Halinárová: „Cez preteky myslíte na dovolenku v teple aj nadávate.“

DALITO.SK/Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová na trati šprintu žien na 10 km počas XXIII. zimných olympijských hier 12. februára 2018 v juhokórejskom Pjongčangu. FOTO TASR - Michal Svítok

Svetovému biatlonu venovala osemnásť rokov života. Päťkrát sa zúčastnila na Zimných olympijských hrách. Z medailových umiestnení si najviac váži 2. miesto na MS a 1.miesto na ME. Martina Halinárová – Jašicová dnes pôsobí ako kondičná trénerka VŠC Dukla BB a zároveň spolupracuje aj s mládežníckym atletickým športovým klubom  AK BCF Dukla BB. Počas ZOH spolukomentuje aj olympijské štúdiá RTVS. Na Slovensku nie je veľa ľudí, ktorí presne vedia, čo sa biatlonistovi počas pretekov  preháňa v hlave.  

Čo má v hlave biatlonista posledné sekundy pred štartom? Je tam aj strach zo zlyhania?

Veľmi záleží na osobnosti športovca. Veľkú rolu hrajú aj vek a aktuálna forma . Je to skôr o zodpovednosti. Nemyslím si , že je to o strachu.  Biatlonista posledné sekundy pred štartom venovane aj samotnej puške. Opätovnému prekontrolovaniu zásobníkov, či sú plné aj s náhradnými nábojmi, a či je klapka na hlavni zatvorená.  Niektorí sa pred štartom prežehnávajú, či mávajú do kamery.

Vníma pretekár informácie, ktoré na neho doslova revú členovia tímu pri trati a na čo myslí , keď sa nevie dostať cez pomalšieho? 

Vníma. Popri trati dostávajú pretekári informácie hlavne z vysielačky od trénera zo strelnice, ak treba pred ďalšou streľbou skorigovať mieridlá. Na strelnici je totiž tichá zóna. Sú tréneri, ktorí popri trati dokonca ukazujú magnetickú tabuľku s ranami z poslednej položky. Potom o priebežnom poradí, kto je pred a za a o koľko.  Keď idú pretekári za sebou, vedia asi ako sú na tom kondične a kto je v cieli nebezpečný.  Ak sú na tom rovnako, pretekár vzadu  trochu ušetrí sily .  Ak pretekár doslova prekáža, ten za ním zakričí napríklad …hop , on the left, on the right… a pretekár vie, že má  uhnúť. Iné je to v cieli, kde si vyberáte dráhu a zadný  sa musí prispôsobiť a vybrať si inú. Do cieľa sú zväčša tri dráhy.

Ktorá informácia je pre pretekára najdôležitejšia a čo sa reálne v hlave športovca počas pretekov odohráva?

Ovplyvniť výkon vie informácia o priebežnom poradí. Keď vie, že ide veľmi dobre a čaká ho napr. posledná strelecká položka. Môže to zvládnuť, ale aj úplne pokaziť.  Potom je to samotný čas. Strata aj náskok na konkrétne umiestnenie. Počas pretekov myslíte na veľa veci. V hlave hodnotíte ako idú lyže oproti súperom, vnímate svoje fyzické sily, pred strelnicou sledujete vietor… Niekedy vám napadne aj iná myšlienka ako iba o pretekoch. Napríklad na jedlo, rodinu, dovolenku v teple, keď práve mrznete. Myslíte aj na pesničku, ktorej rytmus si držíte v hlave. A keď bežíte okolo fanúšika, ktorý pri trati fajčí, aj si zanadávate.

1 reakcie na Halinárová: „Cez preteky myslíte na dovolenku v teple aj nadávate.“