Stĺpčeky

Film Ukradnutý štát mi zdvihol tlak

Film Ukradnutý štát Zuzany Piussi jednoznačne treba vidieť. Zuzana Piussi v ňom  kladie otázky a často dostáva zvláštne a nepredvídateľné odpovede. Novinári,  bývalí členovia SIS, ale aj rôzni konšpirátori hovoria svoje názory a Piussi ich slová necháva doznievať v nás.

Nesúdi, nekoriguje, necháva vybratú vzorku hovoriť. Môžeme sa zamýšľať alebo dokonca polemizovať, či vybrala respondentov dobre a čo týmto výberom sledovala alebo prečo si vybrala práve túto vzorku ľudí a prečo nie inú. V každom prípade z toho vznikla  nevšedná mozaika, ktorá nám ukazuje obraz našej krajiny. To naozaj žijeme len v akejsi ilúzii štátu?

Na viacerých miestach počas premietania filmu som mala zimomriavky. Keď som počula hlas Jána Kuciaka, ako sa pýta nepríjemné otázky a ako nimi znervózňuje Mariána Kočnera, keď som počula a videla nahrávky zo súdnych siení, vyjadrenia právnikov, zábery a fotografie z rôznych Kočnerových stretnutí.


Film vyznieva hrozivo. Depresívny dokument, kde sa konšpirátori aj seriózni novinári pokúšajú vysvetliť, čo, ako  a prečo sa na Slovensku dialo a deje. A ako je možné, že sa to diať mohlo a môže.

Spolu so zverejnenými nahrávkami z posledných dní je to pre bežného občana, za akého sa pokladám aj ja, už priveľa.

V dokumente odznelo, že by vlastne bolo dobre, keby jediným objednávateľom vrážd novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej bol iba Marián Kočner. Keď som dopozerala tento film nadobudla som dojem, že to nie je ani pravda. Skutočnosť je pravdepodobne oveľa horšia.

Smutný dokument, ktorý však prostredníctvom českého filozofa Václava Němca ponúka veľmi jednoduché a jasné riešenie. Oddeliť ekonomické záujmy od záujmov politických a zabrániť ich prepojeniu.

Kiež by sa to nasledujúcej vláde konečne podarilo.

Dôverníčka Kočnera, Zuzana Piussi: „Názov filmu UKRADNUTÝ ŠTÁT nie je prehnaný.“


 


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *