ktorý absolvuje premiéru v novej funkcii v kvalifikácii ME 2024, keď jeho zverenci v rámci 2. skupiny nastúpia 13. októbra v Larviku proti Nórsku a potom sa 16. októbra predstavia proti Srbsku v Prešove.

Cieľom tímu pod novým koučom je podľa viceprezidenta SZH Ernöa Kelecsényho pravidelná účasť na kontinentálnych alebo svetových šampionátoch: “Pred výberom sme zvážili náš cieľ, ktorým je postup na ME alebo na MS bez voľných kariet alebo iných okolností. Tiež by sme chceli zapojiť mladých hráčov. Prvoradou úlohou bolo stanoviť víziu tohto tímu a dokončiť generačnú výmenu s tým, aby sa naša reprezentácia do štyroch rokov kvalifikovala na vrcholné podujatie. Veríme, že tento mladý, skromný a pracovitý tréner bude správnou voľbou. Máme pred sebou náročné obdobie, no verím, že to zvládneme.” Slovensko má španielskeho kormidelníka na čele oboch hlavných reprezentácií, vo februári tohto roka prebral národný tím žien Jorge Dueňas.

Nový kouč už začal s budovaním trénerského tímu a bol v kontakte s niekoľkými hráčmi, no pred prípravou na európsku kvalifikáciu musí najprv dokončiť prácu s mládežníckou reprezentáciou. “Je to pre mňa výzva a veľmi sa teším, no najprv sa musím sústrediť na mládež. S mužmi už pracujem, analyzoval som nejaké zápasy a momentálne komunikujem so zvyškom trénerského tímu, ktorý sa snáď v najbližších dňoch skompletizuje,” povedal kouč v rozhovore pre TASR. Okolo seba plánuje vytvoriť slovenský kolektív a nájsť vlastný systém hry. “Zmeny musím zavádzať postupne, robil som to tak aj pri mládeži. Nechcem aplikovať iný štýl hry, ale vytvoriť svoj vlastný. Mám rád povahu tunajších ľudí a chcem zlepšovať tím s nimi. V zahraničí budem hľadať len v prípade, že to inak nepôjde.”

Predchádzajúci tréner Kukučka viedol reprezentáciu mužov od júna 2019, keď vystriedal Dána Heineho Ernsta Jensena. Najskôr dokončil po svojom predchodcovi neúspešnú kvalifikáciu ME 2020, následne sa mu s reprezentáciou nepodarilo postúpiť z I. fázy kvalifikácie MS 2021. Na januárových domácich majstrovstvách Európy 2022 sa v Košiciach Slováci radovali z historicky prvého víťazstva na kontinentálnom šampionáte, ale nepodarilo sa im postúpiť zo základnej skupiny a v konečnom poradí obsadili 18. priečku.

Pri reprezentácii napokon Kukučka skončil v druhej polovici marca tohto roka, tri dni po neúspechu v 1. kole play off kvalifikácie o postup na MS 2023 v Poľsku a Švédsku. V ňom Slováci v pozícii favorita neprešli cez Belgicko a nevyužili šancu sa po 12 rokoch dostať opäť na svetový šampionát.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)