Haló, pán Žilinka, ste v práci?

Dalito.sk/Maroš Žilinka, generálny prokurátor SR/foto: FB MŽ

V pozadí nášho zdesenia z vojny, v pozadí našej pozornosti k Ukrajine a solidarity s utečencami, zostávajú neriešené a nevyriešené problémy. Tie nezmizli, ale ďalej tlejú a kedykoľvek môžu nabrať fatálnu intenzitu.

Bilbordy s tvárami „zradcov“ a výhražné oblepovanie ich domov je len ďalší spôsob, ďalší prostriedok luzy ako sa exhibicionisticky ukázať a hrať sa na hrdinov. Zajtra príde iná téma a budú sa správať rovnako nebezpečne.

Preto je dôležité ich čo najskôr zastaviť. Kým ešte nie je celkom neskoro. Na čo čakáte, pán Žilinka? Na tragédiu, ktorá už bude nezvratná?

Nehovoriac o tom, že v trestnom zákone dnes už máme paragraf o nebezpečnom prenasledovaní. Haló, pán Žilinka, ste v práci?

Slabosť demokratov alebo sila predátorov?

Kam speje spoločnosť, ktorej značná časť si volí agresivitu, aroganciu, nenávisť a neznášanlivosť?

Kam speje svet, v ktorom je slušnosť pociťovaná ako prekážka a tolerancia a otvorenosť rozčuľujú? Svet, v ktorom je dialóg vnímaný ako slabosť a rozvaha ako váhanie? Svet, v ktorom agresívni populisti a demagógovia s odviazanou luzou hádžu Molotovove kokteily do základov demokracie a nášho ukotvenia v západnom civilizačnom okruhu?

Niečo tu nefunguje, ak sa tu masa ľudí, hoci kričiaca, no stále „len“ menšina, presúva k desivým politickým predátorom a ohrozuje nás všetkých. Je to slabosť či únava demokratov, alebo sila politických hazardérov?

Tí, čo hovoria o nahromadenej frustrácii, majú pravdu. Rovnako aj tí, čo už roky upozorňujú na nebezpečenstvo prílišného ekonomizovania politiky, alebo tiež na pragmatizovanie politiky na úkor etiky, morálky a slušnosti.

Pravdu majú aj tí, čo tvrdia, že toto všetko nemôže byť dôvodom na voľbu nenávisti, agresivity a neznášanlivosti. Teda toho, čo v konečnom dôsledku ohrozuje nás všetkých.

Je najvyšší čas zastaviť túto agresivitu

O našom dnešnom i budúcom svete už rozhoduje generácia, ktorá nemusela kráčať po troskách neľudských režimov a nemusela s námahou hľadať a utvárať nové idey a spoločné projekty. Rúcať a ničiť v duchu pubertálnej rebélie je oveľa ľahšie.

Výzvy zastaviť agresivitu sú namieste. Mali by však byť smerované aj k polícii a prokuratúre. Tie sú kompetentné konať, no nekonajú. Hanba takémuto generálnemu prokurátorovi.

Je najvyšší čas zastaviť všetko to šírenie lží a ohrození. Tak ako sa konečne zasahuje proti šíreniu ruských lží a dezinformácií zablokovaním aspoň niektorých dezinformačných webov. Zastaviť treba aj tých (a to aj trestnoprávne), čo pred našimi očami svojou agresivitou ohrozujú druhých, desivo rozvracajú našu spoločnosť a ponárajú ju späť do agresivity a nekultúrnosti.

…Inak, polícia v Česku už obvinila prvého človeka z podpory vojny na Ukrajine…

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)