Šport

Historický deň, Slovensko štartuje na slávnej PGA Tour 

Štvrtok 10. januára 2019 sa významne zapíše do histórie slovenského golfu. Prvýkrát sa na štart turnaja prestížnej série PGA Tour postaví hráč reprezentujúci Slovensko. Na Sony Open (10.-13. januára) na Havajských ostrovoch sa predstaví juhoafrický rodák Rory Sabbatini, ktorý na konci minulého roka získal slovenské občianstvo.

Štyridsaťdvaročný Sabbatini už má bohaté skúsenosti z podujatí PGA Tour, ale všetky absolvoval ešte pod vlajkou JAR. Prvýkrát štartoval v seriáli pred 20 rokmi.

Počas kariéry vyhral šesť turnajov PGA Tour a v roku 2007 bol druhý na Masters. Bývalý účastník elitnej desiatky svetového rebríčka (aktuálne na 201. priečke) skončil vlani na Sony Open na 32. mieste. Sabbatini verí, že pridá ďalšie golfové úspechy aj v slovenských farbách.


„Verím, že vybojujem pre slovenský golf úspešné výsledky a budem zdrojom inšpirácie pre slovenskú mládež,“ povedal v decembri krátko po prevzatí listiny o udelení občianstva Sabbatini, ktorý má aj dobré vyhliadky smerom k účasti a reprezentácii SR na OH 2020 v Tokiu. „Naša krajina bude mať historicky prvého zástupcu v prestížnej PGA Tour. Týmto krokom vstupujeme do najvyššej golfovej ligy. Veríme, že Rorymu sa podarí dosiahnuť úspešné výsledky pre slovenský golf a dokáže vzbudiť záujem verejnosti aj našich detí, aby sa začali aktívne zaujímať o golfové dianie,“ uviedol v tlačovej správe viceprezident Slovenskej golfovej asociácie (SKGA) Rastislav Antala.

Ihrisko Waialae Country Club sa nachádza pri meste Honolulu na havajskom ostrove Oahu (par 70). Sabbatini sa postaví na štart Sony Open vo štvrtok o 8.20 miestneho času (19.30 SEČ). Podujatie pokračuje v piatok druhým kolom, po ktorom bude známy počet hráčov, ktorí prešli cutom. V sobotu je na programe 3. a v nedeľu záverečné 4. kolo.

Najväčší favoriti na prvenstvo sú Justin Thomas (aktuálne 4. vo svetovom rebríčku), Patrik Reed (15.), Bubba Watson (16.), Jordan Spieth (17.), Marc Leishman (18.) a Gary Woodland (22.). Naopak, chýbať bude obhajca vlaňajšieho titulu Patton Kizzire.

Rekord ihriska drží Justin Thomas, ktorý v roku 2017 zahral 72 jamiek na 253 úderov. Priame prenosy z turnaja sa dajú sledovať na Golf Channel.

Rory Sabbatini je slovenský občan od 20. 12. 2018/foto: SKGA

Rory Sabbatini ako slovenský občan

Profesionálny golfista Rory Sabbatini sa stal oficiálne občanom Slovenskej republiky. Oznámila to SKGA 20. decembra 2018 na svojej webovej stránke. Na pôde Generálneho konzulátu SR v New Yorku zložil sľub a prevzal si listinu o udelení občianstva.


Slovenská golfová asociácia (SKGA) poslala listinu o získaní občianstva aj Medzinárodnej golfovej federácii, aby mohol 42-ročný golfista súťažiť pod slovenskou vlajkou.

„Som veľmi rád, že som mohol prísť na slovenský konzulát do New Yorku a zúčastniť sa na peknej slávnosti. Verím, že vybojujem pre slovenský golf úspešné výsledky a budem zdrojom inšpirácie pre slovenskú mládež,“ povedal po slávnostnom akte Rory Sabbatini.

„Teší nás, že Rory získal slovenské občianstvo do termínu, ktorý stanovila Medzinárodná golfová federácia v súvislosti s jeho potenciálnou účasťou na olympijských hrách v Tokiu. V kvalifikačnom období ho už bude registrovať ako slovenského športovca,“poznamenal viceprezident SKGA Rastislav Antala.

Prvým veľkým podujatím pre čerstvého Slováka Roryho Sabbatiniho, niekdajšieho účastníka elitnej desiatky svetového golfového rebríčka, bude práve Sony Open na Havaji, ktoré v rámci PGA Tour štartuje v prvej polovici januára.

Slovensko na olympiáde, možno 

Od 1. júla 2018 beží pre Roryho Sabbatini aj kvalifikácia na olympijské hry 2020. Ak všetko pôjde podľa plánov, miestenka do Tokia by mu vďaka redukovanému poradiu nemala uniknúť.

„Okrem štandardných turnajov v rámci PGA Tour nás čaká pravdepodobne aj niekoľko štartov v európskej tour. Taktiež sa budeme snažiť prebojovať na podujatie kategórie major, čo nie je jednoduché, ale ani nereálne,“avizuje Rastislav Antala.


Môže vás zaujať:

Právnik o nebezpečnom golfe: „Zodpovednosti sa zbaví ten, kto preukáže, že škodu nezavinil.“Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *