Geniálny nápad aj podnikanie

ilustračné foto: TASR /AP

Už sa neviem dočkať najodpornejšej zimnej čľapkanice a šera, keď von nevyženiete ani psa a radšej mu kúpite jednorazové plienky. Keď nenaštartujú nielen autá, ale hlavne kolobežky. Stačí mi totiž vrátiť sa domov len po pár dňoch a už mi vrie krv v žilách. Vlastne vždy, keď sa kolobežkujúcim musím vyhýbať nielen na chodníku, ale aj v aute, aby som ich nielen s ich naloženými deťmi, samozrejme bez prilieb, nezabila.

Keď chcem pred domom na súkromnom pozemku zaparkovať, vždy musím spozornieť, či rovno nevpálim do zaparkovanej kolobežky na chodníku. Vždy mám chuť ich vymrštiť do výšky, z ktorej už nikdy nedopadnú. Strašne mi lezú na nervy. Rovnako ako Nemcom, ktorí ich v stovkách zahodili do rieky. Bezprávie a bezmocnosť je strašná vec.  

Chápem, že pre niekoho je kolobežka výborným pomocníkom, ale prečo sa podľa toho nespráva?

Na prvý pohľad to vyzerá, že na zodpovednosti zákazníkov záleží aj prevádzkovateľovi zdieľaných kolobežiek. Ale iba na prvý. OK, nemôžu za každého grobiana niesť zodpovednosť, ale prečo ich nepokutujú, ako som sa dočítala v septembrových Karloveských novinách?

Sťažnosť sprocesuj

Keď som po dlhšom hľadaní kontaktu na firmu napísala sťažnosť na zaparkované monštrá na súkromnom pozemku-chodníku, reakcia na seba nechala čakať A kolobežky zatiaľ pribúdali. Naveľa kdesi z inej krajiny napísala Marija, že adresa nestačí, že treba presné súradnice aj foto, vyplniť formulár… a že za chybne zaparkovanú kolobežku môže cestujúci, nie oni.

Kým sa nám na pozemku množili kolobežky ako huby po daždi, Marija písala, že mám byť pokojná, že väčšinou sú do hodiny aj tak preč, lebo si ich požičajú ďalší. A že pre nich (nie mňa) je najrýchlejší spôsob všetko vyriešiť, poslať všetky potrebné dokumenty. Cháp, na sprocesovanie sťažnosti si vyčleniť aspoň ďalšiu hodinu. Marija nezabudla pripomenúť, že mám byť trpezlivá, kým sa môj problém dostane u nich na radu.

„My jako Bolt koloběžky sbíráme a přeparkujeme 1 krát denně, pokud se nejedná o koloběžku, která byla zničena. V takovém případě může trvat déle, než koloběžku najdeme,“ stále viac ma dojímala Marija s tým, že to ešte musím všetko aj tak zdokumentovať. Aj keď sú ich stroje vybavené GPS a verejný výpis z katastra si vedia pozrieť už aj na toalete?  

I tak še dá

Kolobežky odstránili asi do týždňa. No čo už, aj takto môže vyzerať úspešné podnikanie. Nie je to vlastne geniálne? Oni len zarábajú, za nič nemôžu a my im ešte platíme priestory. Jednoducho geniálny podnikateľský plán, to sa musí uznať. Ešte ho dotiahnuť hoverboardami do dokonalosti a bude vymaľované.

Tak teda dobre, budem ďalej trpezlivá a počkám, kým sa na tých kolobežkách ešte zopár ľudí samo zabije, kým zopár kolobežkujúcich ešte niekoho zabijú, možno vďaka kolobežkám aj niečo naozaj poriadne ešte vyhorí a potom ich snáď už zakážu definitívne. Napríklad ako v Londýne.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)