Filip Jakab: „Chcem sa hokejom aj živiť!“

Dalito.sk/Filip Jakab, švédsky Tingsryd, hokejový reprezentant U19/foto: archív Filip Jakab
DALITO -

Medzi Svišťami mu patrilo číslo 44. Už presne neviem, prečo si ho vybral, možno preto, že zostalo, lebo medzi Svište prišiel troška neskôr. “Pipo” zbytočnosti nikdy neriešil. Medzi rodičmi na tribúne sme ho volali aj Zoro. Ako Zoro pomstiteľ. Vždy chcel svojich kamošov na ľade pomstiť. Často bolo z rodičovského kotla počuť: „ Pipo, ruky dole!“ Najzvučnejšie sa mu takto prihováral oco  Fehérváry. Mohol sa. My sme totiž naozaj boli jedna rodina. A naozajstní Pipovi rodičia vedeli, že druhí rodičia nekritizujú, to vychovávajú a chránia.

Tak ako som ja mala zrazu za deti celé hokejové tímy, aj naše deti mali nielen svojich vlastných rodičov, ale vstupom medzi Svište vyfasovali hneď niekoľko ďalších rodičov.

Filip Jakab patril k srdciarom medzi Svišťami. A takým je dodnes. Pomáha a ochotne sa bije za svoj tím. Zo Svišťov putoval do hokejového Slovana. A musím na neho prezradiť, že patrí aj medzi mojich parťákov na zábavu. Zažili sme spolu okrem hokejových kempov, turnajov a kopca tréningov a zápasov aj jeden skvelý koncert. Nebojte sa, nešlo o klasiku, tam by som ho asi nedostala, ale pred pár rokmi sme si s niekoľkými Svišťami strihli koncert skupiny Kabát, a pekne od podlahy…

Filip je, ako často zvyknem hovoriť, ďalší môj obľúbený chalan a  je úúúúplne naporáááádku. Ako som už napísala, nerieši zbytočnosti, má talent a aj dar. A chce na sebe pracovať. Lebo vie, že ináč to nejde.

Poslednú sezónu odohral  vo Švédsku a postup jeho juniorského tímu do najvyššej švédskej ligy ušiel chalanom len o chlp. Aj taký je hokejový život.

Filip Jakab, švédsky Tingsryd, hokejový reprezentant U19/foto: archív Filip Jakab

Vieš, kde budeš hrať v budúcej sezóne? Máš už kontrakt?

Vraciam sa späť do Tingsrydu, kde som pôsobil aj minulý rok.  Muži tu hrajú Allsvenskan, juniori Elite.  Spolu s Andrejom Augustínom, ktorý sa o mňa stará,  sme sa už rozprávali o tom, že by pre mňa bolo dobré, aby som získal stabilné miesto v  Division 1 tíme. Urobím a robím  pre to VŠETKO.

Máš za sebou českú ligu ako žiak, slovenské súťaže ako žiak a aj dorastenec, poslednú sezónu si hral vo Švédsku. Môžeš porovnávať.  V čom vidíš hokejový rozdiel medzi Slovenskom a zahraničím?

Ťažko sa mi porovnáva momentálne Česko a Slovensko. Predsa len, žiacky hokej a juniorský, či mužský je niečo iné. Ale čo sa týka Švédska: medzi Slovenskom a Švédskom je rozdiel v hokeji obrovský. Vo Švédsku sa korčuľuje. Veľmi veľa sa korčuľuje. Hokej vo Švédsku je rýchly a technický. Takže vlastne ani sa to so Slovenskom porovnávať nedá.

Na jar si sa predstavil v reprezentácii v kategórii U19, čo je príprava na repre 20. Si momentálne v nominácii do reprezentácie U20? Ako to s tebou vyzerá?

V repre som bol na spomínanom turnaji v Hodoníne. Musím povedať, že som bol so svojimi výkonmi celkom spokojný. Bohužiaľ, na hokejové leto som nebol nominovaný ani ako náhradník. Je mi to ľúto, ale dokážem s tým žiť. Plne sa sústredím na sezónu a na svoje plány. Možno presvedčím v sezóne vo Švédsku, veď Majstrovstvá sveta 20 sú až koncom roka. (veľký úsmev)

Naznačil si svoj  cieľ na najbližšiu sezónu. A čo budúcnosť?

Snívam o hokejovej budúcnosti a chcem sa hokejom aj živiť. Dúfam, že mi to dovolí zdravie.  Ale to nie je cieľ. To je prosba.

Páči sa ti život vo Švédsku?

Je to krásna, hoci studená krajina. Keďže som ale väčšinu dňa na zimáku, nejako mi to nevadí. Mám výborný tím, Švédi sú neskutočne milí ľudia, pripravení vždy pomôcť. Na život vo Švédsku som si naozaj veľmi rýchlo zvykol.

V Bratislave si vždy navštevoval kvalitné a náročné školy. Čo teda tvoj hokejový život a vzdelávanie? Ladí vám to?

Nóóó…,  hokej a škola a najmä dlhodobý pobyt v zahraničí, to ti je vcelku zábavná vec…  Ale dá sa to zvládať a ja to stále nejako dávam.

Záver rozhovoru o škole Filipa veľmi pobavil. Skončili sme s veľkým smiechom.

Aspoň takým, aké veľké srdce má tento ďalší výnimočný mladý muž v mojom živote. Skvelý chalan je tento Filip Jakab.

Pipo, držím Ti päste a dúfam, že Ti všetko vyjde podľa Tvojich predstáv. Teraz a aj o pár mesiacov. Dal si to a ešte to dáš!

Autorka: Adriana Hosťovecká sa žurnalistike venovala od roku 1986 – 1996. Začínala ako novinárka – študentka a jej posledným redaktorským a moderátorským pôsobiskom bolo rádio Twist. Od roku 1995 pôsobí v marketingu a reklame a posledných 12 rokov sa pohybuje najmä v športovej oblasti. Je večným optimistom a stále rozbieha nové projekty. Momentálne pôsobí aj ako prezidentka HK Gladiators Trnava.