Gumová vanička do kufra je prvotriednou ochranou auta

ilustračné foto: Aleksandr Kondratov / Shutterstock.com
PR -

Na čistotu a systematické usporiadanie vecí dbáme za každých okolností – v podstate je jedno, čo na cestách plánujeme, kufor je plnohodnotnou výbavou auta. Dnes vám poradíme, na čo sa zamerať pri výbere gumovej vaničky do auta.

Gumové verzus plastové vaničky do auta

Z hľadiska údržby, manipulácie a odolnosti je dobré nezotrvať len pri jednom type vaničiek do kufra. Neporovnávame vizuálne, ale prioritne funkčné vlastnosti. Vo vyťaženom batožinovom priestore sú stále žiadanejšie gumové typy vaničiek. Je to jednak pre ich ohybnosť, dobrú skladnosť a minimálne, resp. žiadne nároky na dodatočnú protišmykovú úpravu.

Súčasť zoznamu výbavy do kufra

V kufri auta oceníme gumové vaničky s presným tvarovaním a výškou okraja prispôsobenou tomu, čo najčastejšie prevážame. Je ale praktickejšie vyberať si modely dosahujúce stenu kufra. Čím sa jej väčšou plochou opierajú, tým ich vyvýšené okraje (viac ako 3 – 4 cm) zabraňujú znečisteniu od tekutín a iných drobných nečistôt. Ideálne, keď plochu batožinového priestoru chráni celogumený poťah z odolného materiálu.

Môže ísť o ľahko umývateľné kaučukové vaničky do kufra alebo im podobné syntetické. Dôležité je, že ich zakupujeme na mieru pre každú značku vozidla. Pozor! Kvalitu gumovej vaničky ďalej dokazuje len mierna odchýlka medzi tvarom kufra a vaničky. Tie najlepšie modely dosahujú rozdiel menší než 1 mm.

Gumové rohože – prírodou proti prírode?!

Nemožno to dokázať na každej ochrannej výbave do auta, ale na nových rohožiach áno. Zatiaľ čo textilné autokoberce chránia velúrovanou vrchnou a najmä spodnou nepriepustnou vrstvou proti blatu, snehu a vode, gumové vaničky prinášajú toto inovatívne riešenie. Vo svojej štruktúre majú tzv. včelí plást a ešte viac viažu a zadržujú nečistoty. Môže ísť o akúkoľvek tuhú jeseň alebo zimu, tieto unikátne vlastnosti nedovolia neporiadok v aute.